USB IZOLATOR YAPIYORUZ

Bir devrede kullandım. Raspberry Pi zeronun reset atmasına sebep oldu. Geçen akım, Ilim pini ile ayarlanan akımı geçince devreye girip voltajı kesiyor yada düşürüyor. Tam ayrıntısını hatırlamıyorum.

Bir devrede kullandım. Raspberry Pi zeronun reset atmasına sebep oldu. Geçen akım, Ilim pini ile ayarlanan akımı geçince devreye girip voltajı kesiyor yada düşürüyor. Tam ayrıntısını hatırlamıyorum.
KiCad ustası aranıyor.
Bu düzenlemeleri yapalım

Bilgisayardan izole olan tarafta 5v şarj aleti için ayrı giriş olsa nasıl olur. Daha önce powerbank önerisi geldi diye hatırlıyorum. PC tarafında beslemeyi destekleme amaçlı çift USB soket düşüncesi vardı. Bu da güzel ama ne kadar kullanışlı olur bilmiyorum.
İzole tarafta DC DC izole konvertöre ek olarak DC Jack yada şarj aleti için giriş olsa güzel olur. Bazı devrelerin buradan beslenmesi gerekecek. Pilli yada şarj gerektiren bir cihaz bağlanırsa 400mA yetmeyebilir.

Abi burada bir karışıklık yaşıyoruz.
Buna açıklık getirelim öyle devam edelim projeye.

Biz DATA hattımızı ve USB besleme hattımızı izole etmek için bu projeyi yapmak istiyoruz.
Normalde bir bilgisayar usb portuna ne kadar yük bağlıyoruz?
300-400mA hadi 500mA olsun.

Biz bu sistemi yine bilgisayarımızın usb portu gibi kullanmaya devam edeceğiz.
Aşırı güç gerektiren bir durumda ya ilave besleme yapıyoruz yada 2 usb portunu paralleliyoruz vs.

Şimdi projeyi yapacaklar düşüncelerini belirtirse ona göre bir yol çizelim.

Biz bu cihazı sadece usb portumuzu korumak için mi kullanacağız yoksa yüksek güç gerektiren uygulamara dayanımı içinde kullanacak mıyız?

400mA ://
Ama bana yeter gibi geliyor.

USB cihazlarında besleme iki şekilde oluyor: Bus powered, self powered. İlkinde bilgisayar sağlıyor beslemeyi ve 500 mA ile sınırlı. Ama birçok bilgisayar portu daha fazla akım verebiliyor. İkincisinde cihazın kendi güç kaynağı var. Cihaz bu iki seçenekten hangisini kullandığını bilgisayara ilk takıldığı anda söylüyor.

Bu yukarıdaki DC/DC converter bence iş görür. İzolatöre harici besleme kaynağı koymaya gerek yok. Zaten büyük ihtimalle 400 mA limiti, bilgisayarın en fazla 500 mA vereceği varsayımı ile konmuştur. Çoğu bilgisayar daha fazla da verebiliyor o yüzden 500 mA de alınır bundan diye düşünüyorum.

USB cihazlarında besleme iki şekilde oluyor: Bus powered, self powered. İlkinde bilgisayar sağlıyor beslemeyi ve 500 mA ile sınırlı. Ama birçok bilgisayar portu daha fazla akım verebiliyor. İkincisinde cihazın kendi güç kaynağı var. Cihaz bu iki seçenekten hangisini kullandığını bilgisayara ilk takıldığı anda söylüyor.

Bu yukarıdaki DC/DC converter bence iş görür. İzolatöre harici besleme kaynağı koymaya gerek yok. Zaten büyük ihtimalle 400 mA limiti, bilgisayarın en fazla 500 mA vereceği varsayımı ile konmuştur. Çoğu bilgisayar daha fazla da verebiliyor o yüzden 500 mA de alınır bundan diye düşünüyorum.
Harici besleme yapmak istersek bence karşı tarafa yapalım PC tarafı kendi kendine çalışssın.
karşı tarafa ağır bir yük bağladıysak harici besleme yaparak tolere edebiliriz.

hatta karşı tarafa power swtich'li güç seçici de yapabiliriz karşı tarafın ilave beslemesi takıldıysa pc tarafından izolatör ile gelen beslemeyi sustaracak şekilde.

Bir USB cihazı 500 mA den fazla çekiyorsa zaten kendi güç kaynağı vardır, senin izolatördeki güç kaynağını gene kullanmayacak. Gereksiz yere güç kaynağı koymuş olursun, baya da yer kaplar.

Bir USB cihazı 500 mA den fazla çekiyorsa zaten kendi güç kaynağı vardır, senin izolatördeki güç kaynağını gene kullanmayacak. Gereksiz yere güç kaynağı koymuş olursun, baya da yer kaplar.
dcibn.png

O zaman alttaki DC IN type-c portunu iptal mi edelim?

Sadece besleme için konduysa evet iptal et. İzolatörün ana bağlantı yerini, yani bilgisayara bağlanan yeri standart type A mıdır?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back