USB IZOLATOR YAPIYORUZ

PC tarafı neden Type C? Bu sadece laptoplarda yaygın olan bir bağlantı şekli. masaüstü bilgisayarlarda yaygın olan birşey değil.
Abi şimdi şöyle.

USB-A USB-C kablo'da böyle bir sorun yok.
A-'dan çıkan uçlar C portuna gidiyor.

Laptop veya masaüstü fark etmez, bir tarafı A bir tarafı C kablo ile çalışır.
C-C kablo ile de çalışır.

Yani Type A dan Type C ye DÜZ KABLO mı var, yoksa özel bir elektronik devre mi yapıyor dönüşümü?

Yani Type A dan Type C ye DÜZ KABLO mı var, yoksa özel bir elektronik devre mi yapıyor dönüşümü?
Aslında devre falan yok type A'da uçlar nedir

VCC
GND
D+
D-

TypeA bağladığın diğer ucu C olan sokete şöyle dağılıyor.
VCC'ler typeC vbus pinlerine.
GND'ler gndlerine.
datalar datlarına.

type-c soketi sadece typec soket olarak kullanırıyor.
ama sen mesela a-c kablo ile type-c'nin PD özelliğni kullanamıyorsun, type-c nin display port özelliğini kullanamıyorsun sadece type-a'nın yapabilediklerini yapabiliyorsun

C-C kablodan 16 veya 8 uç gidiyor olması lazım o düzende type-c'yi tpye-c olarak kullanabiliyorsun.
2019'dan sonra çıkmış telefonların kutusundan çıkan kablolar tam olarak dediğim type-a type-c düzeninde çalışıyorlar .

-->Bu<-- kablo ile mesela type c sadece konnektör olur type-c'nin sadece mekanik olarak yönsüz olması avantajından yararlanırsın.
-->Bu<-- kablo ile type c nin bütün nimetlerinden faydalaanbilirsin.

Tamam Type A dan USB C de düz kablo dönüşüm yapabiliyoruz, o zaman masaüstünü böyle bir kablo ile izolatöre bağlayabiliriz. Peki Type C laptop çıkışını buna bağlayınca bir sorun çıkmayacağı kesin mi? laptop karşısında type C bir aygıt görmek isteyecek. Bizim izolatör entegresi böyle görünecek mi?

Tamam Type A dan USB C de düz kablo dönüşüm yapabiliyoruz, o zaman masaüstünü böyle bir kablo ile izolatöre bağlayabiliriz. Peki Type C laptop çıkışını buna bağlayınca bir sorun çıkmayacağı kesin mi? laptop karşısında type C bir aygıt görmek isteyecek. Bizim izolatör entegresi böyle görünecek mi?
hiçbir sorun olmayacak.
PD pinleri şaseye uygun direnç ile çekildiyse ve usb data akışı varsa istemem demez benim makine üstünde var type c portu

Dün @ozkarah abi ile biraz istişare yaptık.

İlave beslemeyi host değil device tarafından yapacağız.
ama yine de isteyen takabilecek şekilde bir izolatör olacak;
Yerine uyacağını düşündüğüm-->Bu<-- var.

Normalde device tarafında olan ilave besleme soketini host tarafına alacağız ve ihtiyaç durumunda harici besleme yapılabilir olacak.
Eğer benim cihazım tamamen izole olsun karşı taraf ile hiçbir ilişkisi olmasın derseniz power izolatörünü hiç takmayabilirsiniz.

KiCad'de düzenleme üstüne çalışıyorum bitirim yakında.

DC-IN.png

Host tarafına aldım C konnektörü

Valla bu karta ayrı olarak besleme eklemek bana hiç mantık yapmıyor. Yukarıdaki mesajlarda anlatmıştın neden anlamsız olduğunu. Ama bulunsun bir kenarda diyorsan yap, ne diyeyim :D

Su videodaki eleman kendi yaptigi izolatoru osiloskop ile kullanidigini belirtiyor. Semasi ile ilgili bilgi istedim. Bakalim yanit verecek mi? Tasarim icin yarari olabilir. 12:17 sure olarak.

Evet osiloskop için muhtemelen yetersiz olur. Osiloskop için de gerçek USB 2.0 olan izolatör çok işe yarar. Mesela bir SMPS devresinde istediğin noktada ölçüm yaparsın birşeyleri havaya uçurmadan.
USB 3.0 5 Gbit icin izolator de yapmislar. Fiyatlar ucuktur herhalde ama ihtiyaci olan olursa varmis.

Biraz uçukmuş :

Bizim odyofillere satmak lazım bunlardan. Gürültüyü -140 dBV dan -141 dBV a düşürüyor dedin mi atlarlar üzerine :katil2:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,497
Son üye
omertopcu82

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back