Braun MGK7220 Traş Makinesi Şarj Tutmama Problemi

volta

Kıdemli Üye
Merhaba arkadaşlar. Braun MGK7220 traş makinem var. Şarj edip bıraktıktan sonra üzerinden biraz zaman geçince tekrar kullanmak istediğimde makine çalışmıyor. Tekrar şarj etmem gerekiyor. Yani şarj ettikten kısa bir süre sonra kullanabiliyorum ama üzerinden belli bir süre geçtikten sonra şarjı tamamen boşalıyor. Cihaz lityum pilli. Bu sorun en başından beri var ama benim farketmem biraz uzun sürdü. İlk başlarda heralde yanlış hatırlıyorum şarj etmeden bıraktım diye düşünüyordum. Saç tıraşı için kullandığımdan birkaç ayda bir kullanıyordum. Sizce sorun ne olabilir ?

braun-mgk7220.jpg

Merhaba arkadaşlar. Braun MGK7220 traş makinem var. Şarj edip bıraktıktan sonra üzerinden biraz zaman geçince tekrar kullanmak istediğimde makine çalışmıyor. Tekrar şarj etmem gerekiyor. Yani şarj ettikten kısa bir süre sonra kullanabiliyorum ama üzerinden belli bir süre geçtikten sonra şarjı tamamen boşalıyor. Cihaz lityum pilli. Bu sorun en başından beri var ama benim farketmem biraz uzun sürdü. İlk başlarda heralde yanlış hatırlıyorum şarj etmeden bıraktım diye düşünüyordum. Saç tıraşı için kullandığımdan birkaç ayda bir kullanıyordum. Sizce sorun ne olabilir ?

17257 eklentisine bak
eğer pil çıkarabileceğiniz bir haldeyse pili çıkarıp kapasite testi yapmanızı tavsiye ederim kapasite test ortamınız yoksa eğer.

Benim gibi teknik açıdan çok az veri gösteren fakat fikir veren bir sistemde yapabilirsiniz.

Eski otomobil far ampülü.

Eğer piliniz küçük bir pilse kısa farları bağlamanızı tavsiye ederim 3.5-4.2 aralığında far çok parlamayacaktır ama ampülün içine yakından bakacaksınız eğer flamanın üstünde oluşan kırmızımsı rengin parlaklığı kısa sürede azaldıysa piliniz istenen akımı karşılayamıyor çöküyor demektir tabii bu test dediğim gibi teknik açıdan zayıf bir test traş makinesi en zorlanma anında 500ma çekiyorsa bizim bağlayacağımız kısa far tarafı 1 ampere çok yakın tüketim yapacaktır pilimizden yine de fikir verebilir pil hakkında

Pilin ömrü bitmiş veya şarj devresi arızalı dır.
Büyük bir ihtimal pil arızalı dır. Yenisi ile değiştirin.

Pilin ömrü bitmiş veya şarj devresi arızalı dır.
Büyük bir ihtimal pil arızalı dır. Yenisi ile değiştirin.
Makine çok az kullanıldı.Neredeyse ilk alındığından beri böyle. Başka çözüm bulamazsam pili değiştirecem. Pandeminin başlarında almıştım. Muhtemelen garantisi bitmiştir. Şimdi garantiye göndersem makine fiyatı kadar ücret çıkarırlar. Hatta daha fazla olabilir. Ben aldığımda 500 liraydı şimdi 1500 lira falan.En son çare pili değiştirecem.

Pilin bir kutubunu cihazdan ayırıp araya multimetre ile ampermetre bağlayın. Piliniz testten önce tam dolu olsun. Ampermetreyi bağlayıp ölçüme başlayın. Eğer cihaz çalışmazken de ampermetre akım ölçüyorsa devrede bir sızıntı kaçak durumu var demektir. Devre kartına yönelin.

Ama ampermetre herhangi bir değer göstermiyorsa pile yönelin. İmkan varsa pile kapasite testi yapın. Yoksa pili değiştirin.

Bu işin tek çıkar yolu bu iki yöntemdir.

Dikkatli bir şekilde makinenin içini açabilirseniz. Arıza hakkında bilginiz olur.

Pilin bir kutubunu cihazdan ayırıp araya multimetre ile ampermetre bağlayın. Piliniz testten önce tam dolu olsun. Ampermetreyi bağlayıp ölçüme başlayın. Eğer cihaz çalışmazken de ampermetre akım ölçüyorsa devrede bir sızıntı kaçak durumu var demektir. Devre kartına yönelin.

Ama ampermetre herhangi bir değer göstermiyorsa pile yönelin. İmkan varsa pile kapasite testi yapın. Yoksa pili değiştirin.

Bu işin tek çıkar yolu bu iki yöntemdir.

Dikkatli bir şekilde makinenin içini açabilirseniz. Arıza hakkında bilginiz olur.
Önerileriniz için çok teşekkürler. Cihazı açmadan önce biraz fikir edineyim istedim. Açıkçası makinenin içini açmaya da biraz çekiniyorum. Bunlar vidadan ziyade geçmeli oluyor ya olurda açarken biraz fazla zorlarda bir yerden kırarsam tekrardan kapatamam cihaz tamamen kullanım dışı kalır diye korkuyorum. Ama açmaktanda başka çarede yok. Artık uygun bir zamanda dikkatli bir şekilde açıp inceleyecem.

Traş makineleri genelde başlık çıkarılarak sökülmeye başlanır. Başlık altında motoru kasaya sabitleyen iki tane vida bulunur. Vidaları Sökün, alt kasanın şarj soketine yakın yerde de bir vida bulunur, onu da çıkartın, ince uç lu geniş spatula veya
Tornavida ile alt/üst kapağın arasına girerek esnetme hareketi ile ilerleyin, iki kapak birbirinden ayrılır.
Bundan sonrası kolay, şarj devresi, motor ve batarya ya ulaşırsınız. @serkan_48 in önerileri doğrultusunda, arıza tespitini yapmaya çalışın.

Kolay gelsin..

Son düzenleme:
Traş makineleri genelde başlık çıkarılarak sökülmeye başlanır. Başlık altında motoru kasaya sabitleyen iki tane vida bulunur. Vidaları Sökün, alt kasanın şarj soketine yakın yerde de bir vida bulunur, onu da çıkartın, ince uç lu geniş spatula veya
Tornavida ile alt/üst kapağın arasına girerek esnetme hareketi ile ilerleyin, iki kapak birbirinden ayrılır.
Bundan sonrası kolay, şarj devresi, motor ve batarya ya ulaşırsınız. @serkan_48 in önerileri doğrultusunda, arıza tespitini yapmaya çalışın.

Kolay gelsin..
Çok teşekkürler :).

Merhabalar, kıdemli üyeleri bu konuda görünce tekrar hortlatayım dedim.

Philips'in BG3010 traş makinası 4 yıl sonunda şarjdan sonra bir iki dakika içinde batarya bitmiş gibi tepki vermeye başladı. İçindeki NiMH pilleri yenileriyle değiştirdim. Üstündekilerin voltajını multimetre ile ölçtüğümde 2,58 V olarak veriyordu. Yeni pilleri takıp şarj ettikten sonra yine aynı şekilde kısa sürede kapandı. Tahminime göre pillerde sorun yok, başka cihazda da aynı TNL'nin pilini taktım ve şarj etmeden bile epey çalıştı. Acaba kartın devresinde bir sayaç mı var pil güvenliği için var ise nasıl sıfırlarım? Kartın üzerinde reset yazan yere B+'dan 2,5 V verdim fakat değişen olmadı. Bilgisi olan paylaşır ve yönlendirirse sevinirim.

İyi forumlar.

Ekler

• IMG_20230313_180505.jpg
    IMG_20230313_180505.jpg
    63.4 KB · Görüntüleme: 94
  • IMG_20230313_180742.jpg
    IMG_20230313_180742.jpg
    90.5 KB · Görüntüleme: 85

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back