USB D+ D- pinlerini uzun sure low yada high yapmak

Mikro Step

Kıdemli Üye
USB D+ D- pinlerini uzun sure GND yada +5v da tutarsak USB arabirime kalici hasar verme durumu olur mu?

Son düzenleme:
Tahminimce olmaması gerekir. Reset atmalık sorunlar oluşabilir fakat kalıcı bir hasar olması için fiziksel bir zarar görmesi gerekir gibi geldi bana, o da sadece High veya Low pozisyonunda zor oluşur. Belki bir aşırı ısınmaya neden olabilir bu durum.

Tahminimce olmaması gerekir. Reset atmalık sorunlar oluşabilir fakat kalıcı bir hasar olması için fiziksel bir zarar görmesi gerekir gibi geldi bana, o da sadece High veya Low pozisyonunda zor oluşur. Belki bir aşırı ısınmaya neden olabilir bu durum.
USB D+ D- pinlerini uzun sure GND yada +5v da tutarsak USB arabirime kalici hasar verme durumu olur mu?
Bugüne kadar hiç rastlamadım.
Ancak VCC yi GND ye uzatmalı kablo ile bağlayıp kısadevre ettiğinde kalıcı hasar olabiliyor.
Aşırı akım nedeniyle çip kendini korumaya almış olsada kablo üzerine yüklenen enerjinin geri dönüşü nedeniyle çip hasar görüyor olabilir.
Benim portlardan birisi bu şekilde hasarlı.
Çıkış voltajı veriyor ancak takılan aygıtı tanımıyor.

STM islemcilerle gelistirdigim USB donanimini PCye taktigimda PC nin dikkatini cekmek icin D+ pinini 1K5 direnc ile Low yapip ardindan H yapiyordum.

Son calismamda D+ pinini donanimsal olarak Low yapip ardindan hizlica USB donanimini etkin hale getirir ve D+ low durumunu kaldirirsam gene PC nin dikkatini cektigimi ve PCnin cihazimi algiladigini gordum.

Bu durumda hem ilave bir pinden hem de 1K5 direncten taarruf etmis olacagim. Fakat USB arabirimde D+ karsilikli olarak bir transceiver cipinin giris/cikis pinlerini 100ms kadar low da tutmus oluyorum.

Bu durum uygulamada calisiyor olsa da standartlara uymayan bir yapi ise kullanmak istemiyorum.

Ancak simdilik bu konuda bilgi bulamadim.

Son düzenleme:
STM islemcilerle gelistirdigim USB donanimini PCye taktigimda PC nin dikkatini cekmek icin D+ pinini 1K5 direnc ile Low yapip ardindan H yapiyordum.

Son calismamda D+ pinini donanimsal olarak Low yapip ardindan hizlica USB donanimini etkin hale getirir ve D+ low durumunu kaldirirsam gene PC nin dikkatini cektigimi ve PCnin cihazimi algiladigini gordum.

Bu durumda hem ilave bir pinden hem de 1K5 direncten taarruf etmis olacagim. Fakat USB arabirimde D+ karsilikli olarak bir transceiver cipinin giris/cikis pinlerini 100ms kadar low da tutmus oluyorum.

Bu durum uygulamada calisiyor olsa da standartlara uymayan bir yapi ise kullanmak istemiyorum.

Ancak simdilik bu konuda bilgi bulamadim.
Zannımca sadece haberleşme sinyal seviyesinde olup yüksek enerji taşımaması sebebiyle problem teşkil etmemeli.
Ancak indüktif bir yapı ile akım çekip serbest bırakırsan hasar vermesi söz konusu olmalı.
Bendeki gibi
Bir yere kadar sıkıntılı akımlarda clamping devreye girip koruyor.
Resetleyinceye kadar da öyle kalıyor.
Ancak o biryerden sonrasını geçerse hasar verebiliyor.

Geçmişte NRF çiplerindeki portlar üzerinde çalışmalarım olmuş idi.
Hasar görmesi için human modelin epey üzeride bir statik elektirik uygulamam gerekmişti. Gerilim yüksek ama akım düşük olduğunda hasar görmüyor. Akım human modelde ne kadar pik yapar onu bilemiyorum tabiiki.

Aslinda korkum yersiz olabilir. Tabiki bu sadece zandan ibaret.

Mantiken transceiver cipi hatta data basmadan once hattin seviyesine bakip L ise H, H ise L yapmiyordur. Aksi halde kaza olur. Uzun sure boyunca da bu illegal durum duzelmiyorsa icerideki USB makinasina hata sinyali veriyordur.

Son düzenleme:
Standartlardan şaşmamak gerekir diye düşünüyorum.

Bazı STM serilerinde bu direnç mcu içinde dahili olarak bulunuyor. Aşağıdaki resim ilgili pdf den alındı, tablonun devamı diğer sayfadan devam ediyor.

İlgili doküman linki:

firefox_ex0byUmcyS.png

Bu dokumani daha once gormemistim.
Benim kirik 103 bunda dahili 1k5 yok.

Fakat simdi hatirladim. D+ hattina 1K5 baglayinca PC bizim islemciyi Full Speed cihaz olarak gorur.

Sik sorularda da bahsetmisler.

Q: The pull-up resistor on a D+ line must always be added for the STM32 acting as a full speed device?A: A full-speed device uses a pull-up resistor attached to D+ to specify itself as a full-speed device (and to indicate its speed). The pull-up resistor at the device end is also used by the host or hub to detect the presence of a device connected to its port. Without a pull-up resistor, the USB assumes that there is nothing connected to the bus.

Sanirim bu durumda cipin ya da USB kurallarin bir acigini yakaladim. Cipimde dahili yada harici 1K5 yok ve PC ile haberlesebiliyorum.

Belki de bu 1K5 eskide kaldi. D+/D- hattindaki bir degisim PC nin dikkatini cekiyordur. Sonucta algilama isi host cipin isi.

Son düzenleme:
Host değil de cihaz çipi yanıyor galiba. Bazı arızalı ürünler gelmişti. Kablo kısadevde olduğu için cihazın yandığını düşündüm. Çip mahvolmuş. Program kabul etmiyordu.

USB kısmında seviyeler 3.3V maksimum olsa gerek. d+ veya d- ucu 5V uygulanırsa cihaz kısmının yanacağını düşünüyorum. Kısadevre kablo bu işi yapmış. Kendim sağlam cihazı bu şekilde yakmayı denemedim.

Yazimda 5v desemde aslinda 3.3v olacak. (3v3 MCU voltajim)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
6,644
Üyeler
2,728
Son üye
crdleoffiilth

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back