VESTEL 17IPS61-4 cit cit sesi

Buradaki forumdan okuduklarimla bazi seyler yaptim.

@Ahmet evet yukteyken calisiyor bu, ekran ve board a baglayinca calisti. Hatta 24v olan yer 44v a cikiyor. Fis takiliyken ve tv calismiyorken yine cizirti yapiyor.

@Mikro Step Cikistaki diyot isiniyor, bobin isiniyor, kondansator isiniyor. Kondansator ve diyot ozdisan da var sepete ekledim.

Bobin i bulamadim, HYT 30076661 shock coil vs isimlendirme yapilmis, acaba buna yakin bir coil ne olabilir, 40 uH herhangi bir coil olabilir mi? ozdisan da olanlardan olursa cok iyi olur.
röleli yük devresi yapalım ilave, tv kapandığında güç kaynağını yüklesin açıldığına yükü televizyona bıraksın

Bobin i bulamadim, HYT 30076661 shock coil vs isimlendirme yapilmis, acaba buna yakin bir coil ne olabilir, 40 uH herhangi bir coil olabilir mi?
Evet olurmus burada bahsedilmis baska bir turden. Asagidaki resimde de bunun bilgileri var. 40uH ve 3A olsa yetiyor. hadi bulalim :cheeky5:

1710831048761.png

Isinan diyodun hem girisini hem cikisini bir gorelim.

Belki bir ip ucu cikar.

24v icin calisan diode un (UF5402) hem onunden hem arkasindan, tv kapaliyken (standby) ve tv acikken osiloskop ile aldigim goruntuler.

1.jpg
2.jpg

3.jpg
4.jpg

2-jpg.32121

Bu grafige bakarak smpsin yuklenmis halinde islerin yolunda oldugu yorumunu yapabiliriz.

Biraz gozlem yapmak gerekecek.

Kart uzerinde 2 devre var. Birisi 220/24V ureten smps. Digeri de sanirim LED surucu ile ilgili.

S13 ve S14 jumperlarindan hangisi takiliysa onu sokup SMPS i kendi basina teste sokmak lazim.
24v cikisina bir yuk baglayip yarim saat falan calistirmak lazim. Eger sorun gorunmezse Led beslemeden suphelenilebilir.

Ne kadarlik bir yuk lazim dersen hic olmazsa bir 0.5 A asilmak lazim. 1A verirmi bilmiyorum verebiliyorsa 1A de denenebilir.

Karti Tv den komple ayirdim, S13 sokuldu.
C42 ve C45 -> 11.38v
C80 -> 23.30v tan basladi yavas yavas 26.5 e kadar yukseldi.
C16 -> 0.0 v

C80 in bacaklarindan 10mA cekmeye baslayinca voltaj dusmeye basliyor,
50mA cekince 21 V
100mA cekince 12v ile 17v Arasinda gidip geliyor. Cit cit seside cok guzel duyuluyor.

Kart TV ye bagli, S13 sokulu, TV kapali(standby)

C42 ve C45 -> 8.21v
C80 -> 25.5v
C16 -> 0 v
C80 den 100mA cekince 16.3v
500mA cekince 15v
1A cekince 14.68v

Kart TV ye bagli, S13 sokulu, TV acik

C42 ce C45 -> 11.38v
C80 -> 27.3 v
C16 -> 0.0 v

C80 den 100mA cekince 23.5v
500mA cekince 23 v
1A cekince 22.7v
1.5A cekince 22.6v

TV sanirim sinyal olmadigindan kendi kapanana kadar bir 10 dk geciyor, o ara 1 A cektim 22.7v hic degismedi

Son düzenleme:
Standby sinyalini engellersen istedigin kadar uzun sure testte birakabilirsin.

Devreyle satranc oynananacak. Bir sekilde ip ucu verecek nihayetinde.

Ayni kartla hem 12v versiyonu hem 24v versiyonu yapabiliyorlar. Sendeki 24v versiyonu. o yuzden bazi jumperlarin olmamasi normal.

Bir dakika mesajinda simdi gordum. Cit cit sesini elde etmissin.

Bu ses TV standby modunda mi cikiyor du?

Eger oyleyse sorun koseye sikismak uzere.

1710929032329.png

Kirmizi blok icindeki jumparlari merak ettim. Bunlar takili degil mi? Bu devre 24v modeli ise 12v dedigi yerleri de 24v olarak dusunmek lazim. Emin olmak istiyorum.

Su andaki ipuclari yetersiz ama mavi daire icine alinmis malzemeleri kontrol etmekte fayda var. En soldaki mavi blok icindeki elkoyu degistirmekte de fayda var. Kapasite kaybi yasandiysa standbyda cipin beslemesi kritiklesiyor ve cit cita neden oluyor olabilir.

Son düzenleme:
Bir dakika mesajinda simdi gordum. Cit cit sesini elde etmissin.

Bu ses TV standby modunda mi cikiyor du?

Eger oyleyse sorun koseye sikismak uzere.
Ilk zamanlar kart i , tv den bagimsiz disarida deniyordum. O zaman cit cit sesi geliyordu. Yine disaridayken geliyor.

Ancak kart tv ye takili ve standby da iken islik sesi gibi geliyor. su an

ve acilinca bu islik sesi de duyulmuyor artik. Ama tabi burada S13 sokulu vaziyette

vestel_17ips61-4p_psu_sch_page-0001-jpg.32137

S4 ve S5 takili degilse o zaman 12v dedigi noktalar ne?

Belki de SMPS hem 12 hem 24v veriyor sadece led besleme katinin 12v ve 24v calisan versiyonu var.
Bundan emin olmak lazim.

Eger 12v varsa ki bu durumda olmasi lazim. 12v tarafina da odaklanmak gerekecek.

24v dan ayri olarak 12V diye bir besleme var degil mi?

K10104 le baglantili R41 ve R47'ye 12v geliyor gorunuyor. Gercekte buraya 12v mu 24v mu geliyor bakabilirmisin?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,915
Üyeler
2,501
Son üye
oguz0606

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back