Minik Trafo

m.yildizili

Aktif Üye
Merhaba, bu 220V 12V trafo lazım ama minnacık olacak :) 300mA versin yeterli. Bunların adı ne olarak geçiyor ? Hani bu tasarruflu lambalarda şarj aletlerinde olanlardan.

smps.
öyle 220V ver karşıdan 12 al diye çalışmaz onlar.
kontrol devresi yapmak lazım.

aslan kapalı tip olanlara bak pratik çözüm olarak.

Kapalı tiplerin ebatları büyük. Peki bu smps trafoları nasıl kullanırız ? Anahtar kelimesi nedir ?

switch mode power suply

kullanmak başlı başına bir konu yapıp geçeyim derseniz karşısına bağladığınız devreyi riske atarsınız.
hazır smps'ler var küçük boyutlu onlara yönelin.

Eyvallah teşekkürler. Trafosuz devre tasarladım fakat onun akımı yetmedi. Ya onun üzerine uğraşacam. Yada bir smps tasarımına yöneleceğim.

Eyvallah teşekkürler. Trafosuz devre tasarladım fakat onun akımı yetmedi. Ya onun üzerine uğraşacam. Yada bir smps tasarımına yöneleceğim.
tasarlamak kesinlikle attığımdan pahalıya gelecektir harcayacağın zamanı saymıyorum.
tasarım biraz sorunlu eğer tasarlaycaksanız en rahat çalışacağınız entegre 'VIPER 22A'.

ama öğrenmeye değer bir konu.

tasarlamak kesinlikle attığımdan pahalıya gelecektir harcayacağın zamanı saymıyorum.
tasarım biraz sorunlu eğer tasarlaycaksanız en rahat çalışacağınız entegre 'VIPER 22A'.

ama öğrenmeye değer bir konu.
Fiyatı önemli değil. Bunu öğrenmek amaçlı tasarlıyorum zaten. Mutlaka tasarladıkca hazırdan uyguna gelecektir.

Fiyatı önemli değil. Bunu öğrenmek amaçlı tasarlıyorum zaten. Mutlaka tasarladıkca hazırdan uyguna gelecektir.
Bende öyle başladım smps ile uğraşmaya.
sadece viper22a 30TL,
Bunun mosfeti, trafosu, köprü diyotu, giriş kapasitesi,optosu zeneri derken.
hazırdan pahalıya aynı performansı elde edebilirsin türkiyede hesapladığın trafoyu bulmakta çok zor elle sarman lazım.

Öğrenmek amacıyla girişiyorsan saydıklarım hiç önemli değil.

Bende öyle başladım smps ile uğraşmaya.
sadece viper22a 30TL,
Bunun mosfeti, trafosu, köprü diyotu, giriş kapasitesi,optosu zeneri derken.
hazırdan pahalıya aynı performansı elde edebilirsin türkiyede hesapladığın trafoyu bulmakta çok zor elle sarman lazım.

Öğrenmek amacıyla girişiyorsan saydıklarım hiç önemli değil.
ilk amacımız öğrenmek zaten. Bizde devreyi hazır trafolara göre yaparız olmaz mı ?

Bu devre hakkında düşünceni alabilir miyim ?
1671188172739.png

Temel bir smps tasarımı hatta fazlası bile var.

SMPS kontrolcüsünü tahmin etmem lazım önce?

PC817 TRANSISTOR POLIRTESI DEGISMELI
C5 DEĞERI BUYUMELI
ÇIKIŞ AŞIRI GEZER ÇIKIŞA YÜK DIRENCI KONULMALI.
BU ŞEKILDE ENERJI VERDIGINDE CIKISTA ANLIK OLARAK(birkaç mikro saniye) 200V GOREBILIRSIN

Proteusa ekledim malzemeyi , tüm devreyi de çizdim. Fakat simüle edemedi. Eklediğim parçanın datası yokmuş. vs vs vs. . Sinirlerim bozuldu.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back