BEKO B40-LB5333 Led Tv backlight değişimi.

Bizimkiler Tv ye baktı sorun yok işte olmuş dediler. ben normal kanaldan dolayı cözünürlük düşük diyordum. HD kanal acınca düzeldi :D demek göz HD ye bayağı alışmış gerçi canağa da ayar yapmak gerekebilir kablodan filan bir sürü kaynaklanacağı sebep var. İşte backlight değiştirecek olan benim gibi sakın uydurma iş yapmasın. Sonra zor düzeltiliyor :D

Bakalım bu yeni ledlerin ömrü ne kadar olacak. :D

Eline sağlık Furkan. Bu ledler daha uzun gidebilir, termal macun ile daha iyi soğutuluyor olacaklar.

Ustam yapmis oldugun hata birbirlerine gecme soketleri sen lehimlemissin. Eger bu 2 li led barlari sirasina gore yerlestirmezsen kagitlarin delikleri gelmez. Birbirinden ayirip bos bir yerde 2 serli siraya karisik dizip delikli kagidin tam olarak oturup oturmadigini gormen lazimdi. Bu sekilde gelisi guzel dizip lehimlemissin. Led bar ve led deliklerinin belirli dizilis ve gruplama hizasi var.
Aynisi philips tv de basima geldi. Komple led barlari sokup parke uzerinde ayarlarip tekrar tv ye dizdim. Gecmis olsun olan olmus.

Ustam yapmis oldugun hata birbirlerine gecme soketleri sen lehimlemissin. Eger bu 2 li led barlari sirasina gore yerlestirmezsen kagitlarin delikleri gelmez. Birbirinden ayirip bos bir yerde 2 serli siraya karisik dizip delikli kagidin tam olarak oturup oturmadigini gormen lazimdi. Bu sekilde gelisi guzel dizip lehimlemissin. Led bar ve led deliklerinin belirli dizilis ve gruplama hizasi var.
Aynisi philips tv de basima geldi. Komple led barlari sokup parke uzerinde ayarlarip tekrar tv ye dizdim. Gecmis olsun olan olmus.

Hayır yanlış anlamışsın. ben cok önceden yine arıza yaptığında bir daha para vermemek adına elimdeki ledler ile uydurma yapmıştım. oradan kalma o delikler. şimdikilerin led barlarıda düzülüşüde herşeyi orjinal. zaten deliklerin hepsinide kapattım.

Led barları lehimlemeyi sadece ben değil bir çok tamirci yapıyor. zamanla oksitten bilmem neden konnektörlerin iletkenliği kötüleşiyor. yüzeye tam sürtüşmüyor. tabi benim lehimleme nedenim hem bu hemde led barlarda lehimli yüzey olmamasındna kaynaklıydı. yani hiç temas edemiyordu. ince bir boşluk kalıyordu.

Lehimleme bence cok daha iyi oldu diye düşünüyorum. bu konnektörlerdeki temmasızlıklar bile ledlerin ömürlerini kısaltabilir.

Hayır yanlış anlamışsın. ben cok önceden yine arıza yaptığında bir daha para vermemek adına elimdeki ledler ile uydurma yapmıştım. oradan kalma o delikler. şimdikilerin led barlarıda düzülüşüde herşeyi orjinal. zaten deliklerin hepsinide kapattım.

Led barları lehimlemeyi sadece ben değil bir çok tamirci yapıyor. zamanla oksitten bilmem neden konnektörlerin iletkenliği kötüleşiyor. yüzeye tam sürtüşmüyor. tabi benim lehimleme nedenim hem bu hemde led barlarda lehimli yüzey olmamasındna kaynaklıydı. yani hiç temas edemiyordu. ince bir boşluk kalıyordu.

Lehimleme bence cok daha iyi oldu diye düşünüyorum. bu konnektörlerdeki temmasızlıklar bile ledlerin ömürlerini kısaltabilir.
Reklektor film diye geciyor. Yapiminda degisik malzemeler kullaniyor diye okumustum. Tv malzeme satan yerlerde uygun fiyata bulursun bence. Evdekiler memnunsa hic elini vurma.

Yahu sorun yok zaten onu nasıl çözdük diye anlattık ya :D. Bende dershaneden yeni geldim şimdi tv ye baktım sanki calıştıkça görüntüsü düzelmiş :DDD şaka bir yana görüntü güzel arkadan ışıklar belli olmuyor. şimdi de tekerlekli ofis sandalyesinin tekerlerini tamir ediyorum. 1 saat sonra onuda yazıcam :D

Normalde TV nin paneli cıkarırken onlara cok dikkat etmek hassas davranmak lazım daha sonradan ekkranlar cizikler oluşuyor. onuda cift taraflı band ile flexin panel ile temas ettiği yere yapıştırıp flexe baskı uygulatıyorlar değsin diye. Zaten onların tamirini yapan cihazlar türkiyede varmı bilmiyorum varsa VESTEL de vardır. oda Tamir yapmıyor üretiyor. gerçi dışardan mı alıp topluyor yoksa üretiyormu orasını tam bilmiyorum.
Turkiyede var. Yapan belli basli yerler var. Cof degistirmek icin olan cihaz pahali biraz.

Yahu sorun yok zaten onu nasıl çözdük diye anlattık ya :D. Bende dershaneden yeni geldim şimdi tv ye baktım sanki calıştıkça görüntüsü düzelmiş :DDD şaka bir yana görüntü güzel arkadan ışıklar belli olmuyor. şimdi de tekerlekli ofis sandalyesinin tekerlerini tamir ediyorum. 1 saat s2onra onuda yazıcam :D
Ya anladim sorunu cozdugunu yazmissin. :)Icin rahat etmoyorsa alip orjinal haline cevirebilitsin demek istedim.:)
Lede para vermemek icin her yeri delik desik etmisson:)

Yok ya parasından değil geri dönüşüm ülkeye katkı olsun ( Tabi parasından dolayı ,240 TL daha yeni verdim ledlere :D ).
Coflarda problem oldugunda otomobil ic lastigini uygun kesip 2 tarafli ekleyip cofu arasina yerlestirebilirsin. Bir yabanci sitede gordum.
55 inc arcelik led tv de tek bar slim ledlerden olusuyordu. Arizali olanlari degistirdim. Sokup degistirene kadar ne hal cektim. Topladim 1 saat calisti yine eski halini aldi. Demem o ki bazen degmez paraya kiyip yenisi alcaksin. Slim ledleri degistirmek cok zor yorucu ve randiman verniyor.

Coflarda problem oldugunda otomobil ic lastigini uygun kesip 2 tarafli ekleyip cofu arasina yerlestirebilirsin. Bir yabanci sitede gordum.
55 inc arcelik led tv de tek bar slim ledlerden olusuyordu. Arizali olanlari degistirdim. Sokup degistirene kadar ne hal cektim. Topladim 1 saat calisti yine eski halini aldi. Demem o ki bazen degmez paraya kiyip yenisi alcaksin. Slim ledleri degistirmek cok zor yorucu ve randiman verniyor.

COF için araba lastiği falan gereksiz . kalın cift taraflı süngerimsi sert bantlar var. bunlar tam COF lar için. zaten ekranın üstüne bir tutucu cerceve frame daha geciyor. onla cof arasına iyice sıkıştımı. daha kolay kolay bir şey olmaz. tabi spesifik arızalar da cıkabiliyor.

COF için araba lastiği falan gereksiz . kalın cift taraflı süngerimsi sert bantlar var. bunlar tam COF lar için. zaten ekranın üstüne bir tutucu cerceve frame daha geciyor. onla cof arasına iyice sıkıştımı. daha kolay kolay bir şey olmaz. tabi spesifik arızalar da cıkabiliyor.
O bandi yapistirdiginda olmadiginda coftan nasil cikaracaksin?

bandın cof üzerine yapışan kısmına birazcık böyle damla gibi Tineri yedir bak şak diye nasıl bırakıyor kendini. Fakat zaten onuda yapıp işe yaramadıysa bence COF kopmuştur. :D
Tiner birakirsan o cofta daha da sikinti olur. Ne de olsa tinerin plastige zarar verme olasiligi var.
Sen diyosun tv den vazgectiysen cift tarafli bandi vur gitsin
:)
Bizim burada bir usta bu cihazi almis. 500 lora civarinda yapiyor. Izlenmeyek hale geldiginde yaptirmak mantikli.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back