H

Ekler

• 16108349609462289114489189613897.jpg
    16108349609462289114489189613897.jpg
    351.7 KB · Görüntüleme: 114
Yada sadece bu proje ile uğraşacaksan nano al. Daha ucuz.

Tamam eski resimden gördüm hepsini. Bağlantıların hepsi doğru. Kod da doğru olduğuna göre o unoyu at çöpe ve benim önerdiğim modeli al.

Olsa olsa arduinodan olur bu hata diyosun abi teşekkür ederim gece gece başını ağrıttım ben yeni bir arduino edinip tekrardan gelişmeleri burdan yazarım

Olsa olsa arduinodan olur bu hata diyosun abi teşekkür ederim gece gece başını ağrıttım ben yeni bir arduino edinip tekrardan gelişmeleri burdan yazarım
Yani ben kendi kullandığım kodu sana gönderdim. Resimlerden anladığım kadarıyla bağlantılar doğru. servoyu da test ettik. LDR den de veri geliyor. Arduinodan başka ihtimal kalmadı. Ama dediğim gibi eğer kartı kumbaraya gömüp bir daha kullanmayacaksan nano al. Yok ben arada çıkarır başka işlerle de uğraşırım diyorsan uno al.

Valla ben tam anlamadım olayı o yüzden birşey diyemiyorum. arduino ve servo arasında neden trimpot var mantık yapmadı. Şema üzerinde gösterirsen daha iyi olur.

Valla ben tam anlamadım olayı o yüzden birşey diyemiyorum. arduino ve servo arasında neden trimpot var mantık yapmadı. Şema üzerinde gösterirsen daha iyi
olur.
O trimpotun amacı ne? 5V elde etmek mi?

Abi kumbarayı akü ile çalıştıracağım.
Akünün şarj seviyesini lcd ekranda görebilmek için pil ölçer devresi yaptım. Aküyü analog pinden okumam gerekli ama analog pin 5v'a kadar okuyabiliyor. Bende akü ile analog pin arasına 1 direnç ve 1 trimpot ile voltaj bölücü yaptım.
Trimpotun amacı analog pin için 5v elde etmektir.

Servo ile alakası ise şudur;
Ben nanonun 5v çıkışından servoya güç alınca akım yetersizliğinden titreme yapıyor. Bende madem öyle direk aküden 5v alayım servoya dedim. Ama aküden alınca çalışmıyor.

Trimpot üzerinden alınca akım sağlayamazsın servoya. 6v servo için sakıncalımı bilemedim şimdi. Eklediğim devreyi kurarsan çalışır. Transistörün ne olduğu çok önemli değil. Bc337 olabilir.

Trimpot üzerinden alınca akım sağlayamazsın servoya. 6v servo için sakıncalımı bilemedim şimdi. Eklediğim devreyi kurarsan çalışır. Transistörün ne olduğu çok önemli değil. Bc337 olabilir.
Servonun çalışma gerilimi 4.8v - 6v Arasında. Bende sınırda kullanmayayım diye 5v vermek istedim.
Peki trimpottan servoya akım sağlayamamın sebini teknik olarak açıklayabilirmisin? Bu bilgi bana yararlı olur ve sıkıştığım noktada öğrendiğim içinde kalıcı olur.

Açıklayamam :cheeky1:

Trimpot orda gerilim bölücü olarak çalışıyor. Alacağın akım trimpot üzerinden geçen akım ile ilişkili ve oradan az akım geçiyor. Çok akım geçirmeye kalsan bu sefer trimpot bozulur.

Bak açıklayamadım. :D

Kaç K lık trimpot ordaki?

Atıyorum 10k trimpot. Orta ucu bağladın 5v ölçtün güzel 6v giriş ucu ile orta uc arasında ne kadar direnç var atıyorum 800R servo kaç amper çekiyor atıyorum 50ma.

V = I x R = 800 x 0.05 = 40V direnç üzerinde kaybolmak istiyor. Sende 6V var 40v gidecek. servoya birşey kalmıyor... Üstüne alacaklı iken borçlu çıkıyor..

Açıklayamam :cheeky1:

Trimpot orda gerilim bölücü olarak çalışıyor. Alacağın akım trimpot üzerinden geçen akım ile ilişkili ve oradan az akım geçiyor. Çok akım geçirmeye kalsan bu sefer trimpot bozulur.

Bak açıklayamadım. :D

Kaç K lık trimpot ordaki?

Atıyorum 10k trimpot. Orta ucu bağladın 5v ölçtün güzel 6v giriş ucu ile orta uc arasında ne kadar direnç var atıyorum 800R servo kaç amper çekiyor atıyorum 50ma.

V = I x R = 800 x 0.05 = 40V direnç üzerinde kaybolmak istiyor. Sende 6V var 40v gidecek. servoya birşey kalmıyor... Üstüne alacaklı iken borçlu çıkıyor..
Anladım.
Devreyi baştan yapıp senin transistör ile 6v dan işlem yapacağım.

Diyot üzerinde düşen gerilim çekilen akıma bağlı olduğu için ben bu diyot işinden hep çekinirim.
Bağlar bir süre test ederim. Anormal bir durum olmazsa benim için uygundur. Zaten servo da pek birşey çekmiyor.

iki adet seri diyot bağlayacak şekilde ayarla. iki adet bağlarsın veya tek diyot bağlayıp diğerinin yerine tel atarsın.

iki adet seri diyot bağlayacak şekilde ayarla. iki adet bağlarsın veya tek diyot bağlayıp diğerinin yerine tel atarsın.
Buradaki mantığı anlamadım?
2 adet diyot bağlarsam 0.7x2=1.4v yapar.
6v-1.4=4.6v işime yaramaz. Silisyum kullansam daha iyi. En azından 1.1v kayıpla 4.9v idare eder. Tabi silisyum da bulunabiliyorsa :D

0.7v sabit bir değer değil servo az akım çekerse 0.7 olmaz 0.4 olur gibi düşün.

Yada güç kaynağını 6v a ayarla çıkışa seri diyot bağla ölç bakalım. 5.3v mu ölçecen yoksa 6 mı yoksa 5.9 mu?

Yanlız adc yi buraya bağlama. Onun için yine trimpot kullan. Pcb ne tekra baktım. 2k yazıyor. 10k koy. Uclarını 6v a bağla orta ucu 5v a ayarla adc ye gir.

Forum istatistikleri

Konular
5,882
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back