Yuksek devirli motor miline pens tutucu takmak

1.jpg

Dananin kuyrugu koptu kopacak.

Bir sey dikkatimi cekti. Pensi sikan vidayi sokup pensi konik icine elimle iyice itip kendiliginden sikismasini saglayinca TIR degeri 30um degerine dusuyor.

Vidayi takip sikarsam TIR degeri 80um oluyor.

Cinden iki tane ER8 pens almistim birisi cok adi. Nerede ise ham demir gibi bir sey. Ondaki salinim cok daha fazla.
Dikkatimi cekti bu iki pense dikkatli bakinca cok farkliliklari var.

Cin mali degil de markali bir ER8 pens ve tutucu bakinayim.

Mavi kalemle boyadigim alana dikkat.

2.jpg

Asagidaki de bu bolgenin mikroskop goruntusu.

1.jpg

Yillar once 3.2mm karpit cubuk almistim. Biraz once bundan 4 cm kadar parca kesip taslayarak kafama gore bir uc yaptim.

Bu ucu kullanarak pcb uzerinde actigim kanalin genisligi 0.1mm den daha dar.

Asagidaki fotoda kirmizi daire icindeki kisim ceneleri 0.1mm acilmis kumpasin agizina ait. Hemen alttaki de kazidigim kanal.

Artik onemli olan, bu kazima islemini her zaman surekli olarak yapabilecekmiyim?

3.jpg

Son düzenleme:
İyi gibi duruyor. Kesmeyen sadece konik olan bir uç kullandığını söylemişsin. Kesen bir uç ile deneyince ince yollarda kopma olabilir. Ama hedefi 0.3 mm olarak revize edersen sorun kalmayabilir.

guzel olmus tebrikler, bir tane orjinal kazima ucu ile denesen belki sonuc istedigin gibi olur, bu iste uclarin bileme acisi bile cok degisik sonuc verebilir.

Konik uc aslinda gene kesiyor. Uc 0.05 kadar merkezden kacik. bu nedenle uc donerken izlemesi gereken yolun uzerinde dairesel olarak (gobek ata ata calkalayarak) geziniyor. Bu esnada, takimin en ucunun capi arti 2*0.05 mm kadar genislikte kanal aciyor.

Aksi takdirde spindle milini merkezinden delip (???) icine takimi sokup sonra da yandan vida ile sikinca o ucun merkezde durma sansi yok.
Bu durumda uc ister istemez salgili donuyor ve kesim isini de bu salgi yaptiriyor.

Son düzenleme:

Bahsettigim dairesel salinimli kesimde ucun yaptigi hareketin cok guzel bir videosunu cektim.

Stroskopik etki bu guzel videonun cekimine neden oldu. Kadraja giren bakir telin capi 0.15mm.

Bu hafta profesyonel bir uc alip deneyecegim. Yoksa freze yada matkap makinesinde uc yerine civi takip ugrasiyor gibi oluyorum.

Son düzenleme:
tum uclarin bu sekildeyse soyledigin ramaklari iyide tutturuyon. :)

Bu ucu yeni biledim.

Ucun en sivri ucunun capini 0.1 mm varsaysak, Mile deldigim 3.2mm deligin icine taktigim 3.175mm capli takim 0.1mm yalpa yapar.

0.1 mm de ucu kendi capi 0.2mm yol kazir. Benim rakamlarda kanal genisligi 0.15 mm den fazla. Hesap uc asagi bes yukari tutuyor.

Nihayet mukemmel bir yataklama yaptim. Fakat duzenek ne kadar uzun sure bu durumu koruyabilir bilmiyorum.

Yaptigim islem, 3.175mm takimi iki tane rulman icinden gecirmek. Spindle mil kullanmadim. Dogrudan ucu rulman yataga aldim.

Proxon marka cihazin mandrenine 3.175 mm kic capli 0.8mm matkap ucu taktim ve dondurdum.

Daha onceki duzeneklerimin mikroskopla salgisini gozledigim gibi bu duzenegi de gozledim. Sonuc cok sasirtici.

Hem de cok sasirtici.

Mandrenlere dudak bukerdim.

Proxon sitesinde spindle kismindan bahsetmisler.

28481_welle.png

Professional drill/grinder IBS/E​

For drilling, milling, grinding, polishing, cleaning, cutting, carving, engraving and signing. For precision mechanics, model builders, jewellers, opticians, artists and electronic enthusiasts.
High concentric accuracy (maximum runout 3/100mm). No runout in your bits and cutters.

Proxonun tum modellerinde bu aciklama yok.

Son düzenleme:
Gecmis yillarda yaptigim pcb kazima makinelerinde Cin mali el aletlerinden ve Black Decker marka olanindan kullanmistim ve cok titresimli calisiyorlardi. Proxonnun en ucuz mini modelini de kullandim. Gucu dusuk kaldi.

Son makine projeme bunlari hem salgisindan dolayi hem de dusuk rpmlerinden dolayi projeme dahil etmiyordum.

Acaba bos yere mi debeleniyorum. Proxon pahali bir cihaz olsa da mekanizmama taktigimda sorun yasamayacaksam neden olmasin.

Nasil olsa 10 bin rpm ile adamlar mukemmel kazima yapabiliyor.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,809
Üyeler
2,468
Son üye
kate22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back