BEKO B40-LB5333 Led Tv backlight değişimi.

Furkan KELEŞOĞLU

Aktif Üye
BEKO B40-LB5333 Model televizyonun Görüntüyü görmemizi sağlayan backlightlerini değiştirdim. bir yıl önce gitmişlerdi. daha önceden de tamir etmiştim. uydurma yapmıştım. ama oda bir yara kadar geldi. bugün sıfır led aldım yaklaşık 240 tl gibi bir ücret ödedim sıfır ledlere.

Ledleri yerleştirdim. sırasına göre TV ye start verdim fakat ledler bir kere göz kırpıp kapanıyordu. bende ledleri süren invertörün cıkışını ölçüp bakayım dedim acaba onda da mı arıza var diye probu dokunduruğum gibi ledler yine yandı söndü. Anladım ki temassızlık var. temassızlığın nedeni şu gördüğünüz konnektörlerden kaynaklıydı.

LED13.jpeg

Zaten eski ledlerin konnektörlere gecen yerleri lehimlili ve bombeydi bu yüzden sıkışıarak sağlam oturuyordu. yeni aldıklarım sadece bakır olduğu için temassızlık yaşıyordu. bunun üzerine bu konnektörlerin hepsini söküp. ledleri barları birbirlerine lelhimlemeyi tercih ettim ilerde sorun cıkarmasın diye.

LED12.jpeg

Lehimlerken cok zorluk cektim. altındaki soğutuclar yüzünden bir türlü bakırı ısıtamıyordum. havyayı artık 450 derecelere cıkardım ve flux yardımı ile hızlıca lehimleme işini bitirdim.

LED11.jpeg

Bu şeritlerin vidalarını evde bırakmıştım. coğu kaybolmuş bende hurda malzemelerden ne kadar uyan varsa hepsini vidaladım.

Ayrıca eski led barların altında termal ped ler vardı. bu sıfırlarda yok. bende buralarda bulamayağım için tüm şeritlerin altına termal macun sürüp iyicene şaseye yapışması için vidaları sıktım.

Ama bu televizyonun en büyük sorunu şuydu. buuna hala cözüm bulamadım. Bunu ben daha önce tamir ederken yeniden led almaktansa led barların yerini değiştirerek elimdeki fazla olanlar ile uydurma yapıp calıştırmıştım. uydurma yapınca üstündeki dağıtıcı görevi gören kağıda delikler acmıştım. cünkü uydurma olduğu için ledler kağıdın altına denk geliyordu yuvaya denk gelmiyordu. böyle yapınca. TV de bir şey izlerken ledler gözüküyordu.

Hazır acmışken yapıyorken o delik yerleride PCB yaparken kullandığım parlak kağıt ile kesip o delik yerleri kapatayım dedim.

LED9.jpeg

Uydurma yapıp taktığım led barlar için actığım delikler.

LED5.jpeg

Deliklerin hepsini böyle kapattım. Ama ana kağıt ile benim yapıştırdığımın arasında renk farkı var yine.

En son TV yi toplayıp bir start vereyim bakayım ne olucak dedim. Ve bu sefer ledler kare pencere şekilde görünmeye başladı.

LED1.jpeg

LED2.jpeg

LED3.jpeg

Gördüğünüz üzere arkadan ledler kare kare belli oluyor. bunun nedenini anlamadım o delikleri kapadığım halde yine oluştu bu . Aklıma en son bu ledlerin üstüne dizdiğimiz Fİltreleri karıştırıp acaba sırasından dolayımı bunlar geçiyoor diye düşünüyorum. bilen varsa söylerse TV yi tamamen toplamadan önce bunun da cözümünü gerçekleştireyim.

Led Barları Merter Elektronik ten temin ettim.

Ledlerin üzerindeki lenslerde üçgen bir örüntü varken ekranda niye her köşesi aydınlık olan kare çıkıyor hayret. Köşeleri parlak üçgen çıksa hadi lensten diyeceğim ama bu hiç mantık yapmadı :)

Acaba eski kağıdı şablon olarak kullanıp ekli A3 kağıttan yeni bir şablon yapsan nasıl olur?

Ben diyordum ki en fazla yine yuvarlak şekilde ledler gözükür ama kare gözükünce bende şaşırdım. Abi Aynı kağıttan bulsam. bu acayip bir şey kar beyazı bir şey. beyaz dediğim kağıt bile yanında gri gibi kalıyor.

Aslında bunu satan bir yer bulabilsem :D onuda alacağım ama bir türlü bulamadım. keşke o gün gelişi güzel delikler açmayaydım :D cahillik işte onu oraya koymuş adamlar bir bildikleri var heralde :D

Abi bu kağıt yanlardan iceri doğru kıvrık bilmiyorum şablon yapsam yer mi. Birde o delikleri özenle acmak lazım onuda ben yapamam. aslında o capta bir borunun kenarlarını biraz sivriltip şak diye basıp kalıp gibi kesebilirim. ama aynı kağıdı nereden bulacağım.

İşte banada hiç mantık yapmıyor acaba gerçekten bu kağıt yüzünden bu kadar etkilenebilir mi diye düşünüyorum.

Bir de şu da olabilir: Belki orijinal cihazda ledler ekrana biraz daha uzak mesafede, daha iyi yayılıyor ışık. Senin modifikasyon ile belki ledler iyice yaklaştı ekrana.

Bir de şu da olabilir: Belki orijinal cihazda ledler ekrana biraz daha uzak mesafede, daha iyi yayılıyor ışık. Senin modifikasyon ile belki ledler iyice yaklaştı ekrana.

Yok ledler aynı ledler abi yaklaşma uzaklaşma yok. altında termal pedler bile en baba 3mm kalınlığı olsa bile bu denli fark ettireceğini düşünmüyorum. ayrıca bunlardan önce orjinal ledlerinde de dediğim gibi uydurma yapınca kağıdı ne zaman deldim ondan sonra bu sorun ortaya cıktı.

Sorun ya kağıtta. Yada şu yatay dikey filtre görevi gören bir sürü filtresi var onun sırasını karıştırdım o yüzden böyle oluyor.

Uydurma dediğim de şu abi ekrandaki ledlerin dizilme şekli böyle

A numaralı Led barı -> C numaralı Led barı
B numaralı Led barı -> D numaralı Led barı
B numaralı Led barı -> D numaralı Led barı

Ben uydurma yaparken işte calışan barlar hangisiyle öyle gelişi güzel düzmüşştüm. zaten 6 ay filan götürmüştü oda. şimdi yeni aldıklarımı orjinale göre dizdim.

Bu kağıtta bir keramet var ama dur bakalım abi :D yotubeden falan bakıyorum belki bir yabancı arkadaş anlatmıştır diye.

Belkide yeni ledler eskisine göre daha fazla ışık saçıyordur. Bu da patlamasına neden oluyordur. Eskiler ile yeniler arasın da watt volt vs. Karşılaştırması yaptınız mı?
Birde kağıtları deliklerin üzerine koymuşsunuz belli olmuş. Peki arkasına koymayı denediniz mi. Bu sayede kağıdın geneli değil küçücük delik kadar kısmı görünür.
Işığın kare görünmesi dış kabuğun üçgen olmasına rağmen belki içerideki led karedir.

Ledleri alırken seri numaraları var ona göre alıyoruz. yani ledler eski ledlerin aynısı. tek fark bunu fabrikası değil çinli iş adamları üretmiş :Dyani volt veya wattla alakalı değil zaten ledler uygun olmasa fazla akım filan cekse invertör direk keser cıkışı o yüzden ledlerden olduğunu düşünmüyorum.

Ama deliklerin arkasına kağıt koyma fikri belki dediğin gibi olabilir ama bu seferde kesik olan kısmın icinde gölge oluşabilir. cok kücük bir boşluk olacak .

Led kısmı ise şöyle bildiğimiz SMD bir led var bunun üzerine yapıştırılmış bir mercek var. mercek ışığı 150 derecelik bir acıyla yansıtıyor galiba. merceğin içinde kare bir yapı yok. sadece dış tarafı ücgen bir yapıya sahip bu yapı neden üçgen onuda bilmiyorum.

Bu gece biraz uğraşacağım televizyonla mesela şimdi o ledlerin olduğu yere bir kalem atıcam. ve ekranı sağa sola ceviricem bakalım. ne olacak. ona görede bu arızanın sebebi ne anlamış olabilirim aslında bu tv nin 4 tane ic ayağı vardı onlar kırıldı. onlardan olabilirmi diye düşünüyorum onun içinde bir şey yapıp deniyeceğim.

Literatürde bu arızanın ismi ne bilmediğimiz için araştırması zor oluyor ama LED TV lerde beyaz nokta sorunu diye cıkmış bu arıza . :D beyaz kare diye bir şey yok :D

Böyle bir teknoloji Türkiye ye gelmiş mi ya ? Baya şaşırdım. acaba fiyatlandırma nasıl oluyor. yeni bir panel almak neredeyse televizyon fiyatına geliyordu. Böyle bir şeyi cıkarttıysalar demek ki panelden daha ucuza yapılabiliyor. ama işte fiyatı nedir. Ülkede bir şeyler oluyor demek :D

Benim kıyıda köşede yatan tv'nin ekranı da böyle ama kırık değil. Sadece yukarıdan aşağı belli belirsiz çizgiler var. Yalnız anlamadığım nokta zaten panelin de içindeki asıl para etmesi gereken parçayı değiştiriyorlar. Nasıl ucuz oluyor
Diğer kalan parçalar pleksi tarzı bir cam, alüminyum folyaya benzer bir yansıtıcı vs. vs. Dandik şeyler işte. :D

Benim kıyıda köşede yatan tv'nin ekranı da böyle ama kırık değil. Sadece yukarıdan aşağı belli belirsiz çizgiler var. Yalnız anlamadığım nokta zaten panelin de içindeki asıl para etmesi gereken parçayı değiştiriyorlar. Nasıl ucuz oluyor
Diğer kalan parçalar pleksi tarzı bir cam, alüminyum folyaya benzer bir yansıtıcı vs. vs. Dandik şeyler işte. :D

Ya ekran catladıysa catlamıştır. bende onu anlamadım. önünde demek bir katman daha var. bunu şey gibi düşünebilir telefon ekranı gibi. bazen ekran değil dokunmatik catlıyor ya. buda o tarz bir şey galiba. hazır sende kırık var hayrına bir fiyat istesene bak ne diyecekler.

Ya ekran catladıysa catlamıştır. bende onu anlamadım. önünde demek bir katman daha var. bunu şey gibi düşünebilir telefon ekranı gibi. bazen ekran değil dokunmatik catlıyor ya. buda o tarz bir şey galiba. hazır sende kırık var hayrına bir fiyat istesene bak ne diyecekler.
Pazartesi bir görüşeyim ama bendeki kırık değil lekeli diyebiliriz en fazla. Ayrıca dediğiniz şekilde üst katman diye birşey olduğunu zannetmiyorum. Varsa bile çok ince birşeydir. Bir kaçına dokunmuşluğum var o panellerin. Bana göre sizin teziniz zor. Ama teknoloji bu kesin birşeyde denemez.

Aslında senin bahsetmiş olduğun kırılması muhtemel cam 1 numaradır. Şeffaf mika yada pleksi gibi birşey. En önde durur. Kırılsa bile arkasındaki asıl işi yapan panele zarar vermediyse bastırınca öyle renk dalgalanmaları olmaz. Videoda açıkça görülüyorki asıl işi yapan panel kırık ve onu götürüp yenisini getiriyorlar.

04_lcd_TvPanel_Yapisi.jpg

1-En ön esnek fiber cam
2-TFT panel
3-Panel kılavuzu
4-İnce film tabaka DBEFD
5-Prizma U
6-Prizma L
7-Difüzör Prizma
8-Difüzör Plaka
9-Arka Kartuş
10-Alt kapak
11-Sürücü kartları
12-Pano uzantıları
13-Esnek şerit kablo

Asıl panel kırılırsa tamiri mümkün değildir. şu oluşumlardan dediğim gibi 1. katmanı değiştiriyor olabilir. normal panel ortadan ikiye kırılsa onu nasıl tamir edicek öyle bir teknoloji ben daha duymadım. zaten komple paneli tamir etmiyorlar dedikleri gibi cell yani hücrelerin olduğu kısmı tamir ediyorlar. Sen bir sor bakalım ne diyecekler

Asıl panel kırılırsa tamiri mümkün değildir. şu oluşumlardan dediğim gibi 1. katmanı değiştiriyor olabilir. normal panel ortadan ikiye kırılsa onu nasıl tamir edicek öyle bir teknoloji ben daha duymadım. zaten komple paneli tamir etmiyorlar dedikleri gibi cell yani hücrelerin olduğu kısmı tamir ediyorlar. Sen bir sor bakalım ne diyecekler
Pazartesi sorucam onu kesin. (Unutursam hatırlata bilirseniz sevinirim)
Ancak iyi biliyorum o 1 numara ekran koruyucu gibi birşey. Piyasadan kum gibi bulunabilir. Onlar anladığım kadarıyla 2. Katmanı tamir etmiyor, değiştiriyor. Yani beklentinizi yüksek tutmayın derim. :)

Ben TV tamircisinde staj yaparken panel tamirini hiç duymamıştım bir tek şu panele giden flex kabloların tamirini yapan çinli firmaların yotubeden videolarını izliyordum. birde ekranda bir şeyi düzeltiyorlardı özel cihazlar ile. ama bu paneli cöpe atma tamir et işi bana merak saldı.

Bu arada TV yi tekrar söktüm bu sefer ledlerin kenarlarınıda iyice kapatıyorum normal A4 kağıdı PCB yaptığım kağıttan daha parlak cıktı onunla kaplıyorum. bakalım ne olacak. artık olmassa istanbulda cıkmacılara bir sorucam onlardan alıcam.

Hah tam olarak benim benim tv nin sorununun da o flex kablolardan olduğunu düşünüyorum. Ama ne havya değiyor nede ısınmaya geliyor.

Normalde TV nin paneli cıkarırken onlara cok dikkat etmek hassas davranmak lazım daha sonradan ekkranlar cizikler oluşuyor. onuda cift taraflı band ile flexin panel ile temas ettiği yere yapıştırıp flexe baskı uygulatıyorlar değsin diye. Zaten onların tamirini yapan cihazlar türkiyede varmı bilmiyorum varsa VESTEL de vardır. oda Tamir yapmıyor üretiyor. gerçi dışardan mı alıp topluyor yoksa üretiyormu orasını tam bilmiyorum.

merhabala.jpeg

En son ledlerin etrafınıda beyaz kağıtla kapladım. bir deneme yaptım o kareler hala vardı ama bir daha soluklaştı yani biraz işe yaradı ledlerin etrafını sarmam. zaten bu saaate kadar uğraştım. topladım Tv yi. Raspı bir bapğliyim dedim ekranda hiç belli olmuyor kareler. film izlerken nasıl olur bilmiyorum. şimdi fabrika ayarlarına döndürdüm. yeniden kanal aratıyorum. şuan 312 tane buldu bakalım ne zaman bitirir. bir tanede hali hazırda tv izlerken belli edicekmiş o kareler kendini ona bakacağız.

Ama benim tahminim %80 o ekrandan önce koyulan filtrelerde bir karışıklıkk oldu. çünkü filtreleri koyduktan sonra üstüne panel geliyor. panelin hemen altında bir tane buzlu plexiglasa benzer esnek bir yapı var. bundan bile o kare geçip ekranda kendini belli ediyorsa filtrelerin biri iş görmüyor veya işte dediğim gibi yerlerini karıştırdım. artık TV ne zaman bozulursa onunda argesini ozaman yaparım :DDD

geri alan %20 ise kağıtta bir keramet var ama cözemedim :D

Valla buradan fena görünmüyor :D

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back