Akım ve voltaj ayarlı güç kaynağı 0-38v -10A

Projeye başlayınce yeni bir konu açıp paylaş istersen. Başkaları da faydalanmış olur.

Projeye başlayınce yeni bir konu açıp paylaş istersen. Başkaları da faydalanmış olur.
Olur hocam. Proje bitince konu açıp paylaşırım. Aslında sadece güç kaynağı ile başarabilsek çoğu kişi için kullanışlı olur diye düşünüyorum. Şuan eski bir güç kaynagını söküp içinde 3 adet trafo buldum hocam. eı-28 5.o mHR 24v almak için sanırım. ee-19 2.5mHr ve ee-16 6.0mhR. Bunlardan ee-16 işime yarar mı sizce?

Proje için yeni konu aç istersen, bu konuyu baya saptırdık zaten :D

sayın hocam yaptığım güç kaynağı çıkış voltajı en son 1,9 volt
oluyor bunu sıfıra düşürebilir miyim

Merhaba!

Operasyonel IC'lere (LM723 ve LM741) 16.9V doğrultulmuş (şemaya göre) yerine 12V doğrultulmuş voltaj ile güç verilebilir mi?

Hangi şemadan bahsediyorsun? Konuda birkaç tane şemadan bahsedilmiş.

Ekler

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    152.8 KB · Görüntüleme: 99
12 V kullanman sorun olmaz. O devrede 723 bir referans voltaj üreteci ve 7.15 V çıkış veriyor. Bunun da üzerine biraz marj koyarsak, 10 V ve üzerinde doğru çalışması lazım.

12 V kullanman sorun olmaz. O devrede 723 bir referans voltaj üreteci ve 7.15 V çıkış veriyor. Bunun da üzerine biraz marj koyarsak, 10 V ve üzerinde doğru çalışması lazım.
Tamam, bana çok yardımcı oldu ve şüphemi açıklığa kavuşturma konusundaki hızlılığınız için çok teşekkür ederim!! Sonsuza dek minnettarım!!!

Benin önerimi forumda sıklıkla dile getirdim. Şuradaki devre:

Bu hazır kit olarak da satılıyor:

Merhabalar foruma yeni üye oldum ve ilgimi çeken güzel bir konu, yeni paylaşımları da merakla bekliyorum.
Yıllar sonra konuyu hortlatmak gibi olacak ama güzel ve kullanışlı bir devreydi. Vaktiyle Altınkaya güç kaynağı kutusuna 2 tanesinden çift kanal olarak yapmıştım hala da kullanırım. Hatta yapmışken üzerine 12-24V AC çıkış, polaritesi değişen adaptör çıkışı, usb çıkış, 2. kanal aç/kapa ve fan koymuştum.

Amatörce yaptığım güç kaynağını şimdi tek kanala düşürüp 2. kanal yerine sabit 5V, 9V,12V ve 24V sabit çıkış yanına tek kanal ayarlı yapmayı ve otomatik fan kontrolü eklemeyi düşünüyorum.

Ancak ayarlı kısım için bu devreyle mi devam etsem yoksa farklı bir tasarım mı kullansam emin olamadım çünkü gösterge okuduğum değer ile avometre ölçümü arasında sürekli fark var. göstergeleri de güç kaynağını da ayrı ayrı kalibre ettim ama sanırım göstergelerin kalitesinden devreye bağlanınca çıkışı etkiliyor.

guc.jpg

Merhabalar foruma yeni üye oldum ve ilgimi çeken güzel bir konu, yeni paylaşımları da merakla bekliyorum.
Yıllar sonra konuyu hortlatmak gibi olacak ama güzel ve kullanışlı bir devreydi. Vaktiyle Altınkaya güç kaynağı kutusuna 2 tanesinden çift kanal olarak yapmıştım hala da kullanırım. Hatta yapmışken üzerine 12-24V AC çıkış, polaritesi değişen adaptör çıkışı, usb çıkış, 2. kanal aç/kapa ve fan koymuştum.

Amatörce yaptığım güç kaynağını şimdi tek kanala düşürüp 2. kanal yerine sabit 5V, 9V,12V ve 24V sabit çıkış yanına tek kanal ayarlı yapmayı ve otomatik fan kontrolü eklemeyi düşünüyorum.

Ancak ayarlı kısım için bu devreyle mi devam etsem yoksa farklı bir tasarım mı kullansam emin olamadım çünkü gösterge okuduğum değer ile avometre ölçümü arasında sürekli fark var. göstergeleri de güç kaynağını da ayrı ayrı kalibre ettim ama sanırım göstergelerin kalitesinden devreye bağlanınca çıkışı etkiliyor.

19689 eklentisine bak
Foruma hoşgeldin. Maaşallah kutuyu iliğine kadar sömümüşsün :katil2:

19689 eklentisine bak
Hoşgeldin. Bu göstergeleri ben de beğenmedim. Smps'te farklı lineerde farklı gösteriyordu düşük akımda yanlış gösteriyordu. Bendeki numuneye özel bir durum değil demekki.

Evet ürünün genel tasarımında bir sıkıntı var sanırım. Ben de bu aralar daha stabil bir gösterge bakıyorum.

Benim kullandığımda çok kötü çıktı. Çok yavaş tepki veriyor. Bunlara verilen paraya yazık...

bu devreye ampermerte nasıl takabiliriz
Ampermetre her devreye seri olarak bağlanır. Çıkışın bir ucunu ampermetreye verirsin, ampermetrenin çıkışını da normal uç olarak kullanırsın. Yükü bağladığında çekilen akım ölçülür.
Resimdeki "A" ampermetredir, Yük ise çalıştıracağın cihazdır.
E DC (Doğru Akım) kaynağını gösterir. Batarya, pil, akü veya doğrultulmuş bir gücü simgeler.
R - 0 tarfı AC (Alternatif Akım) kaynağıdır. Doğrudan prizden gelen yada trafonun sekonder kısmından çıkan doğrultulmamış akımdır.

ampermetre-devreye-nasil-baglanir.jpg

Bu demonte kiti alıp iki güç kaynağı yaparsan, simetrik güç kaynağı olarak da kullanırsın, daha birçok farklı şekilde de kullanaiblirsin. Örneğin voltajı artırmak için ikisini seri bağlarsın. Akımı artırmak için ikisini paralel bağlarsın (diyotlar üzerinden olmalı). Çok daha büyük esneklik.
Mosfet büyütülse ve opamp devresinde değişikliğe gidilse akım arttırılamaz mı mesela 10 yada 15 amper gibi

Forum istatistikleri

Konular
5,771
Üyeler
2,460
Son üye
ByMalicious

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back