0.7v sabit bir değer değil servo az akım çekerse 0.7 olmaz 0.4 olur gibi düşün.

Yada güç kaynağını 6v a ayarla çıkışa seri diyot bağla ölç bakalım. 5.3v mu ölçecen yoksa 6 mı yoksa 5.9 mu?
Eve geçince deneyeyim.

Pcb de trimpotu ayarlı direnç gibi bağlamışsın. Gerilim bölücü olarak bağla. 2k az gelir. 10k iyidir.

Pcb de trimpotu ayarlı direnç gibi bağlamışsın. Gerilim bölücü olarak bağla. 2k az gelir. 10k iyidir.
Trimpotun önünde 1k sabit direnç de var. Netten gerilim bölücü diye baktım iki direncin ortasından almış gerilimi. Dirençlerin değerlerine göre gerilimi hesaplamış. Bende tam 5v tutturabilmek için direncin birini trimpot yaptım.

Şimdi sen diyorsun ki trimpotu 10k bağla tek başına gerilim bölücü olarak çalışır. Sol bacak direnç 1, sağ bacak direnç 2, orta bacakta ayar. Doğru mu anladım?

Valla ben mi senin eline düştüm yoksa senmi benim elime düştün bilmiyorum ama ben bunu anlayana kadar sana rahat yok onu diyim :katil2:

Bu mudur?
Screenshot_20210117-200249.jpg

Son düzenleme:
Servonun datasheet'ina bakmakta fayda var. Belki 6 V da çalışabiliyordur.

Trimpotun önünde 1k sabit direnç de var. Netten gerilim bölücü diye baktım iki direncin ortasından almış gerilimi. Dirençlerin değerlerine göre gerilimi hesaplamış. Bende tam 5v tutturabilmek için direncin birini trimpot yaptım.

Şimdi sen diyorsun ki trimpotu 10k bağla tek başına gerilim bölücü olarak çalışır. Sol bacak direnç 1, sağ bacak direnç 2, orta bacakta ayar. Doğru mu anladım?

Valla ben mi senin eline düştüm yoksa senmi benim elime düştün bilmiyorum ama ben bunu anlayana kadar sana rahat yok onu diyim :katil2:

Bu mudur?
7348 eklentisine bak
ben direnci görmedim ama ikimizin dediği gibide olur.

İyi de senin görüntüsünü koyduğun datasheet herhangi bir bilgi vermiyor ki? :D Yani ikisi arasında kalmıyorsun. Hatta 7.2 V a kadar çalışıyormuş pardon.

İyi de senin görüntüsünü koyduğun datasheet herhangi bir bilgi vermiyor ki? :D Yani ikisi arasında kalmıyorsun. Hatta 7.2 V a kadar çalışıyormuş pardon.
İyiya 6v direk veriyim o zaman. Bende bişey olacağını sanmıyorum ama olsada elimde 5 tane daha var. Bakarız icabına :)

Yalnız dijital girişlere dikkat etmen lazım. Orada 5 V değerini geçme. Mesela pull up yapacağım diye 6 V'a bağlarsan telef olabilir.

Yalnız dijital girişlere dikkat etmen lazım. Orada 5 V değerini geçme. Mesela pull up yapacağım diye 6 V'a bağlarsan telef olabilir.
Pull yapmaya gerek var mı ki abi? Varsa pull down yapayım en azından.

Pull yapmaya gerek var mı ki abi? Varsa pull down yapayım en azından.

Gerek yok. Arduino onu bir output ile sürüyor olacak. İlk kullanmadan önce de herhalde servoyu bilinen bir konuma getiriyorsundur.

Gerek yok. Arduino onu bir output ile sürüyor olacak. İlk kullanmadan önce de herhalde servoyu bilinen bir konuma getiriyorsundur.
Aynen başlangıçta ayarladığım sabit bir konumu var.

Bu servo nasıl kontrol ediliyor?
Bilmem. O kadar detayını hiç merak etmedim. Belki kütüphanesini kurcalarsak birşey çıkar ortaya. Normalde ben servo.write(değer) yazıyorum. 0 ile 180 derece arasında ayarlayabiliyorum.

Uzun süredir üzerinde çalıştığım arduino nano kumbara projemi sonunda bitirdim. Konu detaylarını 1.Mesaja ekledim.
Kısa yoldan gitmek için TIKLAYIN

Bir arkadaş daha kumbara yapmış. Paraların düştüğü deliklerin içine TCRT5000 sensörlerden yerleştirerek yapmış.
Motor sesi olmasa güzel proje. Ekrana da bayıldım :)
Ama hakkımı yemeyin ben tek kanaldan bütün paraları okuma ile başardım kendi projemi :katil2:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back