Yurtdisindan getirilen PCB'ler icin test edilme sarti kondu

Kazima ucu 8.250 TL imis. :katil2: Yalniz urun hakkinda sorulan soruda Japonya'dan ithal demis. Urunleri kendi uretmiyor, sadece montaj falan yapiyor galiba bunlar. Ambargoya falan takildilarsa o yuzden urun cikaramiyorlar.

Merhabalar,

PCB kazıma cihazlarımız yerli üretim. Tasarımı üretimi herşeyi bize ait. Ankara Ostim'de bulunan merkezimizde üretiliyor.

PCB 'ye özel kesici takımlarını yüksek kalitede üreten dünyada 3-5 firma var. Çok ciddi uzamanlık , bilgi birikimi ve makine yatırımı gerektiren bir süreç bu.

LPKF, MITS, BUNGARD, ACCURATE gibi markalar da kesici takımları kendisi üretmiyor.

Bırakalım PCB makinelerini, dünyanın en büyük CNC işleme merkezi üreticileri bile kendi takımlarını kendileri üretmiyor. ( DMG Mori, Mazak, Fanuc, Haas, Makino, Hermle vs.)

Sevgiler.

Sinan.

Derinmotion.

Biraz baktım LKPF makinalara. Pek fiyat bilgisi yok. EEVBlog'da birisi 12000 dolar demiş, ama hangi makina için belli değil.

En ucuz makina, giriş seviyesinde şu gibi. Fiyat 7350 Avro

29282 eklentisine bak

Bir de giriş seviyesinde s104 makinası var. Fiyat belli değil. 12000 dolar olan bu olabilir. Bu makinaları normal router'lardan ayıran üç tane özellik var:

1) Çok yüksek spindle devri var
2) 0.001 mm tekrarlanabilirlik
3) Otomatik takım değiştirme

Yerli Derinmotion da son derece üst seviye bir makina. Ama hiçbir fiyat bilgisi bulamıyorum, o yüzden muhtelemen fiyatının son derece pahalı olduğunu tahmin ediyorum. Linkini bırakayım biraz gudurun :D

29283 eklentisine bak
Herkese merhabalar,

Öncelikle şirketimize ve ürünlerimize gösterdiğiniz ilgi için gerçekten içtenlikle teşekkür ederiz.

Forumu uzun zamandır takip ediyoruz fakat yoğunluktan yazamamıştık.

Uzunca bir yazı olacak muhtemelen, sorular bir hayli birikti , hepsini burada cevaplamaya çalışacağım izninizle.

• Fiyat bilgisinin sitede yazmadığımızdan bahsedilmiş birkaç yazıda, bu konuya açıklık getirelim.
Endüstriyel segmentte PCB cihazları üretiyoruz, hobi ve maker pazarına hitap eden ürünlerimiz şuan için yok maalesef. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız var ama henüz bitmiş ürün haline gelmedi.

Türkiye kouşullarına göre pahalı bir cihaz üretiyoruz evet ama fiyat bilgisini sitede paylaşmamamızın asıl nedeni ihtiyaca göre çözümler sunuyor olmamız aslında.

Bu şekilde müşterilerimizin bizimle direkt olarak iletişime geçmesini bekliyoruz ki aşağıda yazacağım sorulara aldığımız cevaplar doğrultusunda doğru ürünü almalarını sağlamış olalım.

Makinelerimizin bir baz fiyatı tabiki var lakin bunun yanında bir çok opsiyonel eklenti ve sarf malzemeler mevcut, bu eklentiler ve sarflar da nihai fiyatı belirliyor.

Örnek olarak,

Tasarımlarınızda minimum delik / yol / boşluk kaç mm'dir?

Kartlar tek yüz mü çift yüz mü ?

Delik içi kaplama yapacak mısınız ?

Vakum tabla istiyor musunuz, ihtiyacınız varmı ?

Dokunmatik kontrol paneli istiyor musunuz?

PCB CAM yazılımına ihtiyacınız var mı ?

Otomatik probing sistemi istiyor musunuz ?

Alüminyum PCB gibi metal core PCB üretecek misiniz ?

RF kartlar yapacak mısınız ? yapcaksanız şayet hangi PCB çeşitlerini kullanacaksınız ? ( Rogers, Arlon, Taconic vs. gibi )

Gürültülü bir ortamda mı yoksa sessiz bir ortamda mı çalışıyorsunuz ?

Çalıştığınız ortamda merkezi bir basınçlı hava sistemi var mı ?

Gibi soruların cevabına göre ürün ortaya çıkıyor ve fiyatlandırma yapılıyor.

Sevgiler.

Sinan.

Derinmotion.

Herkese merhabalar,

Öncelikle şirketimize ve ürünlerimize gösterdiğiniz ilgi için gerçekten içtenlikle teşekkür ederiz.

Forumu uzun zamandır takip ediyoruz fakat yoğunluktan yazamamıştık.

Uzunca bir yazı olacak muhtemelen, sorular bir hayli birikti , hepsini burada cevaplamaya çalışacağım izninizle.

• Fiyat bilgisinin sitede yazmadığımızdan bahsedilmiş birkaç yazıda, bu konuya açıklık getirelim.
Endüstriyel segmentte PCB cihazları üretiyoruz, hobi ve maker pazarına hitap eden ürünlerimiz şuan için yok maalesef. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız var ama henüz bitmiş ürün haline gelmedi.

Türkiye kouşullarına göre pahalı bir cihaz üretiyoruz evet ama fiyat bilgisini sitede paylaşmamamızın asıl nedeni ihtiyaca göre çözümler sunuyor olmamız aslında.

Bu şekilde müşterilerimizin bizimle direkt olarak iletişime geçmesini bekliyoruz ki aşağıda yazacağım sorulara aldığımız cevaplar doğrultusunda doğru ürünü almalarını sağlamış olalım.

Makinelerimizin bir baz fiyatı tabiki var lakin bunun yanında bir çok opsiyonel eklenti ve sarf malzemeler mevcut, bu eklentiler ve sarflar da nihai fiyatı belirliyor.

Örnek olarak,

Tasarımlarınızda minimum delik / yol / boşluk kaç mm'dir?

Kartlar tek yüz mü çift yüz mü ?

Delik içi kaplama yapacak mısınız ?

Vakum tabla istiyor musunuz, ihtiyacınız varmı ?

Dokunmatik kontrol paneli istiyor musunuz?

PCB CAM yazılımına ihtiyacınız var mı ?

Otomatik probing sistemi istiyor musunuz ?

Alüminyum PCB gibi metal core PCB üretecek misiniz ?

RF kartlar yapacak mısınız ? yapcaksanız şayet hangi PCB çeşitlerini kullanacaksınız ? ( Rogers, Arlon, Taconic vs. gibi )

Gürültülü bir ortamda mı yoksa sessiz bir ortamda mı çalışıyorsunuz ?

Çalıştığınız ortamda merkezi bir basınçlı hava sistemi var mı ?

Gibi soruların cevabına göre ürün ortaya çıkıyor ve fiyatlandırma yapılıyor.

Sevgiler.

Sinan.

Derinmotion.

foruma hoşgeldiniz.

giriş seviyesi bir cihaz yapacaktınız. bu cihaz çıktı mı ?

uç setinin 8250tl olması çok da ekstrem değil. lpkf'nin giriş seviyesi uç setine 650euro + kdv ödüyorduk. içinde sanırım 7-8 tane kazıma ucu diğerleri delme ve freze uçlarıydı. ama şöyle bir avantajı vardı. 0.2mm uçla kenar izolasyonu yaptıktan sonra büyük alanları 0.5 veya 1 mm gibi düz freze ucu ile kazıyarak değerli uçların ömrünü uzatıyordu.

1707472981630.png

Son düzenleme:
Sanırım sektörde bilinen bir cihaz.
Tipi çok kaliteli duruyor kabini, spindle vs.
Çalıştığım şirkette kullanıyoruz.
Fakat bence ciddi bazı sorunları var.
Öncelikle vakum levha biraz hikaye. Tutuyor gibi ama ona güvenirseniz PCB fırlar.
Zamanla PCB bütün karttan etrafı kesilerek çıkartıldığı için tabanındaki ahşap levha da çiziliyor.
Bu da vakum yapamamasına sebep oluyor. Buna bir çözüm var mı yoksa bizim teknisyen abi mi yanlış kullanıyor bilmiyorum.

Bir diğer en büyük sıkıntı algortiması çok kötü, ama en azından bu ileride kolayca düzeltilebilir.
Alet uç değiştirmek için o kadar çok yükseliyor ki sonra en aşağı inip uç alıyor.
Sonra yine gereksiz yükseliyor en aşağı inip kazımaya başlıyor.
Bazen aklıma PCB nin üstünden manhattan gibi bir şehir var gökdelenlere çarpmamak için boş pcbnin üstünden o kadar yukarıdan geçiyor diye düşünüyorum. Açıkçası bu sebeple inanılmaz miktarda üretim süresi uzuyor.

3D pirinterda üretilen parçaları var, bizdekinde kırılanlar da var bu da çok iyi değil o paraya daha sağlam enjeksiyon üretsinler.

Vakumlu ucu bırakamayabiliyor başında oturup bıraktı mı bakıp gerekirse müdahale etmek gerekiyor.

Kalibrasyon süreci de mantıklı ama fazla manuel bence.

En büyük sıkıntı da 2 katlı PCB lerde PCByi levhaya koyup delik deldiriyorsunuz.
Sonrasında bu deliklere uygun 4mm çapında ağzı olamayan matkap ucu gibi çivileri var bununla tablaya çakıyorsunuz.
Bu çivi benzeri şeyi aletin deldiği PCB üzerindeki deliğe çakmak ayrı sıkıntı, çaktıktan sonrası da mekanik olarak çok iyi değil.
Bu çiviler sayesinden delik içi kaplama olsun PCB ters çevirme olsun gönyesi kaçmıyor.
Ama bence çok ilkel bir yöntem o çivileri çakması da zor çakılan taban levhası da aşınıyor.

Forumda daha önce bir kazıma makinası sormuştun birisine @czorgormez abi. Sen de sahibinden de takip ediyormuşsun.
Mesele o cihaz vardı şirkette eskiden kalibrasyon için o da küçücük delik deliyordu.
Üzerinde kamerası vardı, sen PCB levhadan kaldırıp tekrar getirdiğinde istediğin yere koy,
Kamera ile snipercı gibi klavyeden hızlıca delik yerlerinin üstüne hedef alıyordun bitti.
Çivi işi mekanik bence pratik olmayan bir çözüm.

Sonuç olarak benim düşüncem alet güzel iş yapıyor ince ve hassas kazıma yapıyor ama hizasını kaçırmadan çalıştırabilirsen ve aradaki manuel işlemlerde kullanıcı hatası yapmazsan. Güzel araba ama fazla manuel. Ben manuel araba severim o ayrı :D

Bu cihazın parasına karşılık diğer kötülüğü eski makina 15 yıldan fazla olmasına rağmen açıkta çalışıyordu ve üstündeki vakum motoru sayesinde bir tane toz çıkarmıyordu. Spindle bağlı hortum vardı.
RF proda ise kasaya bağlı süpürge var canın isterse içeriyi manuel süpürüyorsun.

Eski cihazda da bu cihazda da ortak bir durum var PCB levhaya kağıt bant ile sabitleyip kullanılıyor.
Çivi varsa yine bant vakum yeterli gelmiyor.

Ya şirkette çok yanlış kullanılıyor cihaz ya da gerçekten başarısız bence.
Bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum.
Merhabalar,

Sorularınıza sırayla cevap vermek istiyorum.

Vakum tablanın altında makinenin asıl hassas tablası bulunur, o tabla zarar görmesin diye üzerine MDF gibi ucuz, kullan at altlıklar koyarız ki asıl tabla zarar görmesin.

Bu altlığı peryodik olarak değiştirmeniz gerekir ki vakum gücünde bir düşme olmasın. Ayrıca MDF yüzeyinin bozulması kazıma hassasiyetini de düşürmektedir.

Bizimle iletişime geçerseniz size yeni bir altlık gönderebiliriz.

Z eksenin çok yukarıya kalkmasının bir kaç nedeni var, otomatik uç değişimi yaparken en arkada bulunan tool magazine spindle motorun çarpmamasını sağlamak, yani temel olarak güvenlik önlemi olarak düşünebilirsiniz. Diğer nedeni ise çok daha kalın parçalar üzerinde işlem yapabilmek.

Örnek olarak, aşağıda paylaştığım görselden de anlaşılacağı üzere dizgisi yapılmış bir kart tekrar makineye sabitleniyor, unutulmuş bir delik açılıyor, unutulmuş bir kazıma bölgesi tekrar kazınıyor yada birşey unutulmuyor karta ilave birşeyler eklenmek isteniyor.
Z eksenin çok yukarıya kalkması size maksimum 10 saniye süre kaybettirir fakat bunun yanında farklı senoryalar için kabiliyetlerinizi artırır.

Soket.jpg

Vakum sisteminde bazı yerlerde 3D baskı parça kullanıyoruz, kırıldığı zamanda ücretsiz değiştiriyoruz, bunu da bize bildirebilirsiniz.

O kadar makineyi yapmışız bir fiducial kameradan kaçmayız tabiki ama bunu yapmamamızın bir çok nedeni var bizim tarafta. Tecrübelerimiz var, diğer marka kullanıcıları tarafından bize iletilen geri bildirimler var, bununla beraber yazarak anlatamaycağım çok detay var, onları da kısmet olursa yüz yüze anlatarız bir gün :)

Sevgiler,

Sinan.

Derinmotion.

Şimdi derinmotion'a CUBE 3D MX Pro fiyat teklifi için mail attım. Eğer bu kesin fakirdir deyip ciddiye almamazlık yapmazlarsa pazartesiye fiyatını öğreniriz.
Merhabalar,

İsim verinde dönüş yapmayalım :)

Şaka bir yana tabiki seve seve teklif verebiliriz, gizlimiz saklımız yok kimseden :)

Sevgiler.

Sinan.

Derinmotion.

Son düzenleme:
mx rf pro hiç kullanmadım ama üreticileri ile ilk yıllarında çok tartıştım. çünkü pcb makinası yapacağız ama kendi yazılımı olmayacak diye diretiyorlardı. ben de öyle yaparsanız satamazsınız. flatcamle gerberden gcode yapacak. gcode içinde uçları z sıfırlamayı falan kendi bilecek mümkün değil diyordum.
ikinci eleştirim ise aslında cihazı ilk olarak aluminyum ve pleksi falan da ilesin diye aşırı rijit yaptılar. halbuki pcb için o kadar ağır kasaya o kadar yüksek kabine hiç gerek yoktu. pcb işleyecek cihazda neden 25cm Z yüksekliği olur.

lpkf de müthiş değil ama o cihazlarla çok kompleks pcb yaptıklarına şahit oldum yani dilinden anlayan biri varsa alet güzel çalışıyor. fakat hep üstünde durduğum gibi bir tane işi çok bilen teknisyen lazım ve uçları masraflı. kendi pcbleri ile yapılırsa daha temiz oluyor. en büyük derdi yeşil maske olmaması. halbuki wegstr gibi kazıma ile yeşil maske de yapabilse çok pratik olur.

bir avantajı vakuma pek gerek kalmıyor çünkü lpkfde kafa ucunda teflon bir yastık var pcbyi düzlüyor, kazıma ucu ile pcb arasındaki mesafeyi çok iyi ayarlıyor. ilkel bir teknoloji aslında ama iyi çalışıyor. tabi zahmetli deneme kazıması yap, kamera ile ölç sonra mikrometre ile gene ayarla dene vs. her uç değişiminde bunu bir defa daha yapmak sıkıcı.

lpkf konusunda ikinci eleştirim yazılımı çok ilkel tamam işini yapıyor ama win95 yıllarında kalma gibi ve çok hantal. ayrıca bizdeki cihazdan iki usb kablo çıkıyordu biri kamera diğeri cihaz. ya o paraya alet yapmışsın içine bi usb hub koyuver.

bu arada lpkf de videolarında yok ama sözlü olarak kenarlarına kağıt nat yapıştırtıyor. hatta başlangıç setinden bu bantlar çıkıyordu.

wegstr konusunda ben biraz şüpheliyim. çünkü sadece kendi sitelerinde ve videolarında o müthiş kazıma performansını görüyorum. bu alet nerdeyse 7-8 yıllık olmasına rağmen hiç başka bir amatör youtube videosunda benzer kalitede kazımalar göremedim. çalışan bir tane denk gelirse denemek isterim. ama ahşap kasa cihazın o performası vermesi hala aklıma yatmıyor.
Merhabalar,

CUBE 3D CAM Pro adında bir programa sahibiz, yaklaşık 2 yıldır kendimize ait gerber/cam yazılımını kullanıyoruz.

Makinenin z eksen yükseliği konusunda ısrarcıyız halen, bir önceki yazıda anlatığım üzere prototip süreçlerindeki farklı senoryalar için yüksek z eksen hayat kurtarır.

Makine ağırlığı konusunda da ısrarcıyız :) ilerde çıkacak olan V4 modellerinde ağırlık daha da artacak. 150 kg seviyelerinde olmasını öngörüyoruz.

Gövdenin monoblok üretilmesi çok ciddi maliyet bizim için, aynı zamanda çok zorlu da bir süreç ama uzun yıllar kullanım sonrasında makine kalibrasyonu bozulmadan çalışabiliyorsa, hassasiyetini koruyabiliyorsa, soğukta sıcakta her ortamda ayakta kalabiliyorsa bunu mekanik yapısına borçlu.

Sevgiler.

Sinan.

Derinmotion.

Boyle bir alet icin monoblok uretimin avantaji oldugunu dusunmuyorum. Maliyet artirmak disinda bir anlami yok. Barlardan olusan bir kup yapmak icin koca bir nesneyi oymak yerine 12 tane bari kaynatmak daha mantikli. Oyulmus bir kup ile isciligi ve kaynak kalitesi iyi olanin arasinda rijitlik farki olacagini sanmam. Hani ucak icin fan uretirsiniz, uzerine binlerce pound yuk biner, monoblok diye diretirsiniz de bu aletin gucu belli.

foruma hoşgeldiniz.

giriş seviyesi bir cihaz yapacaktınız. bu cihaz çıktı mı ?

uç setinin 8250tl olması çok da ekstrem değil. lpkf'nin giriş seviyesi uç setine 650euro + kdv ödüyorduk. içinde sanırım 7-8 tane kazıma ucu diğerleri delme ve freze uçlarıydı. ama şöyle bir avantajı vardı. 0.2mm uçla kenar izolasyonu yaptıktan sonra büyük alanları 0.5 veya 1 mm gibi düz freze ucu ile kazıyarak değerli uçların ömrünü uzatıyordu.

30173 eklentisine bak
Merhabalar, hoşbulduk.

Şuan CUBE 3D RF Pro'nun abisi olan CUBE 3D FX Pro adında high-end bir cihaz üzerinde çalışıyoruz.

100.000 rpm -200.000 rpm arasında bir spindle motora sahip olacak ve 25 takım değiştirme yapabilecek.

Henüz tasarım aşamadında, ufakta bir görsel paylaşayım sizinle.

CUBE 3D 2024.png

Sonrasında hobi marketi için X Route isimli makine gelecek. Ama dediğim gibi önceliğimiz FX Pro olan model.

Sevgiler,

Sinan.

Derinmotion.

birde "baskılı devre kartı" dersek bu iş tamamdır :tesekkur1:

Boyle bir alet icin monoblok uretimin avantaji oldugunu dusunmuyorum. Maliyet artirmak disinda bir anlami yok. Barlardan olusan bir kup yapmak icin koca bir nesneyi oymak yerine 12 tane bari kaynatmak daha mantikli. Oyulmus bir kup ile isciligi ve kaynak kalitesi iyi olanin arasinda rijitlik farki olacagini sanmam. Hani ucak icin fan uretirsiniz, uzerine binlerce pound yuk biner, monoblok diye diretirsiniz de bu aletin gucu belli.
Merhabalar,

Konu yükleri karşılayabilmesi değil sadece, konu her koşulda hassasiyet, doğruluk, titreşim, titreşimi sönümleme özelliği vs. gibi.

Mesela aşağıdaki makine komple granit bir gövde üzerine inşaa edilmiş, tonlarca ağırlığa sahip bir makine. Yaptığı iş ise PCB'ye delik açıyor.

Sizin mantıkla bakarsak olaya 10 tane barı kaynatıp yapılabilirdi değil mi ?

CMS_Fixture-Drilling.png

Mühendislikte tek bir doğru çözüm yok tabiki lakin biz bu yöntemi kullanıyoruz.

Sevgiler.

Sinan.

Son düzenleme:
@CUBE3D Sinan bey foruma hoşgeldiniz.

İşlerinizi önceden de takip ediyordum. Doğrudan bilgi alabilmek bizler için çok kıymetli. Başarılar.

@CUBE3D Sinan bey foruma hoşgeldiniz.

İşlerinizi önceden de takip ediyordum. Doğrudan bilgi alabilmek bizler için çok kıymetli. Başarılar.
Merhabalar Sercan Bey, hoş bulduk.

Sormak istediğiniz tüm teknik konular için beni etiketlemenizi rica ederim, bildirim gelir gelmez cevaplamaya çalışacağım.

Sevgiler.

Sinan.

Not: Bir PCB firması 1 ay kadar önce aldığı adetli yurtdışı siparişlerimizi dün teslim etti. TSE, EMC Tareks gibi konular hiç bahsedilmedi. Ek ücret istenmedi. Fiyat neredeyse 1 sene öncelikiyle aynı.

Guler misin aglar misin?

ocak ayında 10+10+5 = 25 tane getirmiş. Bela aramış resmen. Aylık 5i geçmeyecekti

Bir arkadaş bir cümle kurmuştu. Cümle çok hoşuma gitti.
Dediği cümle:
"Milleti kimyager yaptılar."
Alkol o kadar pahalandı ki, millet kendi rakısını kendi yapmayı öğrendi anlamında söylemişti.
Bizim pcb olayı da aynı yere gelecek.
"Milleti zorlayıp pcb uzmanı yapacaklar zorla"

Aynı gümrük düzenlemesinde "entegreler - diğerleri" bölümü de denetime tabi tutulmuş. Bakalım kimin hangi entegresine çıkacak bu piyango.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back