Zigbee nedir?

Ahmet

S38>S85
Zigbee modüllere bakıyorum fakat ne olduklarını ne kadar okusamda anlayamıyorum.

Bunlar wifi modülü mü?
RF haberleşme sağlayan modüllermi?
İçine bir mantık oluşturabiliyor muyuz?

Kablosuz ağ olarak düşünebilirsin. Tipik bir uygulama akıllı ev kontrolü. Hiç kablolama yapmadan anahtarların ve prizlerin yerine ZigBee özelliği olanlarını takıyorsun, sonra da evdeki her şeyi ZigBee ağı üzerinden kontrol edebiliyorsun.

Şimdi bu zigbeeleri birbiri ile haberlşen espler olarak düşünebilir miyiz.

zigbeeler internete bağlanıyor anladığım kadarıyla.
bunların içine program yazıyor muyuz yoksa sonofflar gibi çalışma seneryoları var ihtiyacımız olanı mı seçiyoruz seneryolardan

Şimdi bu zigbeeleri birbiri ile haberlşen espler olarak düşünebilir miyiz.

zigbeeler internete bağlanıyor anladığım kadarıyla.
bunların içine program yazıyor muyuz yoksa sonofflar gibi çalışma seneryoları var ihtiyacımız olanı mı seçiyoruz seneryolardan
Zigbee moduleri espnow gibi düşünebilirsin Internete tek başına çıkamaz ethernet ya da wifi modülü lazım yazılımı da sen yazıyorsun

Lora'nın muhadili diye biliyorum. Enerji tüketimi Çok düşük oluyor bunlarda. Mesela su sayaçlarına bağlıyorlar. Merkezden sinyal gönderip şehirdeki bütün sayaçları adam göndermeden okuyabiliyorlar. Üzerindeki pille aylarca çalışabiliyor.

Lora'nın muhadili diye biliyorum. Enerji tüketimi Çok düşük oluyor bunlarda. Mesela su sayaçlarına bağlıyorlar. Merkezden sinyal gönderip şehirdeki bütün sayaçları adam göndermeden okuyabiliyorlar. Üzerindeki pille aylarca çalışabiliyor.
lora modülleri biliyorum onlar çeşitli frekanslarda satılan rf modüller.

Zigbee moduleri espnow gibi düşünebilirsin Internete tek başına çıkamaz ethernet ya da wifi modülü lazım yazılımı da sen yazıyorsun
zigbee'lerin bana bir faydası dokunmazmış esp01 ile esp-now çalıştırıp 1 tane espde toplarım dataları esp01leri derin uykuya sokarsam 2.50 3ma aralığında akım çekiyor zaten pilli bir sistem kurmayacağım.

lora modülleri biliyorum onlar çeşitli frekanslarda satılan rf modüller.
Bunları farklı kılan frekansları değil protokolleri. Yakın mesafede yüzlerce, binlerce modül birbiri üzerinden geçip çok geniş alanları çok düşük güçlerle kapsayabiliyorlar. Veriyi başka bir yere göndermek için diğerlerini kullanıyor. Bir nevi kendi internet ağını kurabiliyorsun.

Bunları farklı kılan frekansları değil protokolleri. Yakın mesafede yüzlerce, binlerce modül birbiri üzerinden geçip çok geniş alanları çok düşük güçlerle kapsayabiliyorlar. Veriyi başka bir yere göndermek için diğerlerini kullanıyor. Bir nevi kendi internet ağını kurabiliyorsun.
loralar hakkında çok araştırma yaptım onları biliyorum fixaj youtube kanalının güzel anlatımları var lora üstüne. bu zigbeeleri hala tam oturtamadım ben bildiğim üstünden gidip espnow ile sorunsuz bir haberleşme kurma üstünde çalışayım

LORA Zigbee'den çok farklı. Birisi uzun mesafe noktadan noktaya haberleşme, diğeri yakın mesafe, her cihaz diğer her cihaz ile haberleşebiliyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back