Creative inspire 4.1 4400 ses sistemi arızası

Volume soketinde aşağıda sarı işaretli pine dokunduğunda ses değişiyormu buna bağlayıp notebook un ses çıkışına bağlayın.Gnd yide yakn bir yerden alın( gnd olduğundan emin olun ) Mesela bu soketin gövdesi GND dir muhtemelen

Ekler

• soket.png
    soket.png
    111.3 KB · Görüntüleme: 291
Volume soketinde aşağıda sarı işaretli pine dokunduğunda ses değişiyormu buna bağlayıp notebook un ses çıkışına bağlayın.Gnd yide yakn bir yerden alın( gnd olduğundan emin olun )
Bizim soket buna benzemiyor. Sarı ile işaretlediğin hangi uç? Gökhan usta diğer mesajlarda şeklini gönderdi. Gökhan usta da aynısı var. Bu şekilde harici olarak bağlamış ve çalışıyor. Kumanda ben de olmadıgı için aynı şekilde bağladım.
Bu arada laptop ses çıkışı amfiye bağlıyken cımbızla dokundugumda sürekli cızzzz diye ses geliyor eger ses çıkışı amfıye baglı değilse anlık cızz diye ses gelip gidiyor.
Bundan önce başka bir ses sisteminde arızayı bulmak için tda nın in girişine direkt ses sinyalini bağladıgımızda ses gelmişti.

Ekler

• images (5).jpg
    images (5).jpg
    30.4 KB · Görüntüleme: 201
Son düzenleme:
Orada muhtemelen sarı uç potansiyometrenin orta ucu .Bu resme göre yeşil işaretlilerden biri potun orta ucu .

Orada muhtemelen sarı uç potansiyometrenin orta ucu .Bu resme göre yeşil işaretlilerden biri potun orta ucu .
Ustam tamam da bizim pot baglantisi dogru olmasi lazim. Gokhan usta da aynisi var cunku. Bu sekilde baglamis biz de bagladik ama ugultu sesi devamli var ama muzik sesu gelmiyor.
Bu m511 ile baslayan entegrelere ses sinyali gelior ama cikis yok. M511 ile baslayan enteglerden cikan ses tda8511 gelmiyor mu?

Ben yanlış demedim.Size yardımcı olmaya çalışyorum ancak siz benim tavsiye ettiklerim yerine farklı konuları izah ediyorsunuz.
Size diyorumki 12 volt mu kaç volt geliyorsa o soketi çıkarın bir güç kaynağından aynı voltajı doğru uçlardan verin.(Küçük akü varsa o bile işe yarar)
Böylece voltajı anahtarlımı değilmi sorunu geçilmiş olur sistem önce bir ses verecek hale gelir

Bu TDA nın çıkışı bir hoparlör soketine bağlı ise onun 1.pinine dokunun ses varsa notebooku bağlayın.

Buralar çözülünce volume soketince yapacağınız jumper ,anfi katındaki beslemeyi açıp kapatıyorsa o andaki jumper doğru demektir.

Kolay Gelsin

Ben yanlış demedim.Size yardımcı olmaya çalışyorum ancak siz benim tavsiye ettiklerim yerine farklı konuları izah ediyorsunuz.
Size diyorumki 12 volt mu kaç volt geliyorsa o soketi çıkarın bir güç kaynağından aynı voltajı doğru uçlardan verin.(Küçük akü varsa o bile işe yarar)
Böylece voltajı anahtarlımı değilmi sorunu geçilmiş olur sistem önce bir ses verecek hale gelir

Bu TDA nın çıkışı bir hoparlör soketine bağlı ise onun 1.pinine dokunun ses varsa notebooku bağlayın.

Buralar çözülünce volume soketince yapacağınız jumper ,anfi katındaki beslemeyi açıp kapatıyorsa o andaki jumper doğru demektir.

Kolay Gelsin
Estafurullah ustam. Yardimin icin cok sagol. Yanlis anlasilma oldu. Elimde guc kaynagi var direkt 12v verecem digerlerini yapalim bakalim sonuc ne olacak bilgi veririm.

Ustam 12V güç kaynagından verdim. Hoparlordeki ugultu sesi gitti. İn girişlerinde dokundugumda eskisi gibi hafiften bir zırıldama sesi geliyor. Laptopu ile amfi arasında bağlantı kurdugumda hoparlörden tıp tıp diye gelip giden sesler çıkıyor.

Şimdi TDA nın 1 nolu pinine verdiysen oradan lehimi söküp 3. bacağına (yani dışa çıkan hemen yanındaki bacağına) ondada ses yoksa 15.bacağına ondada ses yoksa 17.bacağına lehimleyin.
** Sıralama entegreden soldan sağa doğru

Öncelikle potansiyometreyi doğru bir şekilde bağladığından enim olman lazım. İstersen resmini bir at. Gökhan da kendi sistemi ile karşılaştırır. Bu potansiyometre olmadan muhtemelen volüm kontrol entegresi volümü minimumda tutuyor.

Öncelikle potansiyometreyi doğru bir şekilde bağladığından enim olman lazım. İstersen resmini bir at. Gökhan da kendi sistemi ile karşılaştırır. Bu potansiyometre olmadan muhtemelen volüm kontrol entegresi volümü minimumda tutuyor.

Anfi dışardan besleniyor ve girişe direkt sinyal veriliyor şu anda.Yani volume ve balance kontolu şimdilik devrede değil

Neden böyle bir sistem kullanılmış, direkt potansiyometreden volüm yapılacağına? Çünkü o zaman ses sinyalinin kumanda kablosuna çıkması lazım, orada potansiyometre tarafından ayarlandıktan sonra geri dönmesi lazım. Bu hem gürültü miktarını artırır hem de sinyalde endüktif/kapasitif etkileşimden dolayı frekans tepkisini kötüleştirir.

O yüzden ses sadece volüm kontrol entegresinden geçiyor. Potansiyometre de sadece DC bir voltaj ayarı yapıyor entegreye. O DC voltaj iyi bir şekilde filtrelendikten sonra volüm kontrol entegresinde belli bir volüm değeri ayarlamış oluyor.

1in ve 2 in'i direkt bağlayıp laptop çıkışına bağladım hiç ses yok. Şimdi ve 3 in ve 4in düz bağlayıp deneyecem.

Gökhan'ın verdiği şu şekle göre mi yaptın?

Hem volüm potunu bağlaman lazım hem de balans potunu bağlaman lazım! Sonra da HER İKİ POTU tam ortaya getir ve o şekilde ses sinyalini osiloskop ile takip et.

Gökhan'ın verdiği şu şekle göre mi yaptın?

Hem volüm potunu bağlaman lazım hem de balans potunu bağlaman lazım! Sonra da HER İKİ POTU tam ortaya getir ve o şekilde ses sinyalini osiloskop ile takip et.
Abi o şekil 5300 modeline ait. Bizim modelde balans yok.

Hayır aşağıdaki şekilde bağladım. Gökhan usta da o sekilde bağlamış.
Bu arada in3 ve in4 de bağladım hepsini denedim sonuç ses yok.

Ekler

• images (5).jpg
    images (5).jpg
    30.4 KB · Görüntüleme: 189
üç yeşil var ama hangisi orta uç belli değil. Ondan emin olmak lazım. Yoksa yanlış bağlanırsa volüm ya sıfır olur yada maksimum olur ve hoparlörler patlar :D

Forum istatistikleri

Konular
5,898
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back