vacuum tube volt meter yenileme

Tamam o zaman. Ama bu tip lambalı devrelerdeki kondansatörlerin sağlam görünüp sağlam olmama huyları vardır. İşi garantiye almakta fayda var.
kondansatörleri değiştirdim şimdi dahada hızlandı 7 saniyede 0 noktasına dönüyor sanırım diger kondansatörde değişmeli

Tamam o zaman. Ama bu tip lambalı devrelerdeki kondansatörlerin sağlam görünüp sağlam olmama huyları vardır. İşi garantiye almakta fayda var.
diger kondansatörüde değiştirdim ancak sonuç aynı anladığım kadarı ile bu iki kondansatör tamamen aynı degerde olmalılar ilerki zamanlarda sipariş verdigimde daha uygununu kapasitör ile değiştirilem şimdilik fazla kurcalamaya gerek yok sanırım zaten ödüm kopuyor tüplere zarar vericem diye,
yardım eden fikir veren herkese teşekür ediyorum tabi timur beyin yeri ayrı ona minnettarım.

Son düzenleme:
Kondansatörleri değiştirdiysen şimdi sıra doğrultucu lamba doğrultuyor mu ona bakmak. Sen lambaları koruyayım diyorsun ama daha lamba çalışıyor mu biliyor musun? :)

6AL5 in 7 numarasında doğrultulmuş sinyal olması lazım. probları voltajdan çekince de hemen sıfıra düşmesi lazım. Oradan ibreye kadar bakmaya devam edeceksin.

Kondansatörleri değiştirdiysen şimdi sıra doğrultucu lamba doğrultuyor mu ona bakmak. Sen lambaları koruyayım diyorsun ama daha lamba çalışıyor mu biliyor musun? :)

6AL5 in 7 numarasında doğrultulmuş sinyal olması lazım. probları voltajdan çekince de hemen sıfıra düşmesi lazım. Oradan ibreye kadar bakmaya devam edeceksin.
faza kurcalamak istemiyorum sorun sizin dediğiniz gibi olsa diğer kademelerde bundan etkilenmez miydi voltaj ölçüm kademesinde arduino ile kare dalga üretim 1 saniyede ibre 0 konumundan skalanın sonuna gidip geri geliyordu pdf'te ölçüm hızı 1 saniye yazıyordu zaten ac kademede böyle olması lazım ama ben zaten ac ölçmeyeceğim için çok umursamıyorum

Son düzenleme:
youtubede gördüm adam ölçü aletine pil takmamak için 6 voltluk sekonder çıkışını doğrultup 1.5 voltluk regülatör devresi yapmış banada mantıklı geldi çünkü daha önce ki pil akma yapmış arka kapakta bu nedenden dolayı paslanma mevcut ne dersiniz böyle bir devre yapayım mı

youtubede gördüm adam ölçü aletine pil takmamak için 6 voltluk sekonder çıkışını doğrultup 1.5 voltluk regülatör devresi yapmış banada mantıklı geldi çünkü daha önce ki pil akma yapmış arka kapakta bu nedenden dolayı paslanma mevcut ne dersiniz böyle bir devre yapayım mı

Bu alet pille çalışmıyor yav. Sekonderin birisi 130 V diğeri 6.3 V.

evet dogru ölçüyor ama pil takılması gerekiyor güç kaynağı ile denedim bütün kademeleri tek tek denedim sadece 1R kısmında biraz saçmalık var sanırım kalibre edemiyorum yada bu cihazların sorunu var henüz emin degilim
RX1 kademesini düzeltim artık ohm kademesi bütün ölçümleri doğru ölçüyor şemada 9.1R olan Rx1 kademesinin direncinde soğuk lehim olmuş söküp ölçtüm ve tekrar yerine taktım sadece ve düzeldi o kısımdaki bütün lehimleri yeniledim

cihazdaki bütün kondansatörleri yenisi ile değiştirdim ancak ac kademesi hala düzelmedi

7.bacağı osiloskop ile ölçtüm dediğiniz gibi doğrultulmuş 50Hz sinyal var 10.5 volt ac ölçüyordum osiloskobun probu 7. bacağa değdiğinde ölçüm yarı yarıya düşüyordu bu normal mi peki

Ekler

• D7D78FC2-1A51-47DD-A1EE-ED78F7FB4192.jpeg
    D7D78FC2-1A51-47DD-A1EE-ED78F7FB4192.jpeg
    192.1 KB · Görüntüleme: 92
  • 6DEF918E-8B12-452D-B57F-9888E52F87EE.jpeg
    6DEF918E-8B12-452D-B57F-9888E52F87EE.jpeg
    234.8 KB · Görüntüleme: 96
O zaman AC devresindeki dirençlere odaklanmak lazım. Değerleri artmış olabilir. Ama bunları ölçmek için de yüksek direnç ölçebilen bir dijital multimetre lazım, değerleri çok yüksek.

O zaman AC devresindeki dirençlere odaklanmak lazım. Değerleri artmış olabilir. Ama bunları ölçmek için de yüksek direnç ölçebilen bir dijital multimetre lazım, değerleri çok yüksek.
ölçmediğim tek bir direnç kalmıştı sadece 88Mohm olan ve o bozuk çıktı inanılmaz ya

Ekler

• E2F443CF-C08D-46F1-AE79-D7852F6C1D44.jpeg
    E2F443CF-C08D-46F1-AE79-D7852F6C1D44.jpeg
    124.6 KB · Görüntüleme: 90
lcr metre ile denedim ölçmedi sonra güç kaynağından direncin bir ucuna 40v verdim ve diğer ucunu osiloskop ile ölçtüm ama yok direk açık devre
a pardon açık devre değilmiş ölçümü mv kademesine aldığımda voltajın var oldugunu fark etim demeki söz konusu Mohmlar olunca işler değişiyormuş

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back