v60 kahve demleme sistemi

Vietnam kahve aparatını(Phin filtre) v60 gibi kullanıyorum. Sürdürülebilir bir yöntem oldu. Tavsiye ederim. Galiba 2 senedir kullanıyorum.

Kapağı attım. İçine metal aeropress filtresi ayarladım. (Orijinal olmayan, lastik contalı)

Kahvaltı sonrası bireysel kahvenizi yapabilirsiniz.

Tarif ?
Önce çaydanlığın dibinde kalan sıcak suyla aparatı ve bardağı ıslatıyoruz.

Bu esnada cezvede ayrı olarak biraz ısıttığımız suyla kahve demlenecek. Fazla ısıtmayın. Kabarcıklar çıkmadan ocak kapatılacak.

Yavaş damlatıp süzülmesi beklenecek. 60ml kadar yoğun bir çıkış veriyor. Espresso, filtre arası bir yoğunluk.

Uygun öğütme inceliği tespit edilecek. Bir süre kağıt filtre kullanmıştım. Çelik filtre iyi oldu. Çapı uyarsa kağıt Aeropress filtre kullanılabilir.

Dökerken su birikmesin. Süzüldükçe dökün. 2.. dk geçmesin, acı olur. Çayı şebeke suyundan yapmış olsanız da kahve için pet su kullanınız. Abant kullanıyorum.

Dikkat: Tıkanma veya hızlı akış olmayacak şekilde öğütmek gerekiyor. Öğütülmüş hazır kahveyle sorun çıkacaktır. Değirmeniniz yoksa, uygun incelik ayarı yapılamayacağı için başarısızlık ihtimali vardır.

1724741695872.png

IMG_20240827_095803.png

Son düzenleme:
Ben adına dandik kahve dediğim şekilde yapmaya başladım kahveyi. Mikrodalga fırında fincanda/bardakta kaynattığım suya paket Türk kahvesinden koyup içeceğim yere gidene kadar demlenmesne izin veriyorum. Sonra telvesinin dibe çökmesi için biraz karıştırıp az daha bekleyip içiyorum. Tadı da gayet güzel oluyor, hatta köpüğü bile oluyor. Çabucak hazırlandığından mıdır bilmem daha çok beğeniyorum.

Yalnız garip bir durum var, suyu elektrikli kettleda kaynattığım zaman aynı tadı vermiyor ve köpüğü olmuyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,545
Üyeler
2,686
Son üye
Berat_41

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back