Laptop stand by entegresi voltaj sorunu

bolaf

Üye
Sa elimde bir tane laptop anakart var 19v dağılımi var ama stand by entegresinde 3.3 ve 5 volt yok kısa devre yok omaj olcumlerinde sorun yok entegreye yogunlastim merak ettiğim entegrenin şemasına baktığımda hangi bacaktan kaç volt almalıyım bunu nasıl bulabilirim büyük ihtimal bir tane pinden 1v çıkmıyor

Teşekkürler çok sevinirim bu şema da bunları okumayı öğrenmek istiyorum yoksa böyle tıkanıp kaliyorum

Tamir işinde bizim ülkede ezbere iş yapıldığı için bir anlık çalışmayı başaran tamir edildi diye cihazı teslim edilyor. İki gün sonra gene sorun çıkıyor.

Bozuk olan malzeme genelde sonuç olur, onu bozan senaryoyu anlamak çok önemli. Bununda yolu şama okuyabilmekten geçiyor.

İşi özümsemeye hevesli insanlar görmek çok mutlu edici.

Hocam çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için bende sizin bu düşüncelerinize kesinlikle katıldığım için önce şema okumayı çözmek istiyorum bir kaç tane egitim seti baktım bu konuda önerinizi almak isterim

Sa elimde bir tane laptop anakart var 19v dağılımi var ama stand by entegresinde 3.3 ve 5 volt yok kısa devre yok omaj olcumlerinde sorun yok entegreye yogunlastim merak ettiğim entegrenin şemasına baktığımda hangi bacaktan kaç volt almalıyım bunu nasıl bulabilirim büyük ihtimal bir tane pinden 1v çıkmıyor
TPS51125 veri bilgisinde 16 nolu pin de multimetre ile VIN voltajı okumalısınız.
8 nolu pin VREG3 te 3V3 okumalısınız.
17 nolu pin VREG5 te 5 volt okumalısınız.
23 nolu pin PowerGOOD (PG) pininde 5 volt okumalısınız.
Şema COMPAL LA-7202P

Hocam sadece vin de 19.5 volt var diğerleri yok kise devre de yok

Compal la-7202p şemasında 37.sayfa.
Posta abinin yazdığı bacak isimlerini takip edersen çıkışında yazdığı voltajları görebilirsin.

Hocam sayfaya baktım mesela vin macaginda yazmıyor pgood da yazmıyor yada ben mi yanlış bakıyorum göremedim voltajlari

Hocam sayfaya baktım mesela vin macaginda yazmıyor pgood da yazmıyor yada ben mi yanlış bakıyorum göremedim voltajlari
Screenshot_20211005-194639.jpg

Screenshot_2021-10-05-19-54-37-965_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg

Mesela ben böyle bir şema buldum bu entegrenin ama burada öğrenmek istediğim hangilerine bakmam lazım yani hangi bacaklarda voltaj görmem lazım ona göre görmediğim bacaga voltaj vereceğim ki ilerine hangi eleman bu voltajı kesiyor gorebileyim

Datasheet okuma, yorumlama konusunda en az benim kadar bilgisizsin. Bu seviyede şema okuyup yol takip etmek ve bir laptop anakartını tamir etmek senin için çok zor.

Kanımca en kolay öğrenebileceğin datasheet okuma olayı, küçk bir voltaj regülatörü datasheet'ini öğrenmeye çalışarak olur.
Üç bacaklıdır. VIN (voltaj girili) VOUT (voltaj çıkışı) ve GND Böyle bir üç bacaklı regülatörü daha kolay anlarsın. Aşağıdaki videoyu mutlaka izlemeni tavsiye ederim. Amaç sadece sıkıntıdan kurtulmaksa birşey diyemem, ama elektronik öğrenmekse küçük, basit devreler yapmaya çalış. Bread board üzerinde transistör ile led yak-söndür. Yada laptop yerine daha küçük parçaları tamir etmeye çalış.

Hocam evet datasheet konusunda neredeyse hiç bilgim yok ama bunu yavaş yavaş çözüyorum video için teşekkür ederim

Hocam çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için bende sizin bu düşüncelerinize kesinlikle katıldığım için önce şema okumayı çözmek istiyorum bir kaç tane egitim seti baktım bu konuda önerinizi almak isterim

Ben bu konuda şu kanalı çok beğeniyorum. Sanıyorum eğitim setleri filan da var ama ben amatör olduğum için sadece bu kanalı takip ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back