Yokogawa WT210 güç ölçer

Evet giriş gücü 92W, çıkış gücü 27.6 W. Verim de %30.

Rigol ün kitapçıklarında da da bu PFC değerlerinimi veriyor ?
%30 çok düşük bir değer swithc mode larda %80- 90 verimi nasıl söylüyorlar (Tüm voltaj değerlerinde ortalamalar bile alınsa bu değerler çok yükseltemez gibi geliyor )

Rigol ün kitapçıklarında da da bu PFC değerlerinimi veriyor ?
%30 çok düşük bir değer swithc mode larda %80- 90 verimi nasıl söylüyorlar (Tüm voltaj değerlerinde ortalamalar bile alınsa bu değerler çok yükseltemez gibi geliyor )

Rigol DP832A lineer bir güç kaynağı. PFC (power factor correction) yapmıyor ve yapması da istenmiyor zaten. Tasarımı gereği de voltaj düştükçe verimi de kötüleşecektir. Mesela 0.01 V altında 3.2 A çekersen verim neredeyse %0 olacaktır :katil2:

Yaw söylesene bende SMPS sanıyorum :)
Yalnız lineer leri o kadar küçümseme bak %30 veriyormuş işte :)

Şimdi SMPS bir güç kaynağı ile deneyelim. Gene 13.8 V altında 2 A çekiyoruz:

IMG_20200809_194845.jpg

Burada giriş gücü 41 W. Çıkış gücü de gene 27.6 W. Bu durumda verim %67 çıkıyor.

Dikkat edilirse SMPS'in verimi yüksek olmasına rağmen güç faktörü kötü. Demekki bu güç kaynağında PFC (power factor correction) yapılmıyor.

Kullandığım SMPS güç kaynağı KXN-1560D. 15 V, 60 A lik bir güç kaynağı. Bu SMPS güç kaynağının üreticisi, datasheet'te ≥ %86 demiş verim için. Ama 2 A akım çekerken verim sadece %67.

10 A akım çektiğimde ise verim %85 çıktı. 15 A çektiğimde ise verim %87 çıktı. Demekki üretici bütün akım değerlerini denemiş ve en yüksek çıkan verim değerini datasheet'e yazmış :D İşte Çin malları ile ciddi firmaların malları arasında neden fiyat farkı var burada görüyoruz ...

Şimdi bir laptop güç kaynağı için ölçüm yaptım. Verimi doğrudan göremiyoruz ama güç faktörü 0.91 çıktı. Bu tip yaygın olarak kullanılan tüketici ürünlerinin güç kaynaklarında PFC desteğinin konması yasal bir zorunluluktur. Eğer böyle bir zorunluluk getirilmeseydi bu şekilde kullanılan milyonlarca cihaz, ülkelerin elektrik dağıtım altyapısına çok büyük bir yük ve kayıp getirirdi.

Ama yaygın bir kullanımı olmayan laboratuvar cihazlarında böyle bir zorunluluk yok.

Güç faktörü ve verim arasındaki bağlantı nasıldır? Verim formülüne göre düşündüğümüzde güç faktörü azaldıkça verim artıyor, bu her zaman geçerli midir?

Güç faktörü ve verim arasındaki bağlantı nasıldır? Verim formülüne göre düşündüğümüzde güç faktörü azaldıkça verim artıyor, bu her zaman geçerli midir?

Formülde öyle görünüyor ama aradaki bağlantığı o şekilde değerlendirmemen lazım. Konuyu "bağımsız değişken" kavramına göre değerlendirmek lazım. Mesela Ohm kanununu düşünelim.

[math] I = \frac{V}{R} [/math]
Burada voltaj ve direnç, bağımsız değişkenler, akım ise bağımsız değişken değil. Yani şunu diyebilirsin: "Direnç sabitken voltajı iki katına çıkarayım, akım da iki katına çıksın". Şunu da diyebilirsin "Voltaj sabitken direnci iki katına çıkarayım, akım yarıya insin".

Ama şunu demek mantıklı değil: "Direnç sabitken akımı iki katına çıkarayım, voltaj da iki katına çıksın" Akımı nasıl iki katına çıkaracaksın? Bunun tek yolu voltajı iki katına çıkarmak, bunu yapınca da sebep sonuç gereği akım iki katına çıkıyor.

Güç faktöründe de benzer bir durum var. Güç faktörü bağımsız bir değişken değil. Devrenin yapısı ve çalışma prensibi belirliyor güç faktörünün ne olduğunu. Yani "devre aynı kalsın, ben güç faktörünü iki katına çıkarayım bakalım ne olacak" diye bir durum yok. Devrenin yapısını değiştirirsin, bunun neticesinde devredeki akımlar ve faz açıları değişir ve netice bir güç faktörü tablosu ortaya çıkar.

Güç faktörünün cihazın verimine doğrudan bir etkisi yok. Çok düşük güç faktörüne sahip bir güç kaynağının verimi çok yüksek olabilir, aynı şekilde çok yüksek güç faktörüne sahip bir güç kaynağının da verimi çok düşük olabilir. Diğer olasılıklar da mümkün.

Güç faktörünün kötü olması, bölgenin elektrik dağıtım şebekesinde verimsizliğe neden oluyor. Hiçbir iş yapmadan boşuna akan reaktif akımlar, iletim hatlarında büyük kayıplara sebep oluyor. O yüzden de ülkeler yasalar çıkarıp, üreticilerin yüksek güç faktörüne sahip cihaz üretmelerini sağlıyor.

Bu cihazı özellikle çok düşük frekanslarda bile işlem yapabildiği için (ki hemen yüm cihazlar aslında daha düşük frekanlarda da çalışabilseler hata payları gelişebildiğinden kitapçıklarında 40 hz alt sınır yazıyorlar ) beğendim.

Sürücü devre aracılığıyla ister istemez birkaç tne tane harmonikleride olan AC akımla çalışan 7-17 V 10 -25 Hz elektrik motoru verimi hesabında çekilen gücü hassas bir şekilde ölçmek için kullanmak istiyorum. İkinci el bir tane Tds mühendislikte buldum alacağım büyük ihtimalle.Siz bu iş için öneriyormusunuz hocam

Sürücü devre aracılığıyla ister istemez birkaç tne tane harmonikleride olan AC akımla çalışan 7-17 V 10 -25 Hz elektrik motoru verimi hesabında çekilen gücü hassas bir şekilde ölçmek için kullanmak istiyorum. İkinci el bir tane Tds mühendislikte buldum alacağım büyük ihtimalle.Siz bu iş için öneriyormusunuz hocam

Ben de aynı firmadan ikinci el olarak aldım zaten. Firmadan daha önce de alışverişlerim oldu hiçbir sorun yaşamadım.

Benim bu cihazı almamdaki sebep, bunu çok hassas ve yüksek doğruluklu referans olarak kullanıp kendi güç ölçerimi yapmak. Ama sen sadece ölçüm yapmak istiyorsun, bunun için bence bu fazla. Aslında UT71E bulabilirsem bir yerden onun ölçümünü Yokogawa ile karşılaştirmak istiyorum. Belki de UT71E senin amacın için yeterli olacaktır.

Mavi kaynak, sarıda akım dalgası.Aslında bende Lutron marka hassas True Rms wattmetre war 6163 modeli ,akım ve Gerilim değeri Osilaskop ile birebir aynı gösteriyor ama power faktörü teyid etmek için bu cihazı almak istiyorum veya başka bir ömeriniz varmı.Sonuçlara göre tasarladığımız motorun gerçek verim değerlerinde hata yoksa oldukça verimli bir motor tasarladığım ortaya çıkmış olacak...

Ekler

• Screenshot_20210214-134609_Video Player.jpg
    Screenshot_20210214-134609_Video Player.jpg
    113.9 KB · Görüntüleme: 116
Gerilim ve akımı osilaskop ile tetid edebildim ama malumunuz harmonikleride olan bir akımda basit hesplamalarla True Power faktörü bulmak pek olası değil

Emin olmamakla birlikte, UT71E de lineer olmayan yüklerde güç faktörü ölçümü yapıyordur diye tahmin ediyorum. Yoksa sırf lineer yüklerde güç ölçümü günümüzde hiçbir işe yaramaz. Ama ne kadar hassasiyet ve doğruluğu var onu bilmiyoruz.

Ama Yokogawa da bir sorun ,şüphe yok değilmi hocam ,düşük az miktarda harmoniği olan akımlarda güç faktörü için yeterli yani ? Oldukça profosyonel bir cihaz gibi gözüküyor

Ama Yokogawa da bir sorun ,şüphe yok değilmi hocam ,düşük az miktarda harmoniği olan akımlarda güç faktörü için yeterli yani ? Oldukça profosyonel bir cihaz gibi gözüküyor

Lineer olmayan yüklerde çok yüksek doğrulukta güç faktörü ölçüm yapabiliyor. Ama senin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor mu anlamak için datasheet'i incelemen lazım.

Ben söylediğiniz Unit i kendi sayfasında inceledim ,Power faktörden bahsetmemiş ama resimde cos fi resmi var ve watt hesabı yaptığına göre pf hesaplıyor ama lineeer olupmolmama konusunda hiç bilgiöyok.True Rms cihaz muhtemelen harmonikleride hesaplıyordur ama yinede soru işareti bence

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back