Windows 10 makinada SSD ye geçiş

images (2).jpeg

• Beğen
Reactions: nt
Öyle değişik benchmark programlarla test edersen, tam olarak neyi test ettiğin net olmuyor. Onun yerine doğrudan aygıttan okuma ile test etmek daha mantıklı. Mesela ben M2 diskten 1000 tane 1 MByte lık veri bloğu okutuyorum. Ortalama hız 6.2 GByte/s :tamam2:

Bash:
root@bonsai:/home/ta# dd if=/dev/nvme0n1p1 of=/dev/null bs=1M count=1000
1000+0 records in
1000+0 records out
1048576000 bytes (1.0 GB, 1000 MiB) copied, 0.169215 s, 6.2 GB/s
root@bonsai:/home/ta#

Benim testlerde bir sorun var galiba, 1000' kadar saymıyor.

1700755322576.png

Benim linuxda ölçme şansım yok. Samsungun kutu üstüne yazdığı değerlere güveniyor musunuz? :D

Benim linuxda ölçme şansım yok. Samsungun kutu üstüne yazdığı değerlere güveniyor musunuz? :D

Üstünde yazanı karıştırma şimdi yav ... Okuyoruz bu hız çıkıyor işte :dusun2:

Bir anormallik var. Normalde okuma 7450Mb/s, yazma 6900Mb/s olması gerekirdi.
Acaba sorun nerede?

20231123_234228.jpg

ssd2.png

ssd1.png

Şunu buraya koyayımda... Yoksa kıyaslayamıyorum
26915 eklentisine bak
Saatlerdir çuvallamamı bekliyordun değil mi? :katil2:

Sorun şu ki benim anakartım MSI MPG Z390 PCI-e Gen 3x4(4GB/s) destekliyor.
Bu diskin tam randımanlı çalışması için PCI-e Gen 4x4(8GB/s) veriyoluna ihtiyacı var.
Onu destekleyen anakart ta MSI MPG Z590. Yani iki nesil üstü. Anakartın fiyatı 10 bin tl civarında. Onu değişsek işlemci de uymuyor.
Sonuç: Anakarttan patladım. Ama bu diskin 7450/6900 hızında olduğu gerçeğini değiştirmez.
Bekle bi 3-4 sene sonra yeni fotoğraf atıcam. :katil2:

Hep bir bahane... Hep bir bahane... :katil1: Benim anakart da öyle ama nasıl oluyorsa daha hızlı.

Şaka bir yana iyi günlerde kullan....

1700809331190.png

Ayrıca alacağın kartın da teknik verilerine bak. Sonra disk 3mb/s okuma yazma yapar ama aldığın çevirici kart bu hızı desteklemiyorsa boşa para vermiş olursun. Hatta anakartın pci-ex soketinin de teknik verilerine bak.
Zamanın da Timur abiye uyarıda bulunmuşum. Ama kendim alırken hiç dikkat etmeden aldım ve şuan diski yarım hızında kullanıyorum.
Bendeki beyin böyle işte. İşe yarayacağı zaman bilgileri geri getirmiyor.

bunların yanında benimki; mağara duvarına çivi yazısı gibi :(

Zamanın da Timur abiye uyarıda bulunmuşum. Ama kendim alırken hiç dikkat etmeden aldım ve şuan diski yarım hızında kullanıyorum.
Bendeki beyin böyle işte. İşe yarayacağı zaman bilgileri geri getirmiyor.
Haline sukret. Ben SATA SSD'yi bile yarim hizinda kullaniyorum. SATA II destekli anakart, 250 M/B hizinda calisiyor. :D

Bilgisayar benim bir parçam gibi. O yüzden her fırsatta upgrade ediyorum.
Yanısıra iş yerinde kullandığım bilgisayarda ddr2 ram var. Onu çok problem etmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back