Yaptığım devre doğru mu?

Aynı ödevi bende yaptım.
evde sen devreyi kuruyorsun, okula götürüyorsun öğretmen elindeki trafoyu bağlıyor devreye yeni başlarken hiçbir öğrenciye trafo aldırılmıyor nisbeten tehlikeki olduğu için.

Siz o 2 kabloyu trafo bağlı gibi düşünün.
Peki yardım edebilir misin?

Peki yardım edebilir misin?
Bu adımda sana yardım edersem senin meslek hayatının temel taşlarında çatlak oluşmasına sebep olurum.
Bu yüzden mesleğini bu gün bunu halletik yarında bi şekilde hallederiz değilde.
Bunu kendim çabalayarak halletim yarın gelecekleride kendim çabalayarak hallederim tavrını takın.
Eğer bu devreyi yardım alarak yaparsan yarın köprü diyot gelecek sonraki gün zenerliler sonraki gün regülatörlüler flip floplar entegreli devreler dijital devre tasarımı burda oluşturacağın çatlak son tuğlada yıkılmaya sebep olur.

8 sene teknik okul okudum böyle absürt birşey görmedim.
Hoca bu kadar basit devreyi eve niye ödev verir. Alır bir tane breadboard kur yavrum şemaya göre 30sn de der kendisinin yaptığını da görür. Trafo çıkışlarını breadboarda girmekte kolay olur. İş biter.
Her şeyin suyu çıkmış belli oluyor !
Bizim devirdeki beğenmediğim hocalar vallahi KRAL mış.

8 sene teknik okul okudum böyle absürt birşey görmedim.
Hoca bu kadar basit devreyi eve niye ödev verir. Alır bir tane breadboard kur yavrum şemaya göre 30sn de der kendisinin yaptığını da görür. Trafo çıkışlarını breadboarda girmekte kolay olur. İş biter.
Her şeyin suyu çıkmış belli oluyor !
Bizim devirdeki beğenmediğim hocalar vallahi KRAL mış.
eğer bu çocuk bu devreyi kurarken çarpılırsa allah korusun kalp rahatsızlığı varsa sorumluluk kimin 16-17 yaşında çocuğun mu öğretmenin mi?
varsın çocuk trafo kullanmayı 2 ay 3 ay sonra öğrensin mesleğini asla can güvenliğinin önüne koymayacaksın.

6-7 devre öğretmen besler öğretmen gözünde çarptığı çocuğa trafo verip kendisi devresini beslemesini ister doğru olanda budur.

eğer bu çocuk bu devreyi kurarken çarpılırsa allah korusun kalp rahatsızlığı varsa sorumluluk kimin 16-17 yaşında çocuğun mu öğretmenin mi?
varsın çocuk trafo kullanmayı 2 ay 3 ay sonra öğrensin mesleğini asla can güvenliğinin önüne koymayacaksın.

6-7 devre öğretmen besler öğretmen gözünde çarptığı çocuğa trafo verip kendisi devresini beslemesini ister doğru olanda budur.
Güvenlik olayına lafım yok Ahmet kardeş kur breadboarda trafoya girecek 3 tane üç var onların da kablolarını çıkar der. Atölyede klemensle birleştirip enerjiyi hoca verir. Demek istediğim buydu.

Bu adımda sana yardım edersem senin meslek hayatının temel taşlarında çatlak oluşmasına sebep olurum.
Bu yüzden mesleğini bu gün bunu halletik yarında bi şekilde hallederiz değilde.
Bunu kendim çabalayarak halletim yarın gelecekleride kendim çabalayarak hallederim tavrını takın.
Eğer bu devreyi yardım alarak yaparsan yarın köprü diyot gelecek sonraki gün zenerliler sonraki gün regülatörlüler flip floplar entegreli devreler dijital devre tasarımı burda oluşturacağın çatlak son tuğlada yıkılmaya sebep olur.
Ben aslında şemaya göre hepsini yaptım da son bir şey kaldı onu anlamadım. Osiloskop ve trafo bende olmadığı için ölçüm de yapamayacağıma göre nasıl yapayım? Zaten bizim öğretmen detaylı anlatan, öğreten birisi değil. Yanlış yapsak çok ilgilenmiyor neresi yanlış onu söylüyor sadece. Düzeltince ölçüyoruz cihazla. Şuan yanlış yapsam gün gelince ilgilenmeyecek, detaylı öğretmedide zaten. Şimdi yaptığım devreyi atsam ve şemayıda atsam o eksik kısmı söyler misin. Belki de öğretmenden daha çok öğrenirim burada.

Tamam şemadan trafoyu çıkardık. Devrede üç tane giriş teli, iki tane de çıkış teli olacak.

Senin kurduğun devreyi bu hale getir. Bir tarafında üç tel diğer tarafında iki tel olsun. Sonra da kontrol edelim doğru mu diye.

Tamam şemadan trafoyu çıkardık. Devrede üç tane giriş teli, iki tane de çıkış teli olacak.

Senin kurduğun devreyi bu hale getir. Bir tarafında üç tel diğer tarafında iki tel olsun. Sonra da kontrol edelim doğru mu diye.
Şu 3. Kabloyu nasıl çıkaracağım onu anlamadım nereye bağlayacağım? Devrede ki son durum böyle.

Ekler

• 16713092360392843142734867810715.jpg
    16713092360392843142734867810715.jpg
    415.3 KB · Görüntüleme: 50
İki diyotun katod ucuyla direncin bir ucu birleştirilecek bu kadar. Tüm uçları kabloyla dışarı alacaksın.
Katod uçları gri çizgili olan kısımlar.

Ben aslında şemaya göre hepsini yaptım da son bir şey kaldı onu anlamadım. Osiloskop ve trafo bende olmadığı için ölçüm de yapamayacağıma göre nasıl yapayım? Zaten bizim öğretmen detaylı anlatan, öğreten birisi değil. Yanlış yapsak çok ilgilenmiyor neresi yanlış onu söylüyor sadece. Düzeltince ölçüyoruz cihazla. Şuan yanlış yapsam gün gelince ilgilenmeyecek, detaylı öğretmedide zaten. Şimdi yaptığım devreyi atsam ve şemayıda atsam o eksik kısmı söyler misin. Belki de öğretmenden daha çok öğrenirim burada.
Öğretmenim ilgisiz :)
Bizde bunu çok diyorduk, şartların buysa kendi alanını yarat tamam biz yardım ederiz ama mesleğin için yapacağın her yatırım döviz almaktan farksız benim gözümde.

Öğretmeninden ısrarla rica et gerekirse terslesin seni asla geri durma.
Gidip kendine 4W 3 veya 2 farklı voltaj çıkışı olan tarfo al ve ısrarla öğretmenine.

'Öğretmenim bunu makaron vs. kullanarak güvenli kullanılabilir hale getirelim' diye ısrar et ve bir trafo sahibi ol.

Devrene gerekli cevabı verdiler aslında.
Yine anlamadığın bir yer olursa sor.

Bizde bunu çok diyorduk, şartların buysa kendi alanını yarat tamam biz yardım ederiz ama mesleğin için yapacağın her yatırım döviz almaktan farksız benim gözümde.

Gidip kendine 4W 3 veya 2 farklı voltaj çıkışı olan tarfo al ve ısrarla öğretmenine.

'Öğretmenim bunu makaron vs. kullanarak güvenli kullanılabilir hale getirelim' diye ısrar et ve bir trafo sahibi ol.

Bu işi ben hobi olarak yapıyorum aslında, meslek sahibi için değil ama mecbur ödev olduğu için yapmak zorundayız.

Ben şu 3. Ucu anlamadım. Nereden çıkaracağımı.

İki diyotun katot ucu birbirine bağlı üstteki diyotun katot ucu ile direncin ucu da bağlı bu ikisine bir adet kablo bağlı.
Geriye iki diyotun anod uçları ve direncin diğer ucunu dışarı kablo ile almak kaliyor.

Buradaki amaç öğrenciye lehim yapma, plakete devre kurma becerisi kazandırmak. Önceden delikli plakete değil normal plakete yaptırılırdı bu devreler. Bu sayede asetat kalemiyle baskı devre çizme, asit, delme, lehimleme aşamalarından puan verilirdi..

Buradaki amaç öğrenciye lehim yapma, plakete devre kurma becerisi kazandırmak. Önceden delikli plakete değil normal plakete yaptırılırdı bu devreler. Bu sayede asetat kalemiyle baskı devre çizme, asit, delme, lehimleme aşamalarından puan verilirdi..
Diyorum ya bu işin mantigi yok.

Ya breadboardda okulda kurdurursun bu devreyi yada baski devresini istersin uçları kabloyla dışarı çıkartın dersin.

Eğitim sistemi ve hocalar da bir alem oldu bu devirde !

Geriye iki diyotun anod uçları ve direncin diğer ucunu dışarı kablo ile almak kaliyor.
Anot uçlarına kablo bağladım, katot uçları ve direnç birbirine bağlı bunu da bir kabloya bağladım. Direncin alttaki ucu bir kabloyla bağlı. Yani toplam 4 adet kablo çıkardım. Şemada toplam 5 adet kablo ve dirence bağlı olması şartıyla bir kablo daha olması gerektiğini gösteriyor.

ama mecbur ödev olduğu için yapmak zorundayız.

O yüzden de öğrenmek için motivasyon yok herhalde. Millet burada sana ipuçları verip SENİN doğru cevabı bulman için çalışıyor, ama olmayacak herhalde. Buyur bu şekilde bağla ve öğretmene ver.

8d4a2c76-679d-418e-a745-6762746e6925.jpg

Anot uçlarına kablo bağladım, katot uçları ve direnç birbirine bağlı bunu da bir kabloya bağladım. Direncin alttaki ucu bir kabloyla bağlı. Yani toplam 4 adet kablo çıkardım. Şemada toplam 5 adet kablo ve dirence bağlı olması şartıyla bir kablo daha olması gerektiğini gösteriyor.
iki katod ucuyla direnci borleştirdiğin noktadan da kablo ile çıkış yapacaksın o zaman 5 uç oluyor.
6. Mesajda Gökhan bey şema verdi ona bak.

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,519
Son üye
Coby5

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back