Mutfak Tezgahı Aydınlatması İçin Dokunmatik Led Projesi

10A i var az önce baktım
Ne kadar az devre elemanı o kadar az arıza.

O röle ile 30 VDC altında 10 A anahtarlarsan bir süre sonra o kontaktlar yapışır diye düşünüyorum. Şimdi şu ikisinin arasındaki boyut farkına bak. Üstteki fındık kadar ve 30 V 10 A. Aşağıdaki ceviz gibi (baya iri bir ceviz) ve 12 V 7 A :)

1671313164539.png

1671313143351.png

Bende Schrack rölereri çok severim.
Birde uzay mekiği gibi soketleri olur ya oy oy oy :)

Benim çok sevdiğim sıradışı iki opto var. İlki MOSFET çıkışlı, röle veya izole bir potans gibi çalışabilen H11F1. İkincisi, çıkışında bir dizi fotodiyot olan ve batarya gibi izole voltaj üreten VOM1271. Bir de ucuz olsalar :D

Bu saatte kafa çok basmıyor. Bu bağlantı doğru mu?

DOKUNMATİK.png

Devremi şu şekilde kurdum. Sağlıklı çalışır durumda. @Ahmet 'in başka bir paranoyaklığı yoksa pcb'sini hazırlayacağım.

opto-mosfet.png

12 volt giriş jumperine 1 seri diyot at abi hem regülatörden 0.7V az gerilim düşer hemde ters bağlantı koruması olur.

12 volt giriş jumperine 1 seri diyot at abi hem regülatörden 0.7V az gerilim düşer hemde ters bağlantı koruması olur.
Hadi ters korumayı anladım da 0.7v düşmesi bana ne fayda sağlayacak?

He birde PC optonun 4 numarasına 1-10R aralığında bir direnç koy abi ne olur ne olmaz.

regülatör üstünde harcanan güçten tasarruf edeksin abi.
fazla yarı iletken göz çıkarmaz demiş atalarımız.
istersen bir 7805, bir mosfet daha koyayım güç paylaşımıda yapalım. Böylece California daki itfaiye istasyonunda 120 yıldır yanan ampul gibi bozulmadan devam etsin hayatına :katil2:

istersen bir 7805, bir mosfet daha koyayım güç paylaşımıda yapalım. Böylece California daki itfaiye istasyonunda 120 yıldır yanan ampul gibi bozulmadan devam etsin hayatına :katil2:
Birgün tanıdık bulursam birdaha rusyaya giden senin içinde 1 saat yapacak kadar nixie getirmesini isteyeceğim.
Bir kere nixieler ile çalışınca devre çalışsın yeter algısından tamamen uzaklaşıyorsun artık amaç sorunsuz ve uzun süre çalışması oluyor.

Devrenin yapı taşı sağlam sürekli destekçileri yıkılıyor berbat bir his...

ams1117 için 10uF çok değil mi ya? Biz regülatörlere normalde 330nF koymuyor muyduk?

ams1117.png

Sabahtan beri SMD Opto arıyorum, bulamadım. BC547 SMD Transistöremi çevirsem acaba? :dusun2:

opto.png

opto2.png

Dokunmatik anahtar devrem biraz sonra hazır.

20221221_203145.jpg

Devreyi trafonun yanına yapıştırsam bir sıkıntı olur mu? Parazit filan...

20221221_212449.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back