Mikron Hassasiyetinde Cnc

erkan00

Yeni Üye
Merhaba arkadaslar. İsleme alani yaklasik 5cm x 5cm yeterli olan ama cok hassas bir cnc makinesi yapmak istiyorum. Plastik yüzeyi pcb kazir gibi yaklasik yarim milimetreden az derinlikte kaziyacak.

Bu kadar hassasiyeti bilyali mil ile mi alabilirim ? Ayrica lineer kizak mi kullanmam gerekiyor eger öyle ise nasil bir model kullanmam lazim ?
Anladigim kadariyla mach3 kart almam dogru olucak. Emin de degilim ama en sonraki is galiba.

Bütün bunlara ilaveten şöyle hazir birsey alip servolari ilave etmeyi de düşündüm ama ugrastirir sanirim.

Bilgisi olan arkadaslarin yönlendirmesini istiyorum. Tesekkür ederim.

Mikron hassasiyetinde makine yuzbinlerce dolarlik makinelerle ve olcum aletleriyle uretilir.

Sanayide bile %1 hassasiyette yaparim diyenlerin 0.1mm hatali isler yaptiklarina tanik oldum.

Malesef hesap su sekilde yapilyor.;

Bilyali vidam bir turda 5mm ilerletme yapiyor. Motorum da bir turu 1600 adimda donuyor. O halde ben 5/1600=0.003 mm yani 3um dogrulukta makine yaparim.

Ilk kez mekanizma yapacaksan hedefini 100um civarinda tut.

Linkini verdigin hazir XY tablanin gezinti mesafesi sadece 13mm.

Ne yapacagini bilemiyorum ama eger plastik uzerine yazi cizim vs yapacaksan 0.1 mm isini gormesi lazim.

Yok ben 1um dogruluk istiyorum dersen o zaman lineer motor kullanman gerekir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: umk
Merhaba arkadaslar. İsleme alani yaklasik 5cm x 5cm yeterli olan ama cok hassas bir cnc makinesi yapmak istiyorum. Plastik yüzeyi pcb kazir gibi yaklasik yarim milimetreden az derinlikte kaziyacak.

Bu kadar hassasiyeti bilyali mil ile mi alabilirim ? Ayrica lineer kizak mi kullanmam gerekiyor eger öyle ise nasil bir model kullanmam lazim ?
Anladigim kadariyla mach3 kart almam dogru olucak. Emin de degilim ama en sonraki is galiba.

Bütün bunlara ilaveten şöyle hazir birsey alip servolari ilave etmeyi de düşündüm ama ugrastirir sanirim.

Bilgisi olan arkadaslarin yönlendirmesini istiyorum. Tesekkür ederim.

fikir açısından izlemenizi tavsiye ederim.

• Beğen
Reactions: umk
CNC freze ve tornalar ile nominal olarak 0.05 mm gibi bir tekrarlanabilirlik elde edilebilir. Daha rijit ve daha sıkı yataklara sahip makinalarda bu biraz daha iyi olabilir. Ama mikron hassasiyeti bırak bir makinada elde etmek, birisi elde ettiyse onu doğrulamak ve ölçmek bile çok zordur.

Taşlama makinalarında 0.01 mm tekrarlanabilirlik elde edilebilir.

Honlama denen talaş kaldırma metodunda ise 0.005 mm veya daha iyi bir sonuç elde edilebilir. Bu seviyede iş yapmak çok zor, çok pahalı makina gerektirir. Ama mikron (0.001 mm) seviyede malzeme işleyen bir CNC makina ben ne gördün nede duydum.

Son düzenleme:
Boyle makineler var olmasina var da bunlar basit atelye ortamlarinda yapilabilir mi?

Bu makinayı kullanmak için muhtemelen birkaç bilim dalında üstad olmak gerekir. Kontrollü ortam şartlarında ve bu çözünürlüğe uygun malzeme ve proses kullanmak gerekir. Yani makina burada sadece bileşenlerden birisi olur.

Bir de Japonlarin bir kac yuz nm hassasiyette calisan makinesi vardi.

Japonların bir makina teknolojisi yarışma programı vardı. Seneler öncesinden adamlar bunun öneminin farkında olup böyle yarışmalarla ve başka organizasyonlarla gençlerde heves yaratmışlar. Sonrası da kendiliğinden gelmiş. Videoyo bulabilirsem ekleyeceğim.

Buldum. 0.5 mm lik kurşun kalem ucuna boydan boya delik delinecek :cheeky5:

İki üstad işe girişiyor. Birisi torna üstadı, diğer EDM üstadı. Japonların abartılı mimik ve tepkilerini seyretmek de çok eğlenceli :)

Buldum. 0.5 mm lik kurşun kalem ucuna boydan boya delik delinecek :cheeky5:

İki üstad işe girişiyor. Birisi torna üstadı, diğer EDM üstadı. Japonların abartılı mimik ve tepkilerini seyretmek de çok eğlenceli :)

Dayının ayağına kramp girdiğinde bi ufak kurgu olduğunu hissettirdi ama mevzu bu değil mevzu bunun zaman ayrılıp çekilip montaj yapıp yayınlanması Türkiyede böyle birşey yayınlandığında 15 kişi ancak izliyor

Arkadaslar yanitlariniz icin tesekkür ederim.

Öncelikle sunu belirtmem gerekir, kücük bir alanda tipki bir pcb kazir gibi islem yapmak istiyorum. Bir resim de diyebiliriz, icerisinde birkac figürün oldugu harmonik bir resim diyebiliriz. Burada kazinacak yol genisligi yaklasik 80 mikrometre ile 130 mikrometre arasinda degisiyor. Kazinmayacak yer de hemen hemen ayni.
Hata en fazla 20 mikrometre olabilir, 10 mikrometreyi gecmezse cok iyi olur.

Yukarida bir arkadas lineer motorlardan bahsetmis, onu da arastiricam.
Bastan sona bir kompanent icat edemem, su durumda bilesenleri alip kendim monte etmek istiyorum, örnegin kaliteli bir bilyali mil veya lineer motor, rulman, ve son olarak da kontrol karti.

Cnc 1310 serilerine baktim ama T8 Trapez mil kullaniliyor ve bunlarda bosluk olduguna dair aciklamalar var. Bu sebepten hazir bir cnc1310 almaktan vazgectim. 3020 serileri daha iyi deniliyor ama benim isimi o da görmeyecek gibi.

İstediğin hassiyetler kolay değil. Tavsiyem encoder olarak lineer encoderleri araştır. Motor olarak ise voice coil motor olabilir. Bu ekipmanlar ile ilerleme ve tekrarlama hassasiyetlerin yüksek olur.

Hocam lineer encoderi hazir bir cnc kartina nasil tanimlicaz peki ? örnegin mach 3 te bu encoderi direk baglamak icin bir port var mi veya bir yazilim kütüphanesi ?

encoder motor sürücüsüne bağlanacak. Mach3 sadece sürücüye dir/pul sinyali gönderecek.

encoder motor sürücüsüne bağlanacak. Mach3 sadece sürücüye dir/pul sinyali gönderecek.
Bu şekilde mikron hassasiyeti garantisi verilemez.

2 tarafdan da oluşabilecek pulse kaçırma net şekilde hassasiyet kaybına neden olacaktır.

ÇARE HABERLEŞMELİ SÜRÜCÜ

Hadi bul o zaman liner encoder destekli bir rs485 sürücü. Arkadaşa da bir faydası olur. ;)

Hadi bul o zaman liner encoder destekli bir rs485 sürücü. Arkadaşa da bir faydası olur. ;)
Ben senin yön/adım kısmının sakıncalı olduğunu anlattım ben motorun kıçına takılandan başka encoder bilmem, cnc kontrol kartlarını da hiç sevmem çoğu hala tarihe eser paralel port kullanıyor ne rs485'i.

Şimdi can-open'dan komut alan servo sürücüler var onlardan 1 tane geçirmek istiyorum elime.

Eğer mikron hassasiyete düşülecekse tarihe esere yer olduğunu sanmıyorum projede.

Epey güçlü bi sürücü.
enkoder takılıyor.
485 ve 232si var.
Seneryo oluşturmaya uygun I/O ları mevcut.

1800 TL

Eğer makina sadece gravür yapacaksa, eksenlere neredeyse hiç yük binmeyecek demektir. Bu durumda sıkı lineer ray ve sıkı bilyalı rulman kullanılırsa çok iyi tekrarlanabilirlik elde edilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back