Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

An itibarı ile patladık. LM35'in fanı açması için HIGH yapacağı pini unutmuşuz.
PCF8574 alsam iyi olacak galiba :(

@taydin abi rica etsem müsait bir zamanda benim için şu U1 bloğunu kaldırır mısın?
Şimdi ben yapmaya kalsam seni çok yoracağım biliyorum. "Onu ekle, bunu çıkar" demekten hem sen yorulacaksın hemde konu çok uzayacak.

Son Hali Bu Şekilde:
SON_ŞEMA.png

Ekler

• Yeni KiCad.zip
    26.7 MB · Görüntüleme: 49
74 serisi shift registerleri öğrenmek adına bu entegreden almaya karar verdim. Pcf8574'ün fiyatının da 50₺ ye yakın olması etkili bir neden oldu.

Rotary Encoder için 3 pin, yön tuşları için de 4 pin kullanıyorum. Toplamda 7 pin oluyor. Bu 7 pini 74 serisi entegreye bağlayınca, entegreyi de picoya bağlamak için 3pin kullanacağım. Bu durumda 4pin boşa çıkıyor ve buda şimdilik yeterli gibi.
Bu sistem için 74HC595 mi almak gerekiyor, yoksa 74HC165 mi?

biz neyi patlattık abi
Patlamak mecazi anlamda. Bir şeyi patlatmadık.
LM35'in belli bir değeri aştığında fanı açması için bir tane pini HIGH yapması gerekiyor. O pin elimizde kalmadı.

74 serisi shift registerleri öğrenmek adına bu entegreden almaya karar verdim. Pcf8574'ün fiyatının da 50₺ ye yakın olması etkili bir neden oldu.

Rotary Encoder için 3 pin, yön tuşları için de 4 pin kullanıyorum. Toplamda 7 pin oluyor. Bu 7 pini 74 serisi entegreye bağlayınca, entegreyi de picoya bağlamak için 3pin kullanacağım. Bu durumda 4pin boşa çıkıyor ve buda şimdilik yeterli gibi.
Bu sistem için 74HC595 mi almak gerekiyor, yoksa 74HC165 mi?

Patlamak mecazi anlamda. Bir şeyi patlatmadık.
LM35'in belli bir değeri aştığında fanı açması için bir tane pini HIGH yapması gerekiyor. O pin elimizde kalmadı.
Abi 595 kullanırsak çıkış portumuz çoğalır
165 kullanırsak giriş çoğaltır fakat enkoderi yakalabilir mi 165 onu @taydin abi bilir ben hiç denemedim:/

PCF8574'nasıl 50 lira abi alalım 2x16 lcd ı2c kartı 15 lira sökersin üstünden

Sökmeden bile kullanırsın ama sen modül istemiyordun galiba
Pcf8574 bizim buradaki elektronikçiye soracağım, eğer elinde varsa kargo parası ödemeden alacağım. Eğer pcf8574 alırsam diğer keypad üzerinde takılı olan pcf8574 e seri olarak bağlayabilirim. Bu sayede 3 pin ile iki ayrı pcf8574 kullanabilirim.

Bu arada bluetooth'un vcc girişini transistör kullanmadan direk pine bağlayıp HIGH - LOW yapsam piconun gücü yeter mi acaba? Bluetooth Low Energy olduğu için yetebilir diye düşünüyorum.

Port çoklayıcıyı kullanabilirsin. Clock hızını yeterince yüksek seçmelisin ki herhangi bir değişiklik kaçırmayasın.

Pcf8574 bizim buradaki elektronikçiye soracağım, eğer elinde varsa kargo parası ödemeden alacağım. Eğer pcf8574 alırsam diğer keypad üzerinde takılı olan pcf8574 e seri olarak bağlayabilirim. Bu sayede 3 pin ile iki ayrı pcf8574 kullanabilirim.

Bu arada bluetooth'un vcc girişini transistör kullanmadan direk pine bağlayıp HIGH - LOW yapsam piconun gücü yeter mi acaba? Bluetooth Low Energy olduğu için yetebilir diye düşünüyorum.
EN piniyle oynayalım abi beslemeyi karıştırmayalım.
Bu işler ben genelde transistör yeirne power swtich kullanıyorum.

EN piniyle oynayalım abi beslemeyi karıştırmayalım.
Bu işler ben genelde transistör yeirne power swtich kullanıyorum.
En pinine ayıracak ekstra pinim yok. Ayrıca onun çalışma mantığını anlamadım. Low'a çektim çalıştı, High'a çektim çalıştı.

En pinine ayıracak ekstra pinim yok. Ayrıca onun çalışma mantığını anlamadım. Low'a çektim çalıştı, High'a çektim çalıştı.
Abi yine de picoya bırakma beslemeyi.
Olurda birgün kısa devre vs. olursa senin pico bu dünyadan göçer en kötü vardır elinde bi optokuplor koyalım beslemesine veya bir bc transistör imkan varsa power swtich.

Abi yine de picoya bırakma beslemeyi.
Olurda birgün kısa devre vs. olursa senin pico bu dünyadan göçer en kötü vardır elinde bi optokuplor koyalım beslemesine veya bir bc transistör imkan varsa power swtich.
Hepsini koyarız da daha bunun pcb çizimi var. Picodaki tüm pinlerden dışarı yol çıkmak yeterince zorlayacak zaten. Bir de yolun devamına ekstra malzeme koymak istemiyorum. Yoksa smd 547 var elimde bit kadar, koyar geçerim. Neyse buna çizim esnasında karar vereyim.

port çoklayıcılarla takla atıp duracağına sen en iyisi stm32 bir işlemci kullan. Bunların pinleri yoğun olur yalnız, ama sendeki PCB teknolojisi ile sen bir şekilde halledersin onu :)

port çoklayıcılarla takla atıp duracağına sen en iyisi stm32 bir işlemci kullan. Bunların pinleri yoğun olur yalnız, ama sendeki PCB teknolojisi ile sen bir şekilde halledersin onu :)
en başta diyordum 32f103c'ye geçelim diye.
Ama oda pahalı:mad:
bendeki 32f030'a daha adapte olamadım :/ oda güzeldir herhalde

Hobiyi bırakacam senin yüzünden. :katil2:
Tam arduinoda sona yaklaştık, encoder dedin, yön tuşları dedin, picoya geçmek zorunda kaldık. Şimdi pin bitti stm ye geç diyorsun. Bitmiyor proje yav. :kizgin4:

@Gokrtl abi daha önce bunu kullanmıştım
Bu çok güzel 1-0 çalışıyor pull-up pull-down ihtiyacı duymuyor girişine.
Ben bununla esp32 beslemesini açıp kapatıyordum esp32 wifiye bağlanırken 300ma falan çekiyordu ısınma olmuyordu yine

sadasdsa.png

Bu geçmişteki bir özdisan siparişimmiş
kuru görünce bütün keyfim kaçtı

Senin kaç GPIO ya ihtiyacın var şu anda? 595 kullanarak 2 pin tasarrufu sağlanabilir.

Forum istatistikleri

Konular
5,869
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back