Yurtdışı Yeni Alım Limitleri

sedat

Aktif Üye
1722956953905.png

Aslında amazon'dan yapılan alışverişte alıcı açısından bir değişiklik olmayacak. Fiyat ne olursa olsun, amazon gümrük vergisini dahil ediyor. Mesela aşağıdaki ürüne bakalım. Fiyat 487 dolar, yani 30 Avronun çok üzerinde. Yurtdışından başka bir yerden doğrudan sipariş etsen balıklama ticari kabul edilip gümrük deposunu boylar. Çekemezsin de gümrükten, onbinlerce lira beyanname, vergiler, yolluklar vs vs çıkar. Ama Amazondan 124.50 dolar gümrük ücretini de verip alabiliyorsun.

1722957750780.png

1722957699686.png

anladığım kadarıyla amazon burada birçok siparişi tek konteynerde türkiyeye indiriyor ve tek parçada gümrük işlemlerini aynı bir ithalatçı gibi hallediyor. sonra ilgili ürünü sahibine kargo yapıyor. bu sayede vergi oranı değişmez ama gümrük-ordino-konşimente etc. masrafları çok bölündüğü için birşey tutmuyor.

Neyse 15 gün bekleyelim ondan sonra tekrar bakalım aynı ürüne. Muhtemelen birşey değişmeyecek diye düşünüyorum, çünkü dediğin gibi amazon işini tamamen ithalan rejimine göre yapıyor ve yeni çıkan %60 vergi ithalat rejimini kapsamıyor.

Neyse 15 gün bekleyelim ondan sonra tekrar bakalım aynı ürüne. Muhtemelen birşey değişmeyecek diye düşünüyorum, çünkü dediğin gibi amazon işini tamamen ithalan rejimine göre yapıyor ve yeni çıkan %60 vergi ithalat rejimini kapsamıyor.
Yoktimur abi sen şöle 150.000 Avroluk bişi bak o ne öle 600 dolar oldumu şimdi :katil1:

Aslında amazon'dan yapılan alışverişte alıcı açısından bir değişiklik olmayacak. Fiyat ne olursa olsun, amazon gümrük vergisini dahil ediyor. Mesela aşağıdaki ürüne bakalım. Fiyat 487 dolar, yani 30 Avronun çok üzerinde. Yurtdışından başka bir yerden doğrudan sipariş etsen balıklama ticari kabul edilip gümrük deposunu boylar. Çekemezsin de gümrükten, onbinlerce lira beyanname, vergiler, yolluklar vs vs çıkar. Ama Amazondan 124.50 dolar gümrük ücretini de verip alabiliyorsun.

35358 eklentisine bak

35357 eklentisine bak
Temsilci firmalardan birinde de hemen hemen aynı fiyat. Garanti ve servis olayını düşününce sanki daha mantıklı temsilciden almak

bu arada siglent sdg2042 amazonda aratınca bende çıkmıyor siyah çin malı birşey çıkıyor o da siglent değil.

amazonda bazı ürünlerde amazon tarafından gümrük işlemleri halledilir diye not var bence bunlar güvenli. ama bazı ürünlerde gümrüğü peşin alsa da böyle bir not yok.

Temsilci firmalardan birinde de hemen hemen aynı fiyat. Garanti ve servis olayını düşününce sanki daha mantıklı temsilciden almak
öle de ama beğendiğimiz incik boncuk şeyler oluyordu garantisi olmayan onlar sıkıntıya bindi

• Beğen
Reactions: T&M

Akademinin kralı yürek yemiş profesör de bu konuya değinmiş.

Aslında bir de "Estimated tax to be collected" diye bir kutu var, yanında da yıldız var. Oradan Türk gümrüğü gol atabilir :cheeky5:

amazon.com.tr Avrupa'daki depolarından getiriyor. Önceki hafta aldığım bir ürün üzerinden kontrol ettim. %20 olan ithalat masrafı %30 oldu bile :(

amazon.de'den sipariş verirseniz de %30 uygulanacak.

amazon.com'dan buraya sipariş verirseniz %60 uygulanacak.

bu arada siglent sdg2042 amazonda aratınca bende çıkmıyor siyah çin malı birşey çıkıyor o da siglent değil.

amazonda bazı ürünlerde amazon tarafından gümrük işlemleri halledilir diye not var bence bunlar güvenli. ama bazı ürünlerde gümrüğü peşin alsa da böyle bir not yok.

Ürünler gönderi adresine göre listeleniyor. @taydin muhtemelen TR gönderi adresi seçmediği için görebildi. Bu ürünün TR gönderisi yok.

ABD adresi ile:
1723030563627.png

TR adresi ile:
1723030513286.png

basligin konusu degil ama,
siglent urunleri hep cin uretimi degil mi, yani avrupaya gonderdigi urun ile abd ye yada turkiye gonderdigi urun arasinda fark var mi.

@ozkarah Türkiye adresi ile giriş yaptım. Resimde de görülüyor "Deliver to Timur - Gebze 41400"

basligin konusu degil ama,
siglent urunleri hep cin uretimi degil mi, yani avrupaya gonderdigi urun ile abd ye yada turkiye gonderdigi urun arasinda fark var mi.

Sadece priz kablosu farkı vardır diye düşünüyorum. @T&M

@ozkarah Türkiye adresi ile giriş yaptım. Resimde de görülüyor "Deliver to Timur - Gebze 41400"
amazon.com sitesindesiniz değil mi?
1723033830358.png

Bu kısımda fiyat olmaması, bu adrese gönderi yapan satıcı ve fiyat olmaması anlamına geliyor.

Sipariş verme aşamasına geçip son aşamaya kadar gelmeyi deneyebilir misiniz?

Ben denedim bu üründe TR adresine sipariş verdirmiyor.

amazon.com sitesindesiniz değil mi?
35373 eklentisine bak

Bu kısımda fiyat olmaması, bu adrese gönderi yapan satıcı ve fiyat olmaması anlamına geliyor.

Sipariş verme aşamasına geçip son aşamaya kadar gelmeyi deneyebilir misiniz?

Ben denedim bu üründe TR adresine sipariş verdirmiyor.

"See all buying options" butonuna tıklayarak son aşamaya geldiğimin resmi de var orada.

Deneme amaçlı bende satın alma prosedürlerini gerçekleştirdim. Son aşamaya kadar gitti, ödemeyi yapsam ev adresine gönderilecek aşamasına kadar bir sorun yok.

1723048968835.png

Bende net bir şekilde tüm İstanbul adreslerim için, "bu adrese gönderilemez" diyor son aşamada

Forum istatistikleri

Konular
6,527
Üyeler
2,682
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back