Yurtdisindan getirilen PCB'ler icin test edilme sarti kondu

abi benim görüşüm 10 tane de olsa ticari de olsa (ki olmayabilir de) okadar düşük bir adette vergi bile alınmamalı eger o 10 adet kart tıcariyse ve bunu yapan 10 tanecik karttan para kazanacaksa bu yüksek katma değerli bir uretimdir ve teşvik edilmesi gerek ki o adetlerin buyuk cogunlugu ogrenci - hobici - argeci işidir

Üzerinde komponent olan her kart Türkiye'de tasarlanmış, sadece PCB'si ve montajı dışarıda yapılan kart diye varsayamazsın. Doğrudan dışarıdan gelen kart da olabilir. Ayrıca tanesi 10 bin dolar olan kart var. 10 tane getirtirsen ondan ve Türkiye'de satarsan, zaten o karttan kazanılacak bütün parayı kazanmış olursun ve zerre kadar da vergi vermemiş olursun. Yani adetle, nitelikle, fiyatla vs genel olarak geçerli bir kriter koyamıyorsun.

Standart, sabit oranlı bir vergilendirme, şu anda "çok vahim" olan sorunu "can sıkıcı, ARGE için optimum olmayan" seviyeye indirir. Ondan sonra çalışmalar devam edebilir daha iyi hale getirmek için.

Şu anda bir ARGE şirketi, yurt dışından ürün getirtirse, doğrudan, hiçbir değerlendirme olmaksız ithalat rejimine tabi oluyor. 10 dolarlık mal için EN AZ 15 bin TL ithalat masrafı ödüyor ve haftalarca gümrük işlerini bekliyor. Bir ayda 5 tane alış veriş yaptığını düşün, gümrüğe 100 bin TL ödüyorsun! O yüzden ARGE şirketleri kesinlikle şirket üzerinden alış veriş yapmıyor. Şahıs olarak alış veriş yapıyor. ARGE şirketi olan, 5 tane 2 dolarlık MOSFET alacaksa, amcası, dayısı, teyzesi veya şirketi olmayan komşusu, arkadaşı üzerinden yapıyor alış verişi :D Böyle rezil bir sistem var.

Şahıs olarak birşey alırsan da, lise mezunu bir gümrük memuru o mala bakıyor, düşünüyor, taşınıyor, ve "bu kişiseldir" veya "bu ticaridir" diye bir karar oluşuyor beyninde. İkincisi oluştuysa ayvayı yiyorsun. Ticari amaçla almamış bile olsan malı, EN AZ 15 bin TL giriyor.

Bu rus ruleti sistemi kalkmadıkça Türkiye'de ARGE anlamında bir ilerleme beklemek hayal.

Üzerinde komponent olan her kart Türkiye'de tasarlanmış, sadece PCB'si ve montajı dışarıda yapılan kart diye varsayamazsın. Doğrudan dışarıdan gelen kart da olabilir. Ayrıca tanesi 10 bin dolar olan kart var. 10 tane getirtirsen ondan ve Türkiye'de satarsan, zaten o karttan kazanılacak bütün parayı kazanmış olursun ve zerre kadar da vergi vermemiş olursun. Yani adetle, nitelikle, fiyatla vs genel olarak geçerli bir kriter koyamıyorsun.

Standart, sabit oranlı bir vergilendirme, şu anda çok "vahim" olan sorunu "can sıkıcı, ARGE için optimum olmayan" seviyeye indirir. Ondan sonra çalışmalar devam edebilir daha iyi hale getirmek için.

Şu anda bir ARGE şirketi, yurt dışından ürün getirtirse, doğrudan ithalat rejimine tabi oluyor. 10 dolarlık mal için EN AZ 15 bin TL ithalat masrafı ödüyor ve haftalarca gümrük işlerini bekliyor. Bir ayda 5 tane alış veriş yaptığını düşün, gümrüğe 100 bin TL ödüyorsun! O yüzden ARGE şirketleri kesinlikle şirket üzerinden alış veriş yapmıyor. Şahıs olarak alış veriş yapıyor. ARGE şirketi olan, 5 tane 2 dolarlık MOSFET alacaksa, amcası, dayısı, teyzesi veya şirketi olmayan komşusu, arkadaşı üzerinden yapıyor alış verişi :D Böyle rezil bir sistem var.

Şahıs olarak birşey alırsan da, lise mezunu bir gümrük memuru o mala bakıyor, düşünüyor, taşınıyor, ve "bu kişiseldir" veya "bu ticaridir" diye bir karar oluşuyor beyninde. İkincisi oluştuysa ayvayı yiyorsun. Ticari amaçla almamış bile olsan malı, EN AZ 15 bin TL giriyor.

Bu rus ruleti sistemi kalkmadıkça Türkiye'de ARGE anlamında bir ilerleme beklemek hayal.
elbette her dizili kart ıcın demedim orayı eksik ifade etmişim tasarımının alıcıya ait oldugunun doğrulanması lazım gerçi zaten biz bireysellerin kullanabileceğimiz birkaç tane bilindik pcb firması var çinde bunlardan 2 tanesi cok populer buradan gelen pcb ler ayırt edilebilir

aklıma zibilyon tane çözüm geliyor ama boş pcb ye nasıl emc testi yapacaklar düşüncesinden hiçbirine odaklanamıyorum :katil1:

elbette her dizili kart ıcın demedim orayı eksik ifade etmişim tasarımının alıcıya ait oldugunun doğrulanması lazım gerçi zaten biz bireysellerin kullanabileceğimiz birkaç tane bilindik pcb firması var çinde bunlardan 2 tanesi cok populer buradan gelen pcb ler ayırt edilebilir

aklıma zibilyon tane çözüm geliyor ama boş pcb ye nasıl emc testi yapacaklar düşüncesinden hiçbirine odaklanamıyorum :katil1:

İşte nasıl ki senin aklına iyi niyetli, çözüm odaklı fikirler geliyorsa, bizim minare hırsızlarının da aklına bir sürü minare kılıfı fikri geliyor :) Hangi genel düzenlemeyi yaparsan yap, onu mutlaka bir şekilde suistimal etmenin yolunu buluyorlar. Düşünsene, bu ülkede YENİ arabalar sırf ticari çıkar uğruna İKİNCİ EL olarak satıldı ve bu, o zamanki kanunlara aykırı değildi :katil2:

İşte nasıl ki senin aklına iyi niyetli, çözüm odaklı fikirler geliyorsa, bizim minare hırsızlarının da aklına bir sürü minare kılıfı fikri geliyor :) Hangi genel düzenlemeyi yaparsan yap, onu mutlaka bir şekilde suistimal etmenin yolunu buluyorlar. Düşünsene, bu ülkede YENİ arabalar sırf ticari çıkar uğruna İKİNCİ EL olarak satıldı ve bu, o zamanki kanunlara aykırı değildi :katil2:
genel biz düzenlemeden ziyade prototip pcb özelinde bir düzenlemeye ihtiyaç var aklıma gelen en kaba ve az düşünülmüş çözüm şu

bir portal olacak buraya kayıt olmak ıcın elektronik arge firması yada lisans almış elektronikci olmak gerekecek (lisansı da e sınav merkezleri gibi bir yerden verilecek basit bir çizim göreviyle felan alınacak ehliyet alır gibi) bu portalda kullanıcının büyüklüğüne göre aylık belli bir limitte sipariş girilebilecek
buraya girilen siparişte sipariş adedi ne oldugu vs açıklanacak gerekirse gerber - bom list de istenecek görüntü işleme tabanlı adet tespiti için baska kısıler uzerinden de sipariş veriyormu diye ) sonra sipariş istenen firmadan verilecek ve buraya takip kodu verilecek o takıp kodlu gönderi sisteme girdiği an belli alanında uzman bir memura yönlendirilecek o da hızlıca verilen bilgiler ile sipariş içeriğini - beyan edilen fiyatın doğrulugunu vs kontrol edecek bitti gitti

Aslında yakın zamanda "numune" diye bir uygulama çıkardılar ARGE firmaları için. Bu başlık altında bir firma belli sayıda komponent getirebiliyordu. Ama tahmin et ne oldu? Bütün şirketler, bütün yurt dışı alış verişlerini "numune" olarak yaptılar. Ben de çalıştığım firmadan gelen prototip kartı "numune" olarak sokmaya çalıştım. Kabul edilmedi, ticari kabul edildi, ve 1000 dolarlık kartı 3500 dolar ödeyerek ülkeye sokabildim.

Aslında yakın zamanda "numune" diye bir uygulama çıkardılar ARGE firmaları için. Bu başlık altında bir firma belli sayıda komponent getirebiliyordu. Ama tahmin et ne oldu? Bütün şirketler, bütün yurt dışı alış verişlerini "numune" olarak yaptılar. Ben de çalıştığım firmadan gelen prototip kartı "numune" olarak sokmaya çalıştım. Kabul edilmedi, ticari kabul edildi, ve 1000 dolarlık kartı 3500 dolar ödeyerek ülkeye sokabildim.
bu numune olarak ısaretlenebilmesi baya eski diye biliyorum ama yakın zamanda bır duzenleme yapılmış olabilir bilmiyorum
aliexpresin ilk zamanlarında herhalde aynısı hediye olarak yapılmıştı siparişler hediye olarak gonderiliyormuş

bu kadar genel çözümler elbette suistimale çok açık
olması gereken bu kadar yüzeysel bir çözüm değil de her şeyın kayıtlı oldugu denetime acık bir sistem
ama en azından boş numune pcb için acıl bir önlem gerekiyor dizgilisi için de bir muhendis dakikalar içerisinde çok kabaca bir bom maliyeti çıkartıp deklere edilen fiyat ile karşılaştırabilir gerçi

Aynen öyle. Türkiye'de dizgi işini yapan bir sürü firma var. Yeter ki sayın gümrüğümüz komponentleri ve PCB yi ülkeye sokarken köprü başında bir deli dumrul görevlendirmesin :D

PCB dediğin şeyin, özel materyal olmadığı sürece, değeri 1 doları hadi taş çatlasın 2-3 doları geçmez. Hiçbir ciddi üretici de 10-20 PCB ile satış yapmaz. Bu sayının üstündeyse koy girişte %100 ÖTV bitti gitti. Bu düzenlemeyi yapanın neyi amaçladığı belli değil, akıl sır ermiyor. Kimmiş bu vergisiz PCB getirtip zengin olan ben çok merak ediyorum çünkü böyle bir insan olabilmesine zerre ihtimal veremiyorum.

Aynı gümrük düzenlemesinde "entegreler - diğerleri" bölümü de denetime tabi tutulmuş. Bakalım kimin hangi entegresine çıkacak bu piyango.
Bu ne kardeş devlet içine sızıp içerden mi ambargo uyguluyorlar.
Az müsaade etsinler de ambargoyu da amerika uygulasın bize.

Tareks şartı kaldırılmış. Tekrar PCB getirilebilecekmiş.

1709752042946.png

1709752063394.png

Tareks şartı kaldırılmış. Tekrar PCB getirilebilecekmiş.

31536 eklentisine bak
31538 eklentisine bak
çok şükür erken dönüldü bu hatadan diyerek konuyu kapatmak istiyorum yoksa çok doluyum bu konuda :)

Bu kadar hizli cozulmesini neye borcluyuz cok merak ettim

Vallhi harika , haber cok sevindim.

Bu durumda aldigim PCB uretim hattini iade etmem gerekecek :) :avare1:

Kulis bilgisi paylaşayım. Bakanlıkta sektöre yakın yetkililer konudan haberdar edilmiş ve düzenleme yapmak gerektiğini anlamışlar. Çalışma varmış.
Valla ben yukarıdaki mesajı hatırlayıp senden şüphelendim hocam.
Şener şenin "içişleri bakanı arkadaşımdır, bir telefon eder hallederdim" repliğini koyacaktım video olarak. Sonra ayıp mı olur diye düşünüp koymadım. :katil2:

İçi boş devrenin EMC testi olmaz, bu kararı kim almış?
Olsa olsa iletkenlik testi olur, onu da firma yapıp gönderiyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back