Creative inspire 4.1 4400 ses sistemi arızası

2 sine de bakiyorum. Ama olcum yaparken m51132 entegrenin yaninda gnd yi aldigimda beslemede 0.46v var. Gnd yi uzak yerden aldigomda 10v var. Sonra fark ettim gndler birbirinden ayriymis.
M51132 beslemesini suren uzakta bir transistor var. Bu transistoru ne suruyor daha bakamadim yoruldum baya.
Ara vermek iyidir. Çok kurcalayınca bildiğinide unutuyor insan.

m51132 entegresinin 7 ve 1 numarası arasında 0.46V varsa o zaman ya m51132 kısa devre olmuştur, veya bu entegreyi besleyen regülatör bozuktur.

m51132 entegresinin 7 ve 1 numarası arasında 0.46V varsa o zaman ya m51132 kısa devre olmuştur, veya bu entegreyi besleyen regülatör bozuktur.
Soyle yapsam. M51132 yi sokeyim. 1 ve 7 nolu pin yerlerini olceyim. Voltajin durumuna gore yorum yapalim.
Oo Serkan abimiz de gelmis. :)

Soyle yapsam. M51132 yi sokeyim. 1 ve 7 nolu pin yerlerini olceyim. Voltajin durumuna gore yorum yapalim.
Oo Serkan abimiz de gelmis. :)

Olabilir. Ama şu ihtimali de gözönünde tutmak lazım. Belki de M51132 dışında başka bir entegre o voltaj hattını yüklüyor. O zaman sen M51132 yi sökünce voltaj hala düşük olur.

Bir başka ihtimal de şu: uzaktan kumanda soketinde 6 ve 3 ü birleştirince power gidiyor demiştiniz. Belki de bu doğru değil. Bu durumda soket tarafından power açılmadığı için power gitmiyordur. O zaman olmayan bir arızayı arıyorsun demektir :D

Bir başka ihtimal de şu: uzaktan kumanda soketinde 6 ve 3 ü birleştirince power gidiyor demiştiniz. Belki de bu doğru değil. Bu durumda soket tarafından power açılmadığı için power gitmiyordur. O zaman olmayan bir arızayı arıyorsun demektir :D
O zaman kumandayi bekleyelim abi. Hic bosuna ugrasmayalim.

Yok o doğru abi. Çünkü o kısa devreyi yapmazsan hiç ses çıkmıyor. Benim paylaştığım şekilde normal müzik dinleyebiliyorum.

Yok o doğru abi. Çünkü o kısa devreyi yapmazsan hiç ses çıkmıyor. Benim paylaştığım şekilde normal müzik dinleyebiliyorum.
Gokhan ustam ben aynen seninki gibi yaptim. Zaten su anki ariza aynen arkadasin tarif ettigi ariza. Yine de kumandayi bekleyelim. O zamana kadar aralarda biraz daha ugrasirim

Sanırım aşırı derecede ısınan bir transistör buldum. Hatta bu transistörün üstü yapışkan doluydu. İyice temizledim yerine tekrar lehimledim. M51132 'in voltajları geldi. Hatta 8 nolu volume pini bile potla oynadıgımda 0-ile 5v arası değişiyor. Isınan transistör H945. Ben de olması lazım değişitrelim bakalımç

O yapışkan şey neyse herhalde transistör çıkışında iletkenlik yapıp yüklüyordu. Temizlemek yetti mi?

Sorunun çözüldüğüne sevindim.
Daha önce söylediğim gibi cıhazın boarduna ait fotoğraflar ekleseydiniz çok daha hızlı çözüme ulaşırdınız.Zira biri benzer bir creative in boardunun resmini paylaşmış adamlar bundada transistörün üzerine yapıştırıcı sıkmışlar
Bu arada resimdeki yazılar ,oklar bana ait değil o kişi çizmiş.

Şimdi birisi çıkar:
"Arızalı transistör o değilki :) " diye mesaj yazar .Ben boardun fabrikasyon halini gösterek için paylaştım.

creative.png

Sorunun çözüldüğüne sevindim.
Daha önce söylediğim gibi cıhazın boarduna ait fotoğraflar ekleseydiniz çok daha hızlı çözüme ulaşırdınız.Zira biri benzer bir creative in boardunun resmini paylaşmış adamlar bundada transistörün üzerine yapıştırıcı sıkmışlar
Bu arada resimdeki yazılar ,oklar bana ait değil o kişi çizmiş.

Şimdi birisi çıkar:
"Arızalı transistör o değilki :) " diye mesaj yazar .Ben boardun fabrikasyon halini gösterek için paylaştım.

3327 eklentisine bak
Aynen o transistor ustam. Ama o transistor hala isiniyor. Cevresindeki elemanlari kontrol edecegim.
Sizin farkli bir oneriniz varsa onunda yapabilirim.
Aslinda her konuda foto eklerdim buna kismet olmadi.

Transistör etrafındaki dirençleri ve kondansitörleri kontrol ettim. Bir problem yok. Çevresindeki bir direncin bacağında soğuk lehim vardı. Onu düzelttim ses 2 katına çıktı. Fakat transistördeki ısınma devam ediyor.
Bu şekilde kullansın bakalım. Bir problem çıkacak mı?

O yapışkan şey neyse herhalde transistör çıkışında iletkenlik yapıp yüklüyordu. Temizlemek yetti mi?
selam hocam aynı sıkıntı bendede var yanlız benim bilgim sizin kadar yok benim ses kumandam yok 6 pinlik girişten yaptığınız bağlantıyıda bana basit bir şekilde anlatırsanız çok sevirim potansiyometre bağlamayı düşünüyorum

Alıntı

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back