UNI-T UT230B-EU Watt Metre çalışma sorunu

Keithley 2470 SMU önerecektim ama hadi önermeyeyim :katil2:

1720302927344.png

Ama oradaki şema olayı anlatıyor. 325 VDC kaynak, seri ampermetre, sonra da kapasitör var. Önce ampermetreyi 10 A kademesine alıyorsun, sonra 325 VDC açıyorsun, sonra da ampermetreyi mikroamper kademesine alıyorsun. Sızıntı akımının giderek azalması lazım. Bir dakika sonra birkaç mikroampter seviyesine inmesi lazım.

Keithley 2470 SMU önerecektim ama hadi önermeyeyim :katil2:

34869 eklentisine bak

Ama oradaki şema olayı anlatıyor. 325 VDC kaynak, seri ampermetre, sonra da kapasitör var. Önce ampermetreyi 10 A kademesine alıyorsun, sonra 325 VDC açıyorsun, sonra da ampermetreyi mikroamper kademesine alıyorsun. Sızıntı akımının giderek azalması lazım. Bir dakika sonra birkaç mikroampter seviyesine inmesi lazım.
Stokta göremedim var mı stokta olan bir yer, yurt içi ama :D

SMD kondansatörü rahat sökmem için sıcak hava istasyonum yok

Anlaşıldı, senin cep gene kaşınmaya başlamış, bir Quick 861DE al rahatla :D Benim de baya kaşınıyor, şu Snapmaker Artisan'ı aldım alacağım :)

O kondansatörü sökmek için sıcak havaya gerek yok. Hatta sıcak hava uygun da olmaz, kavurur kapasitörü. Bacaklar yanlarda ve açıkta, havya ile rahat sökülür.

Sicak hava istasyonu olmayan Hobi atolyesi, hakaten kimsenin aklina gelmedi mi simdiye kadar onu onermek, her sey i var o yok :dusun1:

3.7uF Kondansatör değeri normal çıktı ama ESR değeri çok mu yüksek sizce de?

20240707_151851~2.jpg
20240707_151953~2.jpg

100 Hz de ölçmen lazım.

1 Khz de 21.25Ω cikan 100 Hz de daha yuksek cikar abi. kesinlikle yuksek bir ESR degeri var.

Ama benim anlamadigim Rs dedigi o cihazda ESR mi demek? Sanki seri direnc olcuyor gibi, ESR olctugunde ESR yazmasi lazim degil mi?

1000uF ve üstü değerlerde ESR ölçmek için Rs moduna almak gerekiyordu oradan alışkanlık olmuş.

Cs modunda 1000uF ve altı değerlerde hem kapasite hem de ESR aynı anda ölçüm olabiliyor.

WhatsApp Image 2024-07-07 at 15.47.47.jpeg

WhatsApp Image 2024-07-07 at 15.47.46.jpeg

Wattmetrenin prizinde veya bunun takılı olduğu prizde ark oluşumu da olabilir. Onu mutlaka kontrol etmek lazım, yangın tehlikesi var.

LCR metredeki en alttaki çizgiler neden %20 ye kadar gösteriyor acaba ?
%20 lik neyimiz var ki bu ölçümlerde?

Forum istatistikleri

Konular
6,654
Üyeler
2,730
Son üye
Kızılkara

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.

Senin gibi amatör telsizciler burada dedikodu yapıyorlar. :)
hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back