vacuum tube volt meter yenileme

bombrman

Aktif Üye
Merhabalar elime Kyoritsu MODEL K-142 analog vtvm geçti, bütün ölçümleri hatalı ölçüyor güzel bir restorasyonu hak ediyor belki bir kaç güncelleme de yapabiliriz.
0EB3F2CF-F8CE-4C01-A011-6B333E4073E7.png

784B4376-E7E5-42CF-B472-8BB2CB8E449C.png

D3BAC108-CC86-45F1-B5B0-EED837B3412E.jpeg

Last edited by a moderator:
cihazın probu maalesef yok piyasadan bulmak imkansız diye düşünüyorum o yüzden bnc ile değiştirsem ve daha sonra güzel bir bnc prob yapsam güzel olmazmı sizce ne dersiniz

cihazın probu maalesef yok piyasadan bulmak imkansız diye düşünüyorum o yüzden bnc ile değiştirsem ve daha sonra güzel bir bnc prob yapsam güzel olmazmı sizce ne dersiniz
BNC oraya büyük gelir. Uydursan bile sırıtır. Bence muz jack filan uydur.

kendi soketi fotoğraftaki gibi çevresi common ortası ise volt ölçüm noktası
A8862B14-D4DC-477E-BD51-AE545B4DF6A8.jpeg

Çok güzel bir proje olur. Çalıştığını görmeyi ben çok isterim :)

Devre şemasını talep ettim Radio Museum sitesinden ve cevap geldi. 220 V şebeke gerilimi ile besleniyor. 1500 V'a kadar voltaj ölçümü 1000 MΩ kadar da direnç ölçümü yapıyor.

Ekler

• radiomuseum-kyoritsu-tokyo-vacuum-tube-voltmeter-k-142-315311.pdf
    230.9 KB · Görüntüleme: 141
Çok güzel bir proje olur. Çalıştığını görmeyi ben çok isterim :)
açıkcası bende çok seviyorum eski ölçü aletlerini ancak bu prob olayı beni düşündürüyor orjinal kalması mı iyi yoksa değiştirmek mi

aslında bir seçenek daha var ac bal yazan kısıma potansiyometre başlıgı taka bilirim ve ac bal yazan kısımdaki şefaf plastigi volt ölçüm kısmına bir şekilde uydura bilirim sanırım sizce hangisi daha mantıklı
9AD680AC-2143-4256-966C-297F8BFBC42F.jpeg

Öncelikle trafo sekonder voltajlarının olduğundan emin ol. 130 V lamba anot voltajı ve 6.3 V flaman voltajı olması lazım. Lambaların flamanlarının da ısınıyor olması lazım. Bir de tüm mekanik switch'leri iyice temizlemek lazım.

açıkcası bende çok seviyorum eski ölçü aletlerini ancak bu prob olayı beni düşündürüyor orjinal kalması mı iyi yoksa değiştirmek mi

aslında bir seçenek daha var ac bal yazan kısıma potansiyometre başlıgı taka bilirim ve ac bal yazan kısımdaki şefaf plastigi volt ölçüm kısmına bir şekilde uydura bilirim sanırım sizce hangisi daha mantıklı 7611 eklentisine bak

Böyle bir cihazı orijinal şeklini muhafaza etmek lazım bence. Ona uygun prob bir şekilde yapılır. Bakırdan yapıp üzerine nikel kaplama yapılabilir.

Öncelikle trafo sekonder voltajlarının olduğundan emin ol. 130 V lamba anot voltajı ve 6.3 V flaman voltajı olması lazım. Lambaların flamanlarının da ısınıyor olması lazım. Bir de tüm mekanik switch'leri iyice temizlemek lazım.
voltajları ölçtü hepsi olması gerektigi gibi komponentleride ölçtü sorun yok gibi sadece kalibre edicem

yani sizce sokete hiç bir şey yapmayayım mı

Sağlam soketlerden bir tanesini dikkatlice sök ve ölçülerini al. Malzemesini de belirlemeye çalış. Benim tornada aynısını yaparız :)

Direnç kademesi de çalışıyor mu?
evet dogru ölçüyor ama pil takılması gerekiyor güç kaynağı ile denedim bütün kademeleri tek tek denedim sadece 1R kısmında biraz saçmalık var sanırım kalibre edemiyorum yada bu cihazların sorunu var henüz emin degilim

yapılması gereken kısım bu acaba piyasada buna benzer bir şey varmıdır sizi yormak istemiyorum

Ekler

• 79792993-886E-4BFD-9E5D-241D11441815.jpeg
    79792993-886E-4BFD-9E5D-241D11441815.jpeg
    183 KB · Görüntüleme: 163
  • BC33B394-A585-4A56-BF7A-2D45B98F9596.jpeg
    BC33B394-A585-4A56-BF7A-2D45B98F9596.jpeg
    181.5 KB · Görüntüleme: 124
evet dogru ölçüyor ama pil takılması gerekiyor güç kaynağı ile denedim bütün kademeleri tek tek denedim sadece 1R kısmında biraz saçmalık var sanırım kalibre edemiyorum yada bu cihazların sorunu var henüz emin degilim

Valla bu cihazla uğraşmaya değer. Bıkarsan bana bir teklif yap senden satın alayım onu.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back