VESTEL 17IPS61-4 cit cit sesi

S4 ve S5 takili degilse o zaman 12v dedigi noktalar ne?
C42 ve C45 var ve 12v olmasi gerekirken 11.38v olctum
24v dan ayri olarak 12V diye bir besleme var degil mi?
Evet kesinlikle 12v var ancak sunu soylemeliyim, S13 u cikarinca 24v olan sadece 1 kondansator kaldi. C16 da da 24v vardi. Hatta C16 tv acikken 44v a felan cikiyordu. S13 cikarilinca C16 hep 0.0v tu. Bu ekran aydinlatmasi diye dusunuyorum.

K10104 le baglantili R41 ve R47'ye 12v geliyor gorunuyor. Gercekte buraya 12v mu 24v mu geliyor bakabilirmisin?
Evet 11.38v var

Tamam. Simdi sen standby modunda 24v hattindan akim asilmistin ve cit cit sesi baslamisti.
Normalde standby da 24v dan akim asilinmayacak. Transistorlu 5v regulator devresi var. Ordan standby da iken biraz akim asilalim. Cit cit yapmaya baslayacak mi? 12v hattini da yukleyebilirsin.

Bu arada C41' i kafadan degistir derim. D7, C41, C28 yan yana semada solda. L1 falan var.
C42 ve C45 de kafadan degistirilebilir.

Bu arada C41' de kafadan degistir derim.
C41 i degistim, C28 110nF cikiyordu onu da degistirdim. Sonra toparlandi biraz. D7 de 22v luk zener diode hic yoktu .

Transistorlu 5v regulator devresi var. Ordan standby da iken biraz akim asilalim. Cit cit yapmaya baslayacak mi?
1710932075269.png

TV ustunde calistirip denesek mi abi. Bence sanki calisacak bu. Bozulursa gene bakarim. Bir de Diode ustunde 63℃ den daha yuksek derece gormedim.

Ben tum suc u o 100nF 50v smd kondansator (C28)e buluyorum ,:kotek1: tabi eger calisirsa duzgunce

Sadece C16 duruyor degismeden, cunku yok elimde. Ama onu sokup olcmustum ESR ve θ iyiydi.

Deger kaybetmis kapasitor sorunu var diye bir hisse kapildim. Degistir gozune kestirdiklerini.
Gittigimiz yol arizayi koseye sikistirmak adina dogru bir yoldu.

Deger kaybetmis kapasitor sorunu var diye bir hisse kapildim. Degistir gozune kestirdiklerini.
Gittigimiz yol arizayi koseye sikistirmak adina dogru bir yoldu.
o Halde bir gercekte deneme yapayim bir kac gun bozulursa daha cok kapasitor e bakarim. Eger denemek istedigin bir sey yoksa toplayim

Eger cit cit sesi standby da cikiyorsa baska bakilacak bir sey kalmiyor.

Neden sonra boyle oldu?

Aslinda standby da hafiften ses gelmesi normal. Cunku bu moda girildiginde geribeslemede BODEsel iyilestirmeler devre disi kalmis.

(Tasarimci oyle ongormus.)

Belki 12v hattina hafif bir yuk baglanirsa iyilesme gorulebilir. Deneme yanilma ile cok dusuk bir akim cektiginde ses azaliyor mu gozleyebilirsin.

C41 varken C28 masum kalir. Ama degistir icin rahat etsin.

BU arada Highside tarafinda 2 adet 27uf vardi bozuktu onlarin yerine, ben once 2 tane 22uf + 1 tane 10uf baglamistim, sonra 10uf i cikardim, simdi 2 adet 22uf ile calisiyor

Ayni marka modeller de bu sorun varsa uzerinde durulmayacak demekki.

Standbyda cok az akim cekildigi icin smps harekete gecer gecmez kapasitorler hemen dolar ve uzun vadede bosalir sonra bu olay tekrarlanir ve tik tik ses normal sayilir. Eger tiktiklar cok sik ise kapasite kaybindan suphelenilebilir.

Akim cekildiginde artik smps daha sik enerji pompalar tiktiklar duduge donusebilir nihayetinde de ses tamamen yok olur.

Standby modu icin 800mA cok fazla. Optoya seri bagli bir zener var. Bir de onu degistir istersen.

Aslinda orda TL431 var. Onu standby modunda da kullanmak varken regulasyonu zenerle cozmeye kalkarsan boyle olur tasarimci efendi. TL431 cevresinde iki kapasitor var. Onlar da son gunlerde dilimize doladigimiz BODE nin eserleri. Onlar standby da devre disi kaldigi icin kompanzasyon devrede olmuyor. Gerci akim cok dusuk kaldiginda kompanzasyon acisindan da yapacak cok sey kalmiyor. Haksizlik etmeyelim.

O zener 6.8v idi.

Anlamadim Neyi 15v bekliyordun ne 16.4v cikti.

Standby modunda 12v un dusmesi lazim.

Aslinda Q1'i sokup atsan da olur. MCU standby'a gecirecegi her seyi kapamistir. SMPS standbyda da 12v uretmeye devam etsin.

Bu smps cipi sempatimi kazandi. Piyasada kolay bulunan bir sey mi? Fiyati ne civarda?
Transformatorun nuvesi tanidik bir sey mi? Sarim sayilari belli mi?

Sagda solda kucuk guclerde guc kaynagi ihtiyacimizi cozecek bir devre.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back