Ups trafolarından izolasyon trafosu yapma

Bunun dışında güç kaynaklarının dışarıdan gelen bu parazitleri ayrı bir filtre ile temizlenmesine gerek yok. O parazitler trafonun içinde zaten baya zayıflayacak. Geçebilen de doğrultucuda filtrelenecek.

Bunun dışında güç kaynaklarının dışarıdan gelen bu parazitleri ayrı bir filtre ile temizlenmesine gerek yok. O parazitler trafonun içinde zaten baya zayıflayacak. Geçebilen de doğrultucuda filtrelenecek.
O zaman agirlikli olarak smps den cikan yuksek frelansli sinyaller cevredeki cihazlarin olumsuz calismasini engellemek icin emi filtresi konuluyor.???

Şu şemayı incele, niye çarpılacağını anlayacaksın :) 1000V ile çalışan bir devremiz var, ve osiloskobun şase krokodilini iki direncin ortasına takıyor, osiloskop canlı ucunu da 1000V olan yere. Osiloskobun şase krokodili başka nereye bağlı? Osiloskobun gövdesine. Bu durumda osiloskop gövdesinde kaç volt var? 1000V a çok yakın bir voltaj var. Bu voltaj nereye göre? TOPRAĞA GÖRE! Yani oraya dokunduğunda ölüm tehlikesi çok fazla.

1015 eklentisine bak
Timur Hocam şemadaki R2 direncinin bağlı olduğu toprak ucu aynı zamanda bizim şehir şebekesinin Nötr ucu değil mi? Yani sonuçta şehir şebekesi trafolarının yıldız noktası olan nötr de toprağa bağlanıyor.

Timur Hocam şemadaki R2 direncinin bağlı olduğu toprak ucu aynı zamanda bizim şehir şebekesinin Nötr ucu değil mi? Yani sonuçta şehir şebekesi trafolarının yıldız noktası olan nötr de toprağa bağlanıyor.

Evet. Aslında nötr ve toprak olarak belirseymişim daha iyi olurmuş.

Taydin hocam merhaba benim de bir sorum olacaktı elektrik ve elektronik ten pek anlamam fakat elimden geldiğince birşeyler yapmaya gayret ediyorum kendi çapımda 400 watt lik UPS den çıkardığım trafonun ince kabloları 220 v giriş demişsiniz çıkış olarakta 13.8 felan peki hocam kalın kablolardan 12 v Luk bir enerji verilirse diğer taraftan nekadar voltaj alınır elektrik tehlikeli bir şey olduğu için biraz da bilmediğimden voltaj vermeye çekiniyorum.siz değerli hocalarımızın desteği ile bilgilerimiz artacak sağolun var olun.

Ekler

• 17133746055848484632898879356593.jpg
    17133746055848484632898879356593.jpg
    755.3 KB · Görüntüleme: 7
Primeri 230V, sekonder 12V olan bir trafonun sekonderini fişe takarsan, primer tarafta 4500 V gibi bir voltaj olur. Yani çok tehlikeli bir durum ortaya çıkar.

Taydin hocam merhaba benim de bir sorum olacaktı elektrik ve elektronik ten pek anlamam fakat elimden geldiğince birşeyler yapmaya gayret ediyorum kendi çapımda 400 watt lik UPS den çıkardığım trafonun ince kabloları 220 v giriş demişsiniz çıkış olarakta 13.8 felan peki hocam kalın kablolardan 12 v Luk bir enerji verilirse diğer taraftan nekadar voltaj alınır elektrik tehlikeli bir şey olduğu için biraz da bilmediğimden voltaj vermeye çekiniyorum.siz değerli hocalarımızın desteği ile bilgilerimiz artacak sağolun var olun.
primere 12vac verirsen sekonderden 200vac civari alirsin, primer ve sekonder kavramlari giris ve cikisi tanimlamak icin, yani bu kezde ince telli cok sarimli taraf sekonder olmus oldu.

primere 12vac verirsen sekonderden 200vac civari alirsin, primer ve sekonder kavramlari giris ve cikisi tanimlamak icin, yani bu kezde ince telli cok sarimli taraf sekonder olmus oldu.
Hocam engin bilgileriniz için cok teşekkür ediyorum yani çıkış sekonder giriş Primer yani girişi nereden verirsek orası Primer girisi oluyor çıkışı sekonder eyvallah hocam cok teşekkür ediyorum

Hocam engin bilgileriniz için cok teşekkür ediyorum yani çıkış sekonder giriş Primer yani girişi nereden verirsek orası Primer girisi oluyor çıkışı sekonder eyvallah hocam cok teşekkür ediyorum

Aynen öyle. Sistemi tasarlayan olarak ve trafoyu da hangi amaçla kullanan kişi olarak sen belirliyorsun hangi tarafın primer olduğunu. Amacın voltaj yükseltmek ise, primer tarafta düşük voltaj, sekonder tarafta yüksek voltaj olur. Amaç voltaj düşürmek ise, primer tarafta yüksek voltaj, sekonder tarafta düşük voltaj olur.

Bunların ikisi de geçerli kullanım alanları. Bilinçli ve gereken güvenlik önlemlerini alarak iki şekilde de işe yarayan sonuç elde edebilirsin.

Aynen öyle. Sistemi tasarlayan olarak ve trafoyu da hangi amaçla kullanan kişi olarak sen belirliyorsun hangi tarafın primer olduğunu. Amacın voltaj yükseltmek ise, primer tarafta düşük voltaj, sekonder tarafta yüksek voltaj olur. Amaç voltaj düşürmek ise, primer tarafta yüksek voltaj, sekonder tarafta düşük voltaj olur.

Bunların ikisi de geçerli kullanım alanları. Bilinçli ve gereken güvenlik önlemlerini alarak iki şekilde de işe yarayan sonuç elde edebilirsin.
Hocam hayırlı aksamlar iyiki sitenize üye olmuşum sayenizde cok dah fazla bilgi sahibi olcgım insallah

Hocam hayırlı aksamlar iyiki sitenize üye olmuşum sayenizde cok dah fazla bilgi sahibi olcgım insallah

Ama düşük voltajlarla öğrenmeye başlarsan iyi olur. Veya bir izolasyon trafosu alıp, o trafodan sonra deneyler yaparsan çok daha güvenli bir şekilde uğraşabilirsin bu işlerle.

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back