VESTEL 17IPS61-4 cit cit sesi

bu kapasitörler eskidiği içinde olabilir devre üstünde birşey yüklüyorda olabilir.

Birde küçük tecrübem ile yorum yapayım;
Bu devre tasalanırken hep kendi yüküne göre tasarlanıyor yani tasarlanırken genel bir güç kaynağı baz alınmıyor örneğin kapasitif 1A yükü olacaksa bu baz alınıp tasarlanır boştayken kendini regüle edemiyor olabilir biraz da olsa yükleyin.
Hafif bir yükte bakalım sonuçlarına.
3A cektim 11.2v a dustu ama kapanmadi.

Ikisinin arasinda bir sey ama dalgali. 3 Hz dir. Cir cir bocegine daha cok benziyo bence
Trafo öterken genelde bozulmaya yüz tutmuş turbo gibi ıslık sesi çıkarıyor.

Kartın altında üstünde çıkardığı gerilim seviyelerinin yazıldığı bir marking kısmı var mı mesela bir soketin altında

+5 +12 +5VSB GND GND gibi yazılar olan bir yer var mı?

1710524838065.png

Bu sema cok benziyor ve internette hemen bulunuyor

Trafo öterken genelde bozulmaya yüz tutmuş turbo gibi ıslık sesi çıkarıyor.

Kartın altında üstünde çıkardığı gerilim seviyelerinin yazıldığı bir marking kısmı var mı mesela bir soketin altında

+5 +12 +5VSB GND GND gibi yazılar olan bir yer var mı?
CN7 ve CN5 semayla ayni sanki, yoksa board da bir sey yazmiyor

tek ayagini kaldirdigim diode u da bagladim, 11,35v hala var, diger iki konsansator de de 23.54v ve 23.25v olustu. 30-40Hz lik citirdama geldi

tek ayagini kaldirdigim diode u da bagladim, 11,35v hala var, diger iki konsansator de de 23.54v ve 23.25v olustu.
2 24V 1 de 12V var.

24v ve 12v'u azıcık yükle abi ikisinde 50-60mA kadar çünkü bu kanalların gücünü bilmiyoruz tahmin ediyoruz.

iki kanal'da yüklüyken ses devam ediyor mu ona bakalım.

24v 60mA de 19.2v ile 19.8v arasinda dalgalaniyor. cit cit sesi cok guzel duyuluyor

Vcc bacagini besleyen C41 i degistirmistim zaten. C28 i de cikarip olctum 110nF geliyordu ama ESR 200Ω buna bozuk denir mi emin olamadim, microfarad seviyesinde bir tabloya gore bakacak olursam belki de bozuk olmayabilir.
1710544103562.png

C28 yokken enerji verdigimde 2 sey oldu.

1 - High side kondansatorlerinin ayaklarinda 290v olcuyordum artik 313v olctum.
2- Bu kondansatorler enerji kesildiginde tamamen bosalmasi 2 dakika suruyor artik.

@Ahmet Develi abinin 100nF gondermesine burada deginmek gerekiyor. orda ne demek istedi anlamasamda burda onemli olabilir :kotek1:

Hala cizirdama var, cikislarda ki voltajlarda degismis degil. ESR burada onemli gibi gozukuyor. θ -89 du bu arada

9 adet 63v 100nF olctum hepsinin ESR si 270Ω civarindaydi. 7 adet 50v 100nF in ESR si de 270Ω civarlardaydi.

Son düzenleme:
Buradaki forumdan okuduklarimla bazi seyler yaptim.

@Ahmet evet yukteyken calisiyor bu, ekran ve board a baglayinca calisti. Hatta 24v olan yer 44v a cikiyor. Fis takiliyken ve tv calismiyorken yine cizirti yapiyor.

@Mikro Step Cikistaki diyot isiniyor, bobin isiniyor, kondansator isiniyor. Kondansator ve diyot ozdisan da var sepete ekledim.

Bobin i bulamadim, HYT 30076661 shock coil vs isimlendirme yapilmis, acaba buna yakin bir coil ne olabilir, 40 uH herhangi bir coil olabilir mi? ozdisan da olanlardan olursa cok iyi olur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,916
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back