Mutfak Tezgahı Aydınlatması İçin Dokunmatik Led Projesi

Ahmet bey optolari çok seviyor bana da SSR önermişti :D kedinin su pompa motorunu kumanda etmek için.

İzole eden her komponent ile duygusal bağım var.
BC transistör çapında birşey kullancaksam kesinlikle BC serisi kullanmam PC opto gelir yerine..
Hız lazımsa 6N ailesinden birisi.
Bunun özünde kararsız çalışan devreleri sevmemek yatiyor olmalı :D

Vallaha buldum. Hemde iki ayrı model 5v regülatör :dans1:

20221218_001758.jpg

Bunun özünde kararsız çalışan devreleri sevmemek yatiyor olmalı
Opto kullanarak çok saç baş yolduğum oldu ama seviyorum güvende hissetiriyor.
Genel olarak izolasyon seviyorum.
Karşı taraf ile beslemeni birleştirmene gerek yok, karşı taraftaki top patlamaları, kulakla bile duyulabilen parazitlerden uzaktasın.
Kısa devre gibi durumlar umrunda değil kontrol devren keyifle led akımı kontrol etmeye devam ediyor.

Sabaha kadar yazarım böyle artılarını.

Bu MOSFET de soğutucusuz çalışır. Ama gene opto veya BC serisi transistör ile sürmen lazım çünkü bunun da eşik voltajı 4.5 V olarak verilmiş.
Tamam bunu kullanırım. Kutuda yatacağına iş görsün.
Optoyla kullanayım da ahmetinde gönlü olsun :katil2:
(Gerçi opto 6tl, bc 1-2TL)

Tamam bunu kullanırım. Kutuda yatacağına iş görsün.
Optoyla kullanayım da ahmetinde gönlü olsun :katil2:
(Gerçi opto 6tl, bc 1-2TL)
nası 6 tl bir dakika.
PC817 1.5-2 tl arasında.
ben her malzeme almaya gititğimde, her sipariş verdiğimde torbadan çeker gibi opto alıyourm ne olur ne olmaz lazım olur her an

3v minyon röle kullansan bu kadar uğraştırmazdı :)

Opto kullanarak çok saç baş yolduğum oldu ama seviyorum güvende hissetiriyor.
Genel olarak izolasyon seviyorum.
Karşı taraf ile beslemeni birleştirmene gerek yok, karşı taraftaki top patlamaları, kulakla bile duyulabilen parazitlerden uzaktasın.
Kısa devre gibi durumlar umrunda değil kontrol devren keyifle led akımı kontrol etmeye devam ediyor.

Sabaha kadar yazarım böyle artılarını.

Paranoyak olmanın da bir sürü artıları var. Ben program yazarken öyleyim. Ekip olarak kod incelemesi yaparız, herkesin tamam dediği kodda beni gıcık eden 5 tane potansiyel problem olur ve onları düzeltmezsem rahat edemem. Ama böyle olunca daha müşteriler herhangi bir bug gözlemlemediği halde ben birkaç tane bug bulmuş oluyorum ve onların çözümünü bulmaya çalışıyor oluyorum.

PC817 1.5-2 tl arasında.
Evet 1.98 TL imiş:

O zaman MOSFET gate'inde BC transistör olacağına optonun transistörü olacak.

Paranoyak olmanın da bir sürü artıları var. Ben program yazarken öyleyim. Ekip olarak kod incelemesi yaparız, herkesin tamam dediği kodda beni gıcık eden 5 tane potansiyel problem olur ve onları düzeltmezsem rahat edemem. Ama böyle olunca daha müşteriler herhangi bir bug gözlemlemediği halde ben birkaç tane bug bulmuş oluyorum ve onların çözümünü bulmaya çalışıyor oluyorum.
Beni tanıdğınız günden itibaren elektroniğe bakış açımı biliyorsunuz abi.
Lojik uyumsuzluklar nedeniyle ben uyku uyuyamam.
Araya tampon+opto koymadan yük sürmem.
74 Serisi entegrelere özel ilgim var.
delay kullanmam nefret ederim yazdığım programlarda delay genellikle yoktur olursa da çalışma yararına olacak bir yerdedir.

nası 6 tl bir dakika.
PC817 1.5-2 tl arasında.
ben her malzeme almaya gititğimde, her sipariş verdiğimde torbadan çeker gibi opto alıyourm ne olur ne olmaz lazım olur her an
Ben bu gün 123 e 6₺ verdim

3 ampere yakın geçecek üstünden
10A i var az önce baktım
Ne kadar az devre elemanı o kadar az arıza.

10A i var az önce baktım

Eyvaaah! bobin var onda, açılır kapanır EMK'dan bizim eli kulağında modülün alır canını.
Diyot hatta hızlı diyot masrafı da çıktı

10A i var az önce baktım

Olabilirdi aslında. Bende rölelerin tik sesine hastayım. Işık her yanıp söndüğünde tik yapardı ama her şeyi dokunmatik butona gömeceğim için mümkün olduğunca ince olmasını istiyorum. Bu röle biraz kalın kaçar.

Olabilirdi aslında. Bende rölelerin tik sesine hastayım. Işık her yanıp söndüğünde tik yapardı ama her şeyi dokunmatik butona gömeceğim için mümkün olduğunca ince olmasını istiyorum. Bu röle biraz kalın kaçar.
Evet Sık anahtarlarma varsa uygun olmaz zaten.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back