BMW F20-F21-F30 3 BUTONLU ANAHTAR

https://www.hackster.io/FiDeNet/smd-reflow-oven-part-2-def619

img_20181228_141715_(large)_Seqi0ImvAX.jpg

Alimninyum tencere, yaşyünü ve seramik rezistans ile fırın yaptım. Dimmer ile sıcaklık kontrolü de yapmayı istiyordum ama bir türlü projeye tekrar dönemedim. Isıtma, sökme, lehimleme işlemleri için birebir.
İleride bu konuda düşüncelerim var.

Ben ütü ile alıştım smd sökmeye o yüzden ütü ile devam edicem.

Bir ütüyü tamamen akıllı hale getirme planlarım var.

Hatta forumda YETERİ KADAR TEORİK DESTEKÇİ bulursam eğer inverter hale de getirebiliriz ütüyü.

Set edilen sıcaklıkta PID kontrolü yapacak olabildiğince enerji tasarrufu sağlayacak elektrik fiyatları eskisi gibi ne olacak ya 1kW/h harcamadan diyeceğimiz seviyede değil malesef.
Ve en önemlisi ütü ile lehim yapanlar bilir kuru reziztans 10-15 dakika çalışmadan sonra bir koku yaymaya başlar kapalı odada yapıyorsanız lehimlemeyi bu koku en az 2 saat o ortamda kalır bu kokunun önüne geçmek.

Temelde olmasını istediklerim bunlar.

Projenizde gördüğüm kadarıyla kart kapalı ortamda kalıyor bu benim için iyi değil genelde söküm yapıyorum montaj değil söküm için kartı yakından görmem gerekiyor lehim eridiği an parçayı üstünden alıp kartı kenara bırakıp soğumasını beklemeliyim.

Alüminyum tencere 2 tane. İk tarafta da rezistans ve yalıtım var. İstasyonu hem yarım hem de kapalı olarak kullanabilmek için yaptım. 750Watt çift rezistans var. Rezistansın hızlı ısınıp homojen ısı üretmesi sökme için uygun olmayabilir ama montaj için önemli. Çünkü lehimleyeceğiniz malzeme yüksek sıcaklıkta belirli bir süreyi geçmemesi gerekiyor. Hovi olarak sık sık kart montajı yapıyorum ve kullanımdan oldukça memnunum.

Alüminyum tencere 2 tane. İk tarafta da rezistans ve yalıtım var. İstasyonu hem yarım hem de kapalı olarak kullanabilmek için yaptım. 750Watt çift rezistans var. Rezistansın hızlı ısınıp homojen ısı üretmesi sökme için uygun olmayabilir ama montaj için önemli. Çünkü lehimleyeceğiniz malzeme yüksek sıcaklıkta belirli bir süreyi geçmemesi gerekiyor. Hovi olarak sık sık kart montajı yapıyorum ve kullanımdan oldukça memnunum.
aslında basit olarak BTA41 direkt gövdesi soğutucuya bağlanan bir tipi var 2n3055'lere benziyor ama dümdüz pabuç ile bağlantı yapıyorsun bu triyağı kullanıp bide pot+diyakdan oluşan devre ile dimmer yapabilirdin buna basit şekilde

https://www.hackster.io/FiDeNet/smd-reflow-oven-part-2-def619

img_20181228_141715_(large)_Seqi0ImvAX.jpg

Alimninyum tencere, yaşyünü ve seramik rezistans ile fırın yaptım. Dimmer ile sıcaklık kontrolü de yapmayı istiyordum ama bir türlü projeye tekrar dönemedim. Isıtma, sökme, lehimleme işlemleri için birebir.
Bu seramik rezistansın çeşitli voltajlarda çalışanı var mı? Bir de bunlar nasıl yapıştırılıyor? Bende kendi projem için silikon ısıtıcı almayı planlıyordum ama nasıl yapıştırılır diye düşünüyordum.

aslında basit olarak BTA41 direkt gövdesi soğutucuya bağlanan bir tipi var 2n3055'lere benziyor ama dümdüz pabuç ile bağlantı yapıyorsun bu triyağı kullanıp bide pot+diyakdan oluşan devre ile dimmer yapabilirdin buna basit şekilde

img_20180612_104230_(medium)_deOvpOY2ng.jpg

https://www.hackster.io/FiDeNet/dual-dimmer-smd-reflow-oven-part1-5bc839

Aslında çift triyak ve çift röleli bir kart da tasarladım bunu için ama araya başka işler ve taşınma işi girdi. Projeye tekrar dönemedim. Hatta üzerinde HTMRP rf modül bile var. Uzaktan erişim yada takip için.

img_20180612_104230_(medium)_deOvpOY2ng.jpg

https://www.hackster.io/FiDeNet/dual-dimmer-smd-reflow-oven-part1-5bc839

Aslında çift triyak ve çift röleli bir kart da tasarladım bunu için ama araya başka işler ve taşınma işi girdi. Projeye tekrar dönemedim. Hatta üzerinde HTMRP rf modül bile var. Uzaktan erişim yada takip için.
Böyle cihazlarda uzaktan kontrol bence doğru bir yöntem değil.

Görmediğin bir ısıtma cihazı sen uzaktan kontrol edeceğin sırada yere düşmüş olabilir yerde kağıtlar kartonlar vs. varsa sende lehim yapmak istersen uzaktan bütün evi lehimlemiş olabilirsin farkına varana kadar mümkünse hemen elinin altında açma kapama anahtarı bulunan bir prize bağlanmalı ve o anahtara kolay erişim sağlanacak bir mesafede bu cihaz kullanılmalı.

Devrenizi çok beğendim fakat röle ne iş yapacak anlamadım

Görmediğin bir ısıtma cihazı sen uzaktan kontrol edeceğin sırada yere düşmüş olabilir yerde kağıtlar kartonlar vs. varsa sende lehim yapmak istersen uzaktan bütün evi lehimlemiş olabilirsin farkına varana kadar mümkünse hemen elinin altında açma kapama anahtarı bulunan bir prize bağlanmalı ve o anahtara kolay erişim sağlanacak bir mesafede bu cihaz kullanılmalı.

Felaket tellalı mısın la sen?
Adam devreyi yapmış, 10kg lık bir kutuya sabitlemiş nasıl devrilecek? Al bu da benim tezim :katil2:

Anlık sıcaklık, dimmer yüzdesi, on/off durumu, ısıtma süresi vb değerleri bilgisayardan da takip edebilmek, gerekirse loglamak amaçlı RF devresi ekledim. Her zaman usb kablo ile bilgisayara bağlamak kullanışlı olmuyor.

Rölelerin iki kullanım alanı var. Birincisi blower fan ile sıcak kartı daha hızlı soğutmak.
HTB12qPOJFXXXXb6XXXXq6xXFXXXT.jpg

Diğeri eğer ekleyebilirsem üstüsste duran iki tencereyi pnömatik yada mekanik bir sistemle birbirinden ayırıp kartın aşırı ısıya maruz kalmasını engellemekti. YAni fırınlama işi bitince üstteki kısım yukarı kalkacak ve arka taraftaki fan çalışmaya başlayıp kartları soğutacak. Çok güzel bir proje. İhtiyacım da var ama başına oturamadım bir türlü.
Sonrada kartların saniyede 5 derecedn fazla soğumasının genleşme problemlerine sebep olduğunu öğrendim. Kart ve kart üzerindeki malzeme aynı oranda genleşmiyor. Hızlı soğuma esnasında ise problemlere sebep olabiliyor.
Ağız tadı ile kullanmak mümkün olmadı ama seramik rezistansların hakkını verdiğimi söyleyebilirim.

Felaket tellalı mısın la sen?
Adam devreyi yapmış, 10kg lık bir kutuya sabitlemiş nasıl devrilecek? Al bu da benim tezim :katil2:
Abi beni tanıyorsun artık :)

Sana bir fotoğraf daha atayım bu artık kesinlikle köklü olarak tanıtır beni.
WhatsApp Image 2022-06-02 at 12.13.05.jpeg

Fazla ısınan kabloya yaptığım bir ntc montajı:katil2: kablo çok ısınınca ntc röleyi çektirip enerjiyi kesiyor kablo soğuyunca röle bırakıp devam ediyor çalışmaya.

Canavarımın kablosu bu.

Anlık sıcaklık, dimmer yüzdesi, on/off durumu, ısıtma süresi vb değerleri bilgisayardan da takip edebilmek, gerekirse loglamak amaçlı RF devresi ekledim. Her zaman usb kablo ile bilgisayara bağlamak kullanışlı olmuyor.

Rölelerin iki kullanım alanı var. Birincisi blower fan ile sıcak kartı daha hızlı soğutmak.
HTB12qPOJFXXXXb6XXXXq6xXFXXXT.jpg

Diğeri eğer ekleyebilirsem üstüsste duran iki tencereyi pnömatik yada mekanik bir sistemle birbirinden ayırıp kartın aşırı ısıya maruz kalmasını engellemekti. YAni fırınlama işi bitince üstteki kısım yukarı kalkacak ve arka taraftaki fan çalışmaya başlayıp kartları soğutacak. Çok güzel bir proje. İhtiyacım da var ama başına oturamadım bir türlü.
Sonrada kartların saniyede 5 derecedn fazla soğumasının genleşme problemlerine sebep olduğunu öğrendim. Kart ve kart üzerindeki malzeme aynı oranda genleşmiyor. Hızlı soğuma esnasında ise problemlere sebep olabiliyor.
Ağız tadı ile kullanmak mümkün olmadı ama seramik rezistansların hakkını verdiğimi söyleyebilirim.
içine metal yapraklı metal gövdeli bir fan ekleyebilirsen eğer işlem bittiğinde fan ağır devirde dönüp yavaş yavaş soğutabilir ortamı

Yukarda da daha küçük ve kullanışlı olan diğer fırının olduğu bir montaj videosu var. PiZero GPS-CanBus kartı montajı yaparken çekmiştim.

içine metal yapraklı metal gövdeli bir fan ekleyebilirsen eğer işlem bittiğinde fan ağır devirde dönüp yavaş yavaş soğutabilir ortamı
İçerisi 230 dereceyi görecek. Bu sıcaklıkta herhangi bir fan çalışamaz. Zaten sonradan vazgeçtim fan olayından. Doğal soğuma daha iyi.

İçerisi 230 dereceyi görecek. Bu sıcaklıkta herhangi bir fan çalışamaz. Zaten sonradan vazgeçtim fan olayından. Doğal soğuma daha iyi.
Eğer birgün bozulursa paylaşayım burada.
Elektrikli bir mangalımız var altından ateş yanan yere üfleyen metal yapraklı 220v fanı var ve neredeyse 3 yıldır kullanıyoruz daha bir arızasını görmedik bozulursa birgün motorunu çok merak ediyorum.

Ani soğutmadan kaçınmak istiyorsunuz bunu anlıyorum en iyi yöntem bu noktada ağır devirde dönecek bir fan başka bir yol aklıma gelmedi

Ani soğutmadan kaçınmak istiyorsunuz bunu anlıyorum en iyi yöntem bu noktada ağır devirde dönecek bir fan başka bir yol aklıma gelmedi
Kendi kendine ortam sıcaklığına düşmesini bekliyorum. 8-10 dk içinde el ile tutulabilecek seviyeye geliyor. Bu da gayet yeterli benim için. Fan olayını iptal ettim.

Kendi kendine ortam sıcaklığına düşmesini bekliyorum. 8-10 dk içinde el ile tutulabilecek seviyeye geliyor. Bu da gayet yeterli benim için. Fan olayını iptal ettim.
Ben ütüyle söktükten sonra vfd'lerden söktüğüm büyük boyutlu soğutucu var 15x18x6.50 cm boyutlarında çıkan kartı onun üstüne koyuyorum 1-2 dakika sonra tutulabilir hale geliyor

Kumandadan ayrı bir güncelleme;

Tam elektronik diye satılan araçların sorunlarının ne kadar masraflı olduğunun bir kanıtı daha.

Vites yönetim beyni adında bir parça değiştirmişler.
Türbin diye bir parçayıda değiştirmişler.
Ve neredeyse eski 2010 öncesi bir arabanın komple kapsamlı bakım parasını ödemiş sadece bunlara.

Peki bu araba kullanıcıya neden bilgi vermez?
Her tarafında bir ekran var neden şanzıman arızalı demiyor.

Manuel ve az elektronik bir aracınız varsa şanzımanı zorlaycak hareketler yapmazssanız şanzıman adına tek masrafınız şanzıman yağı, baskı balata ve kavrama olacaktır.

En iyisi eldekine sahip çıkmak olacaktır yenilerin her parçası el yakıyor koyabildikleri her yere elektronik koyuyorlar en ufak parçayı değiştirmek isteseniz binlerce lira ödüyorsunuz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back