Yüksek hızlı spindle 50 Hz ile çalışır mı?

Yüksek tork gerekmiyor bana. Taş çok az talaş kaldıracak. O yüzden üçgene geçmeme gerek olmaz.

İki rulman ile bir mili sabitleyip standart ucuz bir asenkron motor/kasnak kullanmamamın sebebi hazır spindle ile eksenel olarak boşluk oluyor, yanal olarak da salgı çok az. Bunu ben uğraşsam hazır spindle kadar iyi sonuç almam zor.
Senin ev'de fazlar arası 220V'mu abi?

Yük çok az olacak. Herhalde sürekli yıldız çalıştırırım.
Taslama derken torna yada frezede isledigin parcayi nihai toleransina getirirken yapilacak taslamadan bahseyorsun sanirim.

Bu esnada parcadan belli belirsiz parca koparacaksin ve motora cok az bir yuk gelecek.

Senin yildiz ucgenle bile isin yok. Daha dogrusu yol verme ile isin yok. Motor gorece olarak dusuk atalete sahip tasi hizlandiracak sadece. Gerisi ince dokunuslar.

Sayın @taydin , foruma henüz yeni katıldım, sanıyorum ki @Mikro Step hocamla geçmişte başka bir forumda da çok istişarelerimiz oldu, diğer mesajlarından anlayabildiğim kadarıyla diyeyim, ancak bu forumun adab-ı muaşeretini yeni öğreniyorum, kusuruma bakmayın :)

Sayın hocam, @Mikro Step , asenkron motor imalatı ile doğrudan ilgilenmiyorum, aslen VFD'ler üzerine çalışıyorum, ancak malum motoru bilmeden onu kontrol etmek de zor olurdu, dilim döndüğünce izah etmeye çalıştım, yanlış anlaşılmadım umarım...

@Cemre.

Rotor direncinin artmasinin kalkis torkunu artirdigi konusundaki kismini gorunce o dokumani ciddiye almadim.

O zaman rotorun kisa devre cubuklarini kaldir at.

Bak kalkis aninda silkelenmeyi azaltmak icin rotor direncinin yuksek olmasi iyidir bu dogru. Zaten tork dusuk oldugu icin motor silkelenmeyecek.

Bu konuda biri dista digeri icte kisa devre cubugu olan motorlar falan var kalkis momenti ayarlamasi icin vs de bunlar konumuz degil. Alti ustu 500w motordan konusuyoruz.

Biz bunlarin deneylerini taaa 80 li yillarda yaptik.

Bilezikli 3 fazli bir motor bulursan uzerinde biraz oyalan derim. Cunku dogrudan rotor direnci ile oynama sansin oluyor. Sonuclarini gozleyebiliyorsun.

Biz bu motorlarla o kadar oynadik ki sifir eleltronik ile servo sistem bile yaptik.

Son düzenleme:
@Cemre.

Rotor direncinin artmasinin kalkis torkunu artirdigi konusundaki kismini gorunce o dokumani ciddiye almadim.

Bak kalkis aninda silkelenmeyi azaltmak icin rotor direncinin yuksek olmasu iyidir bu dogru. Zaten tork dusuk oldugu icin motor silkelenmeyecek.

Direkt yol verirken dediğin doğru abi,
vfd ile rampalı kalkış yaptırınca sirkelenme en aza iniyor özellikle kayışlı sistemlerde kalkışdaki ani torklanma kayışın ömründen alıyor

Senin ev'de fazlar arası 220V'mu abi?

Evde değil Ahmet, atölyede kullanacağım. Doğrudan trifaze 25 kW kurulu güç var. Ama muhtemelen 25 den de fazladır, çünkü benim 7.5 kW lık kompresörü bir süre doğrudan üçgen olarak kullandım ve ilk anda hiç voltaj düşümü görmedim. Sonradan bir panocu buldum da yıldız/üçgen panosu yaptırdım.

Evde değil Ahmet, atölyede kullanacağım. Doğrudan trifaze 25 kW kurulu güç var. Ama muhtemelen 25 den de fazladır, çünkü benim 7.5 kW lık kompresörü bir süre doğrudan üçgen olarak kullandım ve ilk anda hiç voltaj düşümü görmedim. Sonradan bir panocu buldum da yıldız/üçgen panosu yaptırdım.
380 o zaman abi.
Bazı ülkeler ve o ülkeye bağlı işletmeler;
faz-nötr arası 110
faz-faz arası 220
kullanıyor
İzmirde bir japonyalı işletme de japonya gibi kullanıyor tesisatını prizleri 110, üretim yapan tesis 220
frekans 60
:katil2:

ancak bu forumun adab-ı muaşeretini yeni öğreniyorum, kusuruma bakmayın :)

Bizde bir yasa çiğnenmedikçe hiçbir kısıtlama yok, hiçbir mesaja (imla hataları, font kullanımı, font rengi, büyük küçük harf dahil) müdahale edilmiyor. Diğer forumlarda bu konuda çok sıkıntı çektiğim için bu en önemli kuralımız. Mesela bir forumda Türkçe gramer kurallarına uymadığım için mesajım engellendiyordu. Başka bir forumda potansiyel olarak tehlikeli birşey anlattığım için engellendim. Başka bir forumda peş peşe mesaj yazınca forum otomatik birleştiriyor. Gene başka bir forumda çoluk çocuk oradaki kıdemlilere saygısız davranınca fırçalanıyordu ve çocuklar da haliyle bir daha foruma uğramıyordu. Ama bizde bilgi paylaşımının önünde bu tip suni engeller yok.

@Cemre.

Bak kalkis aninda silkelenmeyi azaltmak icin rotor direncinin yuksek olmasi iyidir bu dogru. Zaten tork dusuk oldugu icin motor silkelenmeyecek.

Bu konuda biri dista digeri icte kisa devre cubugu olan motorlar falan var kalkis momenti ayarlamasi icin vs de bunlar konumuz degil. Alti ustu 500w motordan konusuyoruz.

Bilezikli 3 fazli bir motor bulursan uzerinde biraz oyalan derin. Cunku dogrudan rotor direnci ile oynama sansin oluyor. Sonuclarini gozleyebiliyorsun.

Biz bu motorlarla o kadar oynadik ki sifir eleltronik ile servo sistem bile yaptik.
A.E. Fitzgerald, Electric Machinery kitabı Sixth Edition sayfa 345 bölüm 6.7.3, anlatmaya çalıştığım durumdan burada da açıkça bahsediliyor. Kitabın linkini google'da aratıp bulabilirsiniz. En azından basit bir blog yazısından daha tatmin edici olacağına inanıyorum. Üniversite döneminde bu kitaptan çokça faydalanmıştım. Açıklayıcı olduğunu düşünüyorum.

Valla ister ego de, ister ozguven patlamasi de, ister cehalet de.

Bu motorun icatcisi Tesla bile gelse, ona da aynilarini soylerdim.

Deneysel olarak da soylediklerimi ispatlayabilecegim konu aynen su sekilde;

Ornekteki gibi 500w civarindaki bir motordan bahsediyoruz

Rotor cubuklarinin neden olacagi direnc ne kadar yuksekse kalkis ve nominal torku o kadar dusuk olur. Kalkis akimi o kadar duser.

Tersine cubuklarin direnci ne kadar dusuk olursa kalkis torku o kadar yuksek haliyle sebekeden cekilecek kalkus akimi o kadar yuksek ve mekanik silkelenme o kadar yuksek olacaktir.

Haa dersen ki optimum deger nedir?

Ne bileyim tork ifadesinde rotor direnci R ye gore turev alip kriterin her neyse o sarta gore T yi bir degere sabitleyip R degerini cekebilirsin.

Ya da en basitinden max guc teoreminden gidip en azindam omik bilesen icin stator direncinin donusum orani oranindaki deger rotor direnci olmali diyebilirsin.

Neyse gerek bilezikli asenkron motorlarla yeterince oynadigim, gerek se cubuklari kisa devre eden dokum halkalar catlayinca motor nasil kalkamiyor ona da tanik oldugim icin verilecek dokumanlarsa goz atmayi bile dusunmuyorum. Cunku orlarda baska seylerden bahsediliyor, olaya fatkli acilardan bakiliyordur adim gibi eminim.

Peki ola ki motor 50 Hz de randımanlı çalışmadı ve VFD almak gerekti, ucuz bir VFD önerisi alabilir miyim? Minimum özellikle, sadece motorun devrini yükselterek randımanlı çalışmasını sağlaması yeterli.

Spindle'i almayı düşündüğüm yerde Siemens satıyorlar fiyat yüksek.

1668111154102.png

Oncelikle motoru nominal devirin ustunde calistiracaksan motorun yapisinin buna uygun olup olmadigindan emin olman gerekir. Bunu da saticinin reklam sayfasindan degil ureticisinden elde etmelisin.

Yoksa her hangi bir 50 Hz lik motora uygulanan gerilim. yeterince artirilirsa 400Hz de bile bir sureligine doner. Fakat ardindan ates gibi olur isinir ve yanar.

Motoru gercekten uzun sureligine yuksek frekanslarda calistiracaksan motoru dogru secmelisin. Surucu sonrasinda secilecek bir islem.

Paylaştığınız ürünün fiyatı yüksek değil, çok yüksek :)
Şu aralar ürün bulunabilirliği nedeniyle fiyat ikinci planda kalabiliyor.

Yüksek devir niyeti varsa paylaştığınız motorların yüksek devirli/frekanslı modelleri ile uygun bir V/f sürücü işinizi görecektir.

Oncelikle motoru nominal devirin ustunde calistiracaksan motorun yapisinin buna uygun olup olmadigindan emin olman gerekir. Bunu da saticinin reklam sayfasindan degil ureticisinden elde etmelisin.

Yoksa her hangi bir 50 Hz lik motora uygulanan gerilim. yeterince artirilirsa 400Hz de bile bir sureligine doner. Fakat ardindan ates gibi olur isinir ve yanar.

Motoru gercekten uzun sureligine yuksek frekanslarda calistiracaksan motoru dogru secmelisin. Surucu sonrasinda secilecek bir islem.

İlk mesajda verdiğim üreticinin sitesinden aldığım tablo. Oradan 400 Hz e ve 24000 devire çıkabildiğini anlıyorum ben. Ben tornada kullanırken birkaç dakikadan fazla çalışmayacak, o yüzden ısınma sorunu yaşamam herhalde.

Sectigin motorun tam adini yazarsan daha iyi olur.

Ben verdigin linkte satici sayfasi gordum diye hatirliyorum. Cigirtkan bir satici edasiyla reklam edilmisti.

Altindaki tablo gercekciydi.

Son düzenleme:
İlk mesajda verdiğim üreticinin sitesinden aldığım tablo. Oradan 400 Hz e ve 24000 devire çıkabildiğini anlıyorum ben. Ben tornada kullanırken birkaç dakikadan fazla çalışmayacak, o yüzden ısınma sorunu yaşamam herhalde.
Yok, değildir. Yani 50Hz 3000dd diye satılan motor ile 400Hz 24000dd diye satılan motorlar farklıdır, en basitinden rulmanları ilgili hızlara dayanacak şekildedir, balansları ona göre alınmıştır gibi...

Yok, değildir. Yani 50Hz 3000dd diye satılan motor ile 400Hz 24000dd diye satılan motorlar farklıdır, en basitinden rulmanları ilgili hızlara dayanacak şekildedir, balansları ona göre alınmıştır gibi...

Hmm. O zaman firmaya sormak lazım. Satıcının muhtemelen bir fikri yoktur o konuda. Bu durumda almışken 24000 devir olanı almak lazım ve 50 Hz de çalıştırmak lazım.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back