UPS ile araba aküsü kullanmak

Foruma hoş geldin. Ücretlik bir durum yok, gereken güçte bir UPS alıyorsun. Sonra da içindeki aküleri söküp onların yerine araba aküsü takıyorsun, o kadar. Ama tabi burada standart uyarımı yapayım. Elektrikten hiç anlamıyorsan, ciddi çarpılma ve ölüm tehlikesi var. Akülerin yönlerini doğru takmazsan devasa ark oluşabilir ve yangın çıkarabilir. Elektrikten anlayan birisini bulup bu mesajda yazdığımı okutursan yapılması gerekeni anlar zaten ve yapar.
Bu aslinda cok dogru bir yontem degil. UPS'ler genelde akunun dayanim suresi kadar calisacagi hesaplanip sogutma cozumleri de oyle tasarlaniyor. Yani UPS'in uzerinde yarim saat dayanan 20A aku yerine 200A aku takarim, 5 saat calisir deyince sorun olusabiliyor. Bunun yerine sarj devresi, aku ve inverterden olusan bir cozum cok daha saglikli olur. Henuz bir sey almamis. Boyle bir cozum uretmesi yerinde bence.

Online UPS'ler için konuşursak, UPS'lerde verilen çalışma süresi, akünün kapasitesi düşünülerek veriliyor, ne kadar süre ısınmadan çalışacağına göre değil. UPS'in termal tasarımı, anma gücüne göre yapılır. Zaten online UPS, sürekli devrededir. Hem birinci inverter, hem ikinci inverter, gece gündüz, yıllarca çalışır. Ayrıca sensörlerle ısı ve diğer çalışma parametreleri sürekli takip edilir ve bir olumsuzluk algılanırsa UPS kendini korumaya alır.

Asıl inverter ile sorun yaşanır, çünkü pazarlama sloganlarının gerçekle hiçbir alakası olmuyor. Adamlar otomobil için 3000 W lık inverter satıyor. Ne kadar koruma önlemi var, ne kadar süre sürekli çalışabilir, hiç birisi belli değildir.

Bu konu şu sıralar benim de ilgimi çekiyor çünkü evdeki UPS belirsiz zamanlarda kapanıyor.

Benim anladığım, iyi bir inverter tercih edilirse durum değişebilir doğru mu?

Araç için 3000 W diye pazarlanan değilde, güneş paneli kurulumunda kullanılan kaliteli bir inverter alınsa daha iyi bir çözüm olur mu?

Bu konu şu sıralar benim de ilgimi çekiyor çünkü evdeki UPS belirsiz zamanlarda kapanıyor.

Benim anladığım, iyi bir inverter tercih edilirse durum değişebilir doğru mu?

Araç için 3000 W diye pazarlanan değilde, güneş paneli kurulumunda kullanılan kaliteli bir inverter alınsa daha iyi bir çözüm olur mu?
PC icin kullanilacaksa buraya yatirim yapmadan once PC'yi guncellemek, mumkunse notebooka gecmek cok daha mantikli. Mesela hem @taydin hocam hem benim UPS vb alip PC'yi calistirmaya calismamiz cok mantiksiz. Bende 2. nesil i5, onda da 2. nesil i7 islemci var. Bunlar cok eski ve cok guc harcayan islemciler. Boyle bir PC'yi 5 saat ayakta tutacak UPS icin harcayacaginiz paraya gidip 10. nesil ve ustunde bir i3 notebook alsaniz cok daha hizli makineniz olacak. Bunlarin bataryalari da 5+ falan calisiyor. Ben sistem guncellemek yerine bunu yapacagim ornegin. Tabii bu sene zor, ulke tamamen batmazsa seneye artik.

Gerci yirtacagiz gibi. IMF 35 milyar vermeyi vaad etmis.

Bence buradaki olay çok daha farklı. Birincisi evden çalıştığım için monitörü ile birlikte bilgisayarların, işlerin devamı için açık kalması gerekiyor. İkincisi bütün bu ekipmanları korumaya yardımcı bir düzenek kuruyoruz. Ayrıca elektronik ekipmanlar da var. Zaten hali hazırda Mac Pro notebook var. Senin düşündüğün gibi olsaydı başka bir şeye gerek olmazdı.

Bence buradaki olay çok daha farklı. Birincisi evden çalıştığım için monitörü ile birlikte bilgisayarların, işlerin devamı için açık kalması gerekiyor. İkincisi bütün bu ekipmanları korumaya yardımcı bir düzenek kuruyoruz. Ayrıca elektronik ekipmanlar da var. Zaten hali hazırda Mac Pro notebook var. Senin düşündüğün gibi olsaydı başka bir şeye gerek olmazdı.
Konuyu acan arkadas PC icin kullanacagini belirtmis. ;)

Bende 2. nesil i5, onda da 2. nesil i7 islemci var.

Valla benim I7-2600K yı sürekli emekli edeyim deyip duruyorum, ama işe yarıyor hala, kendimi yeni bilgisayar konusunda ikna edemedim :) Yeni bilgisayar toplarsam şöyle bol çekirdeki bir Intel alırım herhalde. Linux makinada i7-5960X var. 8 çekirdek 16 thread. Normalde 3 GHz de çalışıyor ama yerine göre 4.4 GHz e turbo yapıyor. Fiyatları da düşmüştür, onunla bir sistem toplayabilirim. En son işlemci araştırdığım zaman 10 sene öncesi, son teknolojileri bilimiyorum, ben baktığım zamanlarda AMD ekonomik çözüm idi, performans değil. Ama bugün durum değişmiş olabilir.

Ben eski bilgisayarımı monitörüyle beraber 250W modifiye sinüs inverter ve araba aküsüyle çalıştırıyordum, 10 yılı geçmiştir, athlon 3000 tek çekirdek bir makineydi. Normalde şebekeyle çalışırken kesinti anında röle ile hali hazırda açık olan invertere geçiş yapacak şekilde bir analog devre kurmuştum. Yanlış hatırlamıyorsam iki saatten fazla çalışıyordu. Sistem kesintisiz çalışıyordu. Sonraları aküyü şarj ettiğim mosfet yandı ve aküye 18V verdi, akü öldü, bu arada da inverter de yandı :) . Projeyi güncellemek yerine dağıttım.

Elektronik cihazların çalışmasında modifiye sinüs olmasının bir olumsuzluğunu görmedim. Güç kaynaklarının ömrünü kısaltıyor mudur? Daha düzgün çalışan bir sistem kurmak var aklımda.

Valla benim I7-2600K yı sürekli emekli edeyim deyip duruyorum, ama işe yarıyor hala, kendimi yeni bilgisayar konusunda ikna edemedim :) Yeni bilgisayar toplarsam şöyle bol çekirdeki bir Intel alırım herhalde. Linux makinada i7-5960X var. 8 çekirdek 16 thread. Normalde 3 GHz de çalışıyor ama yerine göre 4.4 GHz e turbo yapıyor. Fiyatları da düşmüştür, onunla bir sistem toplayabilirim. En son işlemci araştırdığım zaman 10 sene öncesi, son teknolojileri bilimiyorum, ben baktığım zamanlarda AMD ekonomik çözüm idi, performans değil. Ama bugün durum değişmiş olabilir.
Valla ben artik PC falan toplamayi hic dusunmuyorum. Cunku baktim RAM eklemek ve disk degistirmek disinda hic bir guncelleme yapmiyorum bari alirsam notebook alayim diyorum. Tabii ultralite olup ram ve disk dahi degistirtmeyenlerden degil. En azindan onlar olsun. Hem tasinma kolayligi hem elektrik kesintilerinde callismaya devam etmesi yuzunden notebook agir basiyor. AMD ile Intel islemciler kafa kafaya gibi bir sey. Orada anakart ve RAM tarafinda AMD ucuz oldugu icin tercih ediliyor. Intelin hem anakartlari cok pahali hem DDR5 zorlamasi var. AMD'de hala DDR4 destegi ve ucuz anakart bulunabiliyor. Yine de notebook ilk tercihim olur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back