V/I Else Tracer v1.0

Altair

Kıdemli Üye
V/I Tracer'lar cok ise yarayan ama maliyetine gore oldukca pahaliya satilan cihazlar. Else Elektronik isimli firma kendi yaptigi cihazi kod ve sema olarak paylasmis. Icinde temin edilemeyecek ya da cok maliyetli herhangi bir parca yok, en pahali sey Arduino. Icerik linkteki siteden alintidir. Ben sadece baslik olarak aciyorum.

Piyasada kompanent tester, vi scanner, arıza bulucu, karşılaştırma cihazı gibi isimlerle karşımıza çıkan bir devreyi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Her elektronik atölyesinde bulunması gereken osiloskoplara kolay bir şekilde montajını yapabileceğiniz bir elektronik devreye projemizi inceleyerek tamamen ücretsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz…

Bahsettiğimiz kompanent tester, companent scanner, arıza bulucu ve elektronik karşılaştırma cihazı adı ile piyasada bu cihazları yaklaşık olarak 1.200TL ile 2.500TL fiyat aralığında sahip olabilirsiniz yada bu projeyi kendiniz yaparak hem tecrübe sahibi olabilir hemde cihazınıza bir özellik kazandırabilirsiniz ve bunu yaparken de ücret ödemeniz gerekmemekte.

Herkese hayırlı olması dileklerimizle..!

Acaba "V-I Curve Tracer for NI myDAQ" aynı işlevi görür mü? NI myDAQ Aliexpresste gümrük hariç yaklaşık 1200TL.

Acaba "V-I Curve Tracer for NI myDAQ" aynı işlevi görür mü? NI myDAQ Aliexpresste gümrük hariç yaklaşık 1200TL.

Alet skopa degilde PC'ye baglanarak calisiyor. Yazilimda olcumleri kaydetme secenegi varsa veritabani olusturma acisindan cok daha iyi diyebiliriz. Bu sekilde isliyorsa ayni karttan daha sonra elinize gectiginde kaydettiginiz olcum degerleri ile kiyaslama sansiniz olabilir. Calisan bir ornege ihtiyaciniz olmaz daha once iyi haritaladiysaniz. Tabii bunlar icin yazilimi gormek lazim. Satici ile konusmak gerek, varsa video linki incelenmeli.

Maliyet disinda veritabani olusturulabiliyorsa, PC baglantisi olmayan bir osiloskop yerine bu cihazi tercih ederdim ben. Ama fiyat konusu onemli ise basliktaki devre cok daha ekonomik bir cozum. Bende USB dijital osiloskop var, boyle kullanacak olanlar basliktaki devreyi yapip yine PC uzerinden veritabanini kendileri olusturabilir.

Edit : Programda "Project" diye bir menu var. Tahminim oradan bir devrenin tum olcum noktalarini kaydedebilmeniz saglayan yapiya ulasiyorsunuz. Olcum sirasinda program daha once yapilan olcumu layer olarak ekrana yansitiyor ve compare edebiliyorsa isi cok kolaylastirir. Bu sekilde farkli versiyon kartlar olarak dahi ayrintili bir veritabani olusturabilir diye tahimn ediyorum. Bu alet ve termal kamera ariza bulma hizini 10x arttirabilir.

Son düzenleme:
Alet skopa degilde PC'ye baglanarak calisiyor. Yazilimda olcumleri kaydetme secenegi varsa veritabani olusturma acisindan cok daha iyi diyebiliriz. Bu sekilde isliyorsa ayni karttan daha sonra elinize gectiginde kaydettiginiz olcum degerleri ile kiyaslama sansiniz olabilir. Calisan bir ornege ihtiyaciniz olmaz daha once iyi haritaladiysaniz. Tabii bunlar icin yazilimi gormek lazim. Satici ile konusmak gerek, varsa video linki incelenmeli.

Maliyet disinda veritabani olusturulabiliyorsa, PC baglantisi olmayan bir osiloskop yerine bu cihazi tercih ederdim ben. Ama fiyat konusu onemli ise basliktaki devre cok daha ekonomik bir cozum. Bende USB dijital osiloskop var, boyle kullanacak olanlar basliktaki devreyi yapip yine PC uzerinden veritabanini kendileri olusturabilir.

Edit : Programda "Project" diye bir menu var. Tahminim oradan bir devrenin tum olcum noktalarini kaydedebilmeniz saglayan yapiya ulasiyorsunuz. Olcum sirasinda program daha once yapilan olcumu layer olarak ekrana yansitiyor ve compare edebiliyorsa isi cok kolaylastirir. Bu sekilde farkli versiyon kartlar olarak dahi ayrintili bir veritabani olusturabilir diye tahimn ediyorum. Bu alet ve termal kamera ariza bulma hizini 10x arttirabilir.
Yazılım NI'nın, bu yüzden özellikli birşeydir diye düşünüyorum. Yanlız linkini paylaştığım cihazdan emin değilim. Orjinali daha pahalı doğal olarak. Birebir klonladılarsa yine benzer perfomans veriyordur ama. Tabii dediğiniz gibi almadan önce iyice araştırmak lazım.

yukarda ki devre frekans ve gerilim sınırlı oldugundan ancak başlangıç seviyesi olabilir. benim videolarımı izlerseniz VI test cihazının nasıl olması gerekdigini anlatdım.çok yakında PC de çift kanal çok ucuz bir cihaz tanıtacagım PCB leri bekliyorum
PC de kendi VI grafik programını yazan biri olarak çok zor degil arduino (mcu ) adc den oku diziye at PC ye gönder grafigini çiz.
338843672_1365998084157291_9218970894212188650_n.jpg

Şöyle bir cihaz var bende:

s-l1600.jpg

12V AC trafoyla besleyip, BNC çıkışları osiloskopa bağlayıp, XY modunu aktif ederek kullanabiliyorsunuz. İki seviye akım seçeneği var. Devrenizde yardımcı olursa incelemeniz için size gönderebilirim.

Bunun biraz daha gelişkin ve iki kanallı olan versiyonları da satılıyor Aliexpress'de:

Şöyle bir cihaz var bende:

s-l1600.jpg

12V AC trafoyla besleyip, BNC çıkışları osiloskopa bağlayıp, XY modunu aktif ederek kullanabiliyorsunuz. İki seviye akım seçeneği var. Devrenizde yardımcı olursa incelemeniz için size gönderebilirim.

Bunun biraz daha gelişkin ve iki kanallı olan versiyonları da satılıyor Aliexpress'de:
Semasi var mi acaba?

Hayır yok, müsait bir zamanda çıkartayım dersem biraz sürer. İsterseniz göndereyim siz bir inceleyin.

Ancak w2aew kanalında bu konuyla ilgili güzel örnekler var:

Son düzenleme:
Şöyle bir ürüne denk geldim. Osiloskopla kullanılıyor, PC ile kumanda edilebiliyor. 100,200,500,1000 Hz test frekansı ve 6,12,24V test voltajı seçenekleri var. AC trafoya gerek yok, 5V USB ile beslenebiliyor. Kalibre etme imkanı var. Akım limitiyle ilgil bir şey yazmamışlar ama yine de fena görünmüyor.

Bir de ekranlı modeli var ama ben hassasölçümler için osiloskopa bağlamayı tercih ediyorum. Farka değmez gibi.

Prob tarafına harici bir analog switch ya da röleli bir kutu ekleyip çok kanallı hale getirebiliriz diye düşünüyorum. Bir tane sipariş vereyim diyorum. Fikirleriniz?

Çok kanallı olmasının nasıl bir yararı olur?

Çok kanallı olmasının nasıl bir yararı olur?
Sanirim bir calisan ornek, bir de kontrol edilecek ornegin sinyallerinin tam ortusup ortusmedigini gormek istiyor. Cimbiz tipi prob ile tek elle olcum yapmak mumkun. İki cimbiz tipi prob sayesinde bir tane calisan bir tanede test edilen malzemeyi ayni anda kontrol edebilirsiniz, olcum tam uyusuyor mu degil mi hizlica gorebilirsiniz. Bu pratik olabilir. Ama bunun icin 4 kanalli osiloskop lazim Mesela bendeki iki kanalli, istesemde yapamam. :bilmem1:

Evet, iki ayrı cihazdaki (birisi arızalı) komponentleri hızlıca karşılaştırmak ya da aynı cihazda benzer iki bölgedeki komponentleri hızlıca karşılaştırmak için kullanılıyor. Şurada bir örneği var:

Standart bir analog osiloskopta sadece bir tane XY modu vardır. X birinci kanal, Y de ikinci kanaldır. Eğer o şekilde karşılaştırma yapılacaksa iki tane XY modu destekleyen bir osiloskop gerekir.

Osiloskop kanalı aynı kalıyor. Cihaz üzerinde problar belli aralıklarla switch edilerek görsel karşılaştırma yapılmış oluyor.

Bir çok kullanıcı aynı anda iki kanal da görüntü istiyor bu Role ile pek mümkün değil . Yinede Sizin dediğiniz gibi huntron yapıyor . Polar, re, ve benim yeni yaptigim devre ise elektronik hızlı anahtarlama ile göz aynı anda görünecek şekildeyapılıyor.

Güzel görünüyor. Dİkey ve yatay hizalamayı nasıl ayarlıyorsunuz?
Prob değişimi için analog switch kullanıyorsunuz sanırım.

Aliexpress'te de hem prob değiştiren (alternating) hem de aynı anda gösteren (simultaneous) çeşitlerden var:

Şurada da mikrokontrolör kontrollü güzel bir proje var:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back