UV-A Şerit LED ile Baskı Devre Yapma

taydin

Timur Aydın
Staff member
İyi görünüyor Gökhan. Neredeyse dry filmle senin işin yok böyle devam et diyeceğim :)

Tek dikkatimi çeken senin asit herhalde biraz fazla agresif, boşta olan SMD padleri biraz hırpalamış.

Gokrtl

Gökhan Kartal
İyi görünüyor Gökhan. Neredeyse dry filmle senin işin yok böyle devam et diyeceğim :)

Tek dikkatimi çeken senin asit herhalde biraz fazla agresif, boşta olan SMD padleri biraz hırpalamış.
Evet aslında dry filme normal şartlarda ihtiyacım yok. Ama hem çift taraf baskı için hemde pcb boyasını pozlamak için ihtiyacım var.

Padler 0.9mm ile çizdim. İstesem daha da inceltirim. Asit oranı konusunda kararsızım o yüzden bir standart tutturamadım. Perhidrolü çok koyup hızlıca eritip, bir an önce toner altına kaymadan çıkarmak istiyorum normalde.
Çünkü asiti az koyarsam erime geç olacağından toner ıslanıp yumuşayacak ve altına asit geçirecek. Yani tam ne yapacağımı bilemiyorum :)

Gokrtl

Gökhan Kartal
boşta olan SMD padleri biraz hırpalamış.
Abi boşta olan padler hırpalanmış değil. Orjinali o boyutta. Ben kullanılan bacakları yer müsait olduğu için kalınlaştırdım sadece. O yüzden boştakiler sana fazla erimiş gibi geliyor. :)

Gokrtl

Gökhan Kartal
Projenin "Sodyum Meta Silikat Pentahidrat" malzemesi de geldi. Üzerindeki etiketi okuyunca kapağını açmaya dahi tırstım. Kısaca "Gözünüzü kapatın, Nefesinizi tutun, ellerinizi kullanmadan ürünü kullanın" yazıyor. :katil1:

20210717_012230.jpg

20210717_012115.jpg

taydin

Timur Aydın
Staff member
Çamaşır suyunun şişesinde yazanlar da bundan farklı değildir :D

Gokrtl

Gökhan Kartal
Zaman ayarlı röle detayını ayrı bir konu olarak açacağım. Bu gün pek vaktim kalmadı.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Ya bu kadar eleman kullanma yerine wifi veya bluetooth destekli bir esp8266 kullansan, buton, dijital gösterge vs hiç uğraşmaşmasan. Hepsi direk bylink ekranında olsa.. esp8266+role modülü yani.

1626544747820.png

Gokrtl

Gökhan Kartal
Sanırım yarın uva led ile pozlama denemesi yapacağım. İlk başlangıç için sizce 30sn nasıl olur?

20210718_142204.jpg

20210718_142136.jpg

taydin

Timur Aydın
Staff member
30 saniye iyi bir başlangıç. Hiçbir desen olmayan bir aydınger ile başlarsın. Tüm dry filmin gitmesi için ne kadar süre pozlama gerekiyorsa doğru süre odur.

Gokrtl

Gökhan Kartal
30 saniye iyi bir başlangıç. Hiçbir desen olmayan bir aydınger ile başlarsın. Tüm dry filmin gitmesi için ne kadar süre pozlama gerekiyorsa doğru süre odur.
Desen olmadan pozlamak iyi fikir. Bana kalsa devreyi basmıştım direk. sonra çırpın dur :D
İşin güzel tarafı bizim evde karanlık oda var. Ben migren hastası olduğum için yatarken zifiri karanlık tercih ediyorum. O yüzden o dadaki tüm perdeler siyah ve ışık geçirmeyecek şekilde :D

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir de meta silikat geliştirme sıvısının dozunu ayarlamamız lazım. Metasilikat uzun süre uygulansa bile bir olumsuzluğa sebep olmadığı belirtiliyor ama gene de uygun dozda hazırlamak lazım.

Gokrtl

Gökhan Kartal
Bir de meta silikat geliştirme sıvısının dozunu ayarlamamız lazım. Metasilikat uzun süre uygulansa bile bir olumsuzluğa sebep olmadığı belirtiliyor ama gene de uygun dozda hazırlamak lazım.
O iş beni şimdilik aşar. Biraz araştırayım bakalım türkçe bir kaynak bulabilecek miyim.