UNI-T UT61E+ auto power off

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün UT61E+ ile ilgili güzel bir özellik farkettim. Eğer PC bağlantı adaptörü takılırsa multimetrenin arkasına, otomatik kapatma özelliği kendiliğinden devre dışı hale geliyor ve böylece uzun süre veri aktarımı mümkün oluyor. Bunun dışında, cihazı açmadan önce SELECT butonu basılı tutulup öyle açılırsa, PC bağlantı adaptörü takılı olmasa da auto power off devre dışı bırakılıyor.

DSC00046.JPG

DSC00047.JPG

Bugün UT61E+ ile ilgili güzel bir özellik farkettim. Eğer PC bağlantı adaptörü takılırsa multimetrenin arkasına, otomatik kapatma özelliği kendiliğinden devre dışı hale geliyor ve böylece uzun süre veri aktarımı mümkün oluyor. Bunun dışında, cihazı açmadan önce SELECT butonu basılı tutulup öyle açılırsa, PC bağlantı adaptörü takılı olmasa da auto power off devre dışı bırakılıyor.

26000 eklentisine bak

26001 eklentisine bak
Bu yetkili servis fukarası ölçü aletlerine sende mi bulaştın üstadım . Geçen Türkiye temsilciliğini aradım yetkili servis sormak için . Kimden aldıysan onunla muhatap olacaksın cevabını verdiler . Yahu dedim ben sizden bir şey beklemiyorum bana yetkili servis kim ve neredeyse onun bilgisini verin dedim . Cevap daha bomba . Yetkili servis yok .

UT61E+Modelinin internetten fiyatlarına baktım da 1500 liraya da var, 3500 liraya'da var.
Bu kadar fark nasıl oluyor ?
UNİ-T türkiye sitesinde 2bin küsur tl ama stokta yok .Eski bir modelmi ki bu?

1500 TL ye nerede var yav? Sen UT61E ye bakmış olmayasın? Arada büyük fark far.

Bu yetkili servis fukarası ölçü aletlerine sende mi bulaştın üstadım

Bu tip cihazlarda yetkili servislik para kazandıran birşey olmaz. Çok nadir bozuluyorlar, bozulunca da tamir edince fazla para alamıyorsun çünkü cihazın kendisi ucuz.

Bu tip cihazlarda yetkili servislik para kazandıran birşey olmaz. Çok nadir bozuluyorlar, bozulunca da tamir edince fazla para alamıyorsun çünkü cihazın kendisi ucuz.
Ucuz etin yahnisi atasozlerine muhalif olarak lezzetli olmaya başladıysa bilemiyorum tabi :)

Son düzenleme:
İhtiyarlık işte E+ yı arattırıyorum.Çıkan B+ yı E+ zannediyorum
Bunların arasında ne fark vardır diye araştırsam yarım saatde işin içinden çıkamam herhalde :)

Sen E+ da ısrar et. Yukarıdaki resmi görüyor musun? 1.9993 ölçüyor. Akşamdan bıraktım onu, sabahleyin de tam olarak aynı değeri ölçüyordu. Referans voltaj ile kıyaslayınca, tolerans değeri %0.03. Cihazın açıklanan tolerans değeri %0.05. Bu fiyata daha iyisi çok zor.

Sitesinde karşılaştırma bölümü var .Farklar var ama o bence 1500 lira farka değermi yapılan işe göre değişir gibi
https://meters.uni-trend.com/product/ut61plus-series/#Specifications
(Eğer açılmazsa üst sekmeden "Specifications" sekmesi seçilmeli 3 modeli yanyana kıyaslıyor

Ekleme:
Yalnız gerçekten güzel cihazlarmış
Problar altın kaplama imiş Blutooth da opsiyonelmiş her cihazda hardware olarak kuruluda olabilir
Bu seriyi anlatan Videosunuda ekleyeyim
Bu arada @taydin hayalet voltaj konusu nedir tam anlamadım Videonun başlangıcında anlatıyor

Son düzenleme:
hayalet voltaj konusu nedir tam anlamadım

Yüksek kurulu güç olan elektrik panolarında dijital multimetreler hiç bir yere bağlı olmasa da, veya sadece tek prob bağlansa, veya bir yere bağlı olmayan bir kabloyu ölçersen, bir voltaj değeri ölçersin. Devreyi takip ederken bu işi çok zorlaştırır. O yüzden elektrikçilerin kullandığı multimetrelerde LoZ özelliği olur, yani multimetre düşük giriş empedansı moduna sokulabilir. Bu modda multimetre, bağlı olduğu yerde düşük bir empedans sergilediği için hayalet voltaj sorunu ortadan kalkar. Sadece gerçekten enerji sahibi olan voltajları okursun.

Problar altın kaplama imiş Blutooth da opsiyonelmiş her cihazda hardware olarak kuruluda olabilir

UT61E ve sonrasında UT61E+ modelini çok uzun yıllardır kullanıyorum. Bir önceki modelde yoktu bu problar. + ile gelen altın kaplamanın kalitesini bilemeyeceğim ama beraberinde gelen problar gerçekten kaliteli. Geçen gün bunları da test edecektim ama masaüstü multimetrenin ofset ayarı gerektiği için yarım kaldı.

Bu tür multimetrelerin kalibrasyonunu nasıl yapılıyor?
Diyelimki 20-30 bin dolarlık Agilent,Rohde & Schwartz vb cihazlarımız var .(Mesela dedim :katil2:)
Örneğin voltaj ve direnç kalibrasyonu için multimetreyi nasıl kalibre ediyorlar.
Multimetrede trimpotllardan falan oluyordur sanırım?

Son düzenleme:
Isin icine bolca trimpot girerse o cihazin montaj sonrasi kalibrasyonu kendi basina bir is olur ve seri urerime uygun olmaz.

Onun yerine binde 1, onbirde 1 gibi toleranslarda malzeme kullanmak daha mantikli olur.

Ayrica digital dunyanin nimetleri de isi kolaylastirir. Otomatik kalibrasyon gibi.

Ofseti yok et. Referansi olc. Girisi olc carpani hesapla gibi...

Multimetrede trimpotllardan falan oluyordur sanırım?

Ucuz multimetrelerde kalibre edilebilme özelliği olmuyor. Tolerans kriterlerini sağladığı sadece istatistik örnekleme ile teyit ediliyor, mesela üretim bandında 1000 multimetreden birisi test ediliyor. Testi geçerse üretim devam ediyor.

Ama daha iyi multimetrelerde kullanılan entegre, kalibrasyon verilerinin saklandığı bir EEPROM'a sahip oluyor. Her cihaz, otomatik olarak kalibre ediliyor ve sonuçta bulunan düzeltme katsayıları da bu EEPROM'a yazılıyor. Eğer kullanılan entegrenin datasheet'i varsa elinde, bu kalibrasyon katsayılarının her birinin ne anlama geldiğini bulabilirsin. Ama genelde bu entegrelerin datasheet'leri sadece üreticilere NDA (non disclosure agreement, yani gizli tutma anlaşması) altında veriliyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back