VESTEL 17IPS61-4 cit cit sesi

Hadi su Q1'i bir sok. Standby modunda da cihaz 12v vermeye cabalasin. Tik tiklar devam edecek mi?
Cok merak ettim.

Bu durumun TV kapaliyken guc tuketimini cok az artirmak disinda bir sakincasi olmayacaktir.

Hadi su Q1'i bir sok. Standby modunda da cihaz 12v vermeye cabalasin. Tik tiklar devam edecek mi?
Cok merak ettim.

Bu durumun TV kapaliyken guc tuketimini cok az artirmak disinda bir sakincasi olmayacaktir.
Q1 i soktum, Standby da ses cok azaldi . D16 yi da takmiyorum, hatta istedigin varsa daha onlarida sokuyum :katil1:

Simdi bu gozlem kisisel olarak beni tatmin etti.

Ama soyle bir sorun var. Simdi delinin birisi tas atti. Diger deliler de bu transistoru sokecek.
Tamam sorun yok. Tik tik sesinden de kurtulacaklar.

Fakat Turkiye'de bu TV den 100 Bin tane satilmis olsa, hadi diyelim 100 bininde de bu Q1 sokulse
TV kullanilmazken TV basina 0.5w fazla guc tuketilse 50 KwH cop. Tamam devlet bunun parasini alacak ama keske bu 50 KwH faydali bir ise kullanilaydi.

Bunu oneri olarak sunmamak lazim.

Simdi bu gozlem kisisel olarak beni tatmin etti.

Ama soyle bir sorun var. Simdi delinin birisi tas atti. Diger deliler de bu transistoru sokecek.
Tamam sorun yok. Tik tik sesinden de kurtulacaklar.

Fakat Turkiye'de bu TV den 100 Bin tane satilmis olsa, hadi diyelim 100 bininde de bu Q1 sokulse
TV kullanilmazken TV basina 0.5w fazla guc tuketilse 50 KwH cop. Tamam devlet bunun parasini alacak ama keske bu 50 KwH faydali bir ise kullanilaydi.

Bunu oneri olarak sunmamak lazim.
Konunun basligini +18 yaparim

O voltajlarin olmasi normal.

MCU Standby sinyali verdiginde zaten Ledleri falan sonduruyordur. Yayin takip edecem demiyordur.

Aslinda Stanby-on-off sinyalinden basitce TL431 icin yeni bir voltaj takip etmesi istenebilir. Bu da sadece bir kac malzemeye bakar. Yani standby off iken 8v uret, standby on iken 12v uret. Cok basit bir sey.

Bu arada SMPS standby modunda 12v uretildigi ve bazi yukler akim cektigi icin smps yuksuk kalmadi. Bu durum tik tiklarin kabolmasinda etkili oldu. Hem de BODEleme malzemeleri devrede kaldi.

Bu smps cipi sempatimi kazandi. Piyasada kolay bulunan bir sey mi? Fiyati ne civarda?
Transformatorun nuvesi tanidik bir sey mi? Sarim sayilari belli mi?

Sagda solda kucuk guclerde guc kaynagi ihtiyacimizi cozecek bir devre.
Yurt disinda da bazi tvlerde bunu kullanmislar. Sahibinden de 380 Tl ye satiliyordu.

20240320_154041.jpg

Aslinda Stanby-on-off sinyalinden basitce TL431 icin yeni bir voltaj takip etmesi istenebilir. Bu da sadece bir kac malzemeye bakar. Yani standby off iken 8v uret, standby on iken 12v uret. Cok basit bir sey.
Varsa yapmak istedigin deneerim, bozulsa bile sikinti degil 380 TL :avare1:

Nuve olculerini olabildigince dogru olcersen isimize yarar.

Nuvenin (plastik aksamin degil siyah komurun) olculeri

1710940104593.png

Son düzenleme:
Orta gobegi olcemezsin ki. O yaklasik belli. Yan yanaklarin kesitinin iki kati kesite sahiptir.

!!! Olculer 3 du 4 oldu. !!!

Tabi asil soru nuvede gap varmi yokmu? Muhtemelen vardir. Onuda goremezsin.

Artik gapi da kendimiz ayarlariz.

Yok goremezsin. Trafoyu komple sokup nuveleri ayirman gerekir. Onu da yapmani istemem.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back