Laptop stand by entegresi voltaj sorunu

Sa elimde bir tane laptop anakart var 19v dağılımi var ama stand by entegresinde 3.3 ve 5 volt yok kısa devre yok omaj olcumlerinde sorun yok entegreye yogunlastim merak ettiğim entegrenin şemasına baktığımda hangi bacaktan kaç volt almalıyım bunu nasıl bulabilirim büyük ihtimal bir tane pinden 1v çıkmıyor
Başlangıçta sorduğunuz sorunun yanıtını yazdım.
Kontrollerden hangi voltajlar çıktığı, Hangi bacaklara bakılması gerektiğini yazdım.
Yeni takılan kontroller sağlam mı? Kontrolleri doğru taktınız mı?
Kontroller kolay kolay arızalanan malzeme değildir.
İleri de arızalı mosfetler kontrolleri susturabilir. Isınma yaptırır.
Başlangıçta kontroller 19v alır ve bütün voltajları (VREG3-VREG5 ve (PG) powergood sinyalini) çıkartır.
Resimde kontrollerin bağlantıda olduğu ve çıkış verdiği voltajlar var.
Malzeme isimleri de yazıyor. Kontrol edebilirsiniz.
TPS51125.jpg

Kolay gelsin...

Yeni bir entegre siparişi verdim geldiğinde onu deneyecegim abi yanlış taksam 19 v cikmaz en0 sinyali çıkmaz entegre hiç ısınmıyor hiç kısa devre vermiyor zaten o yüzden işin içinden çıkamadım mosfetleri tek tek kontrol ettim sadece 19v hattında 2. Mosfet kısa devre veriyordu 19.5 volt giriyor 18.5 çıkıyordu kısa devre veriyordu değiştirdim voltajlar düzeldi ama hala stand-by dediğiniz sinyalleri vermedi

Sadece 19 v yetmez. Enable voltajı lazım. I/O chipten gelir. 13 nolu bacak olması lazım. Ayrıca anakartın durumuna göre 3.3v ve 5v standbyda çıkabilir. 3.3v stardtan sonra çıkabilir, 5 v starttan sonra çıkabilir.

Sadece 19 v yetmez. Enable voltajı lazım. I/O chipten gelir. 13 nolu bacak olması lazım. Ayrıca anakartın durumuna göre 3.3v ve 5v standbyda çıkabilir. 3.3v stardtan sonra çıkabilir, 5 v starttan sonra çıkabilir.
Hocam 19v var 13 nolu bacak da 3.3v var laptop un ışıkları fln yanmıyor ama

Hocam 19v var 13 nolu bacak da 3.3v var laptop un ışıkları fln yanmıyor ama
Kardesim 19 v stand bye girer 3.3v direkt cikip i/o cipe gider. I/o chipten 3.3v sinyal power butona gider. Power butonun diger ucu gnd ye baglidir. Siz power butona bastiginizda laptop start alir.
Tabi ki de anakartin ozelliklerine gore 3.3v 5v starttan oncede olabilir starttan sonra da olabilir hatta bazi anakartlarda 3.3v starttan sonra bazen de 5v starttan sonra cikabilir.
Eger 19v var enable varsa ve power butonun saglan bir ucuna 3.3v geliyorsa stand bye degistirmen lazim.
Stand bye entegresini iyi lehimlendiginde emin ol. O parcayi takmak biraz tecrube ister.
Not: Bu isin uzmani degilim. Hata eksik olabilir.

Son düzenleme:
Kardesim 19 v stand bye girer 3.3v direkt cikip i/o cipe gider. I/o chipten 3.3v power butona gider. Power butonun diger ucu gnd ye baglidir. Siz power butona bastiginizda I/o chip calisir. Diger entegrelere aktif sinyalleri gonderiri.
Tabi ki de anakartin ozelliklerine gore 3.3v 5v starttan oncede olabilir starttan sonra da olabilir hatta bazi anakartlarda 3.3v starrattan sonra bazen de 5v starttan sonra cikabilir.
Eger 19v var enable varsa ve power butonun saglan bir ucuna 3.3v geliyorsa stand bye degistirmen lazim.
Stand bye entegresini iyi lehimlendiginde emin ol. O parcayi takmak biraz tecrube ister.
Not: Bu isin uzmani degilim. Hata eksik olabilir.
Hocam teşekkür ederim stand-by entegresi kargo da değiştireceğim haber ederim ins burdan

Hocam şimdi baktım datasheet den 3.3 ve 5 volt alw yazıyor yani start verilmeden de bu voltajlar çıkması lazım sonra baktım i/o ile stand-by arasinda voltaj var ama start butonun da yok şimdi fark ettim

Hocam şimdi baktım datasheet den 3.3 ve 5 volt alw yazıyor yani start verilmeden de bu voltajlar çıkması lazım sonra baktım i/o ile stand-by arasinda voltaj var ama start butonun da yok şimdi fark ettim
Alw yasiyorsa dedigin dogru genelde voltajin basinda S varsa starttan sonra demektir.
Semada power butonun pinlerini kontrol et.

Evet i/o on/off pinini fln kontrol edeceğim ama başlıca sorun 3.3 ve 5 v çıkmaması bunlar çıkmazsa zaten start almaz bakalım stand-by değişince nasıl olacak

Evet i/o on/off pinini fln kontrol edeceğim ama başlıca sorun 3.3 ve 5 v çıkmaması bunlar çıkmazsa zaten start almaz bakalım stand-by değişince nasıl olacak
Semaya baktin mi power button pinine gelen votaj 3.3v alw mi acaba? Anakarta gore degisir.

Semaya baktin mi power button pinine gelen votaj 3.3v alw mi acaba? Anakarta gore degisir.
Basında alw veya s yazmıyor ama sorunumuz orada değil işte bu anakart eski 3.3 ve 5v gelmeden start almaz ama işte sorun bu voltajlar çıkmıyor çıkmadığı gibi kısa devre yok bobinlerin omaj değerleri yüksek yani hiç bişi bulamıyorum sorun nerede onu cozemedim

Basında alw veya s yazmıyor ama sorunumuz orada değil işte bu anakart eski 3.3 ve 5v gelmeden start almaz ama işte sorun bu voltajlar çıkmıyor çıkmadığı gibi kısa devre yok bobinlerin omaj değerleri yüksek yani hiç bişi bulamıyorum sorun nerede onu cozemedim
19v geliyor enable voltajida geliyorsa onu degistir sonuca bakarsin.
Allah kolaylik versin...

Ustalarım stand-by entegresi değiştirdim ama 5v hattındaki bobin ısınıyor sokup 5v veriyorum stand-by entegresi ısınıyor anlamadım gitti

Kısa devre var. Bobini ölçün. 3-15 Kohm civarı direnç değeri göstermesi gerekir. Entegrenin etrafındaki kondansatorleri ölçün.

Ustam şimdi şöyle anakarta 19v verince 5v bobini ısınıyor bobini soktum kısa devre veren bacağından 5v verdim entegre isindi entegreye soktum tekrar 5v verdim bu sefer vreg5 e bağlı olan sigorta ısınıyor

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back