Brymen BM869s kutu açılım fotoğrafları ve merak edilenler

üstadım kelvin probuyla deneme imkanınız var mı?

Kelvin probu ile ölçüm, düşük değerli dirençlerde gerekli. Yüksek değerli dirençlerde hiçbir fayda sağlamaz.

Yüksek değerli dirençlerde çok daha zor tedbirler almak gerekiyor. 500 GΩ ve üzeri direnç ölçümlerinde guard terminalini kullanmak gerek. Bunun dışında ölçümün triaksiyal kablolarla yapılması da önemli oluyor. Ayrıca bütün ölçüm düzeneğinin metal bir muhafaza içerisinde ekranlanmış olması gerekiyor. Dielektrik emilim (dielectric absorption) nedeniyle de ölçümü başlattıktan sonra uzun süre sonucun oturmasını beklemek gerekiyor. Bir de böyle yüksek direnç ölçümlerinde, ölçülen direnç değeri voltaja da bağlı. O yüzden yapılan ölçümün ne kadar süre bekleyerek yapıldığı ve kaç volt ile ölçüm yapıldığının belirtilmesi gerekiyor.

Fluke ile Brymen'i karşılaştırınca, fiyat/performans anlamında Brymen çok daha iyi bir cihaz. Brymen 869s in teknik özellikleri, Fluke 289 dan ya daha iyi, ya da benzer. Ama 869s 6000 TL iken Fluke 289 45000 TL.

zaten Fluke, multimetrelerini elektronik pazarı için değil, daha çok elektrik pazarı için konumlandırıyor. Sahada elektrik tesisatların bakım ve sorun gidermesinde Fluke, daha dayanıklı olması ve sahadaki birçok olumsuz şartlar altında kendini kanıtlamış olmasıyla tercih edilebilir. Ama evde çalışan bir elektronikçi için Fluke 289 a 45000 TL vermek ilave bir getiri sağlamıyor.

Kelvin probu ile ölçüm, düşük değerli dirençlerde gerekli. Yüksek değerli dirençlerde hiçbir fayda sağlamaz.

Yüksek değerli dirençlerde çok daha zor tedbirler almak gerekiyor. 500 GΩ ve üzeri direnç ölçümlerinde guard terminalini kullanmak gerek. Bunun dışında ölçümün triaksiyal kablolarla yapılması da önemli oluyor. Ayrıca bütün ölçüm düzeneğinin metal bir muhafaza içerisinde ekranlanmış olması gerekiyor. Dielektrik emilim (dielectric absorption) nedeniyle de ölçümü başlattıktan sonra uzun süre sonucun oturmasını beklemek gerekiyor. Bir de böyle yüksek direnç ölçümlerinde, ölçülen direnç değeri voltaja da bağlı. O yüzden yapılan ölçümün ne kadar süre bekleyerek yapıldığı ve kaç volt ile ölçüm yapıldığının belirtilmesi gerekiyor.

aslında kolaylık olsun diye kelvin probu dedim asıl amacın propların çiftlenmesiydi. zaten multimetrenin öyle bi alt yapısı da yok.

Eğer 869s'i, Fluke'un diğer çok ünlü ve üst seviye multimetresi olan 87V ile kıyaslarsak, 869s her açıdan çok daha iyi teknik özelliklere sahip. 869s 6000 TL, Fluke 87V 32000 TL. Ama işte bir fabrikadaki tesislerin bakımını yapıyorsan, üst seviye çözünürlük ve doğruluktan ziyade, toza, kire, düşmeye karşı dayanıklılık, sağlamlık, rutubet ve statik elektrikten az etkilenme, güçlü manyetik alanlar altında bile kanıtlanmış olması gibi özellikleri olan 87V yi tercih edersin. Ama evde elektronik işi ile uğraşıyorsan, bu özelliklerin yararı tartışmalı.

Bir de maddi kaynakları çok daha geniş olan bir işletmede, Fluke kullanman ve sonra da bir problem çıkıp bir şeyler havaya uçtuğu zaman "Abi Fluke ile ölçtüm, voltaj ve akımlar doğru idi, ne yapabilirdim yani?" diyebilmek de önemli bir etken :katil2:

aslında kolaylık olsun diye kelvin probu dedim asıl amacın propların çiftlenmesiydi. zaten multimetrenin öyle bi alt yapısı da yok.

Hmm aslında gürültü anlamında kelvin probunun bir faydası olabilir. Bunu bir denemekte fayda var. Akımdaki gürültü ile direnç üzerindeki voltajdaki gürültünün belli bir korelasyonu olacağı için gürültünün kısmen iptal olması mümkün.

Fluke ile Brymen'i karşılaştırınca, fiyat/performans anlamında Brymen çok daha iyi bir cihaz. Brymen 869s in teknik özellikleri, Fluke 289 dan ya daha iyi, ya da benzer. Ama 869s 6000 TL iken Fluke 289 45000 TL.

zaten Fluke, multimetrelerini elektronik pazarı için değil, daha çok elektrik pazarı için konumlandırıyor. Sahada elektrik tesisatların bakım ve sorun gidermesinde Fluke, daha dayanıklı olması ve sahadaki birçok olumsuz şartlar altında kendini kanıtlamış olmasıyla tercih edilebilir. Ama evde çalışan bir elektronikçi için Fluke 289 a 45000 TL vermek ilave bir getiri sağlamıyor.

fluke 289'da data kaydına herhangi bi aracı cihaza gerek kalmadan direkt ulaşıp izleyebiliyorsunuz. breymen 869s fluke dayanıklığında olsa bile bahsettiğim özelliğin tadına varan tayfa yine de brymen'i tercih etmez diye tahmin ediyorum.

Bozuk bir Fluke ürünü sıfır bir Brymen'den 2 kat daha pahalıya satılabilir. Bunun nedeni kalite farkı olamaz. Ortada bir pazar var. Bir Tayvan markası bu pazarda kendinden bu ölçüde bahsettiriyorsa bile büyük bir artısı var demektir...

Edit: Fluke 1948 yılında, Brymen ise 1993 yılında kurulmuş.

bana gore cogu insan icin fluke saplanti, fabrikada masada devre tamir edende fluke istiyor, bobinaj atolyesinde bobin omaj kontrol edende, fabrika icinde florasan balasti kontrol edende, cogunun kullandigi cihazin ozelliginden haberi bile yok, fluke 287 ile 289 arasinda sadece ekstradan 2 olcum fark var, adama diyorum niye 287 istemiyorsunuz, olsun diyor olmusken en iyisi olsun halbuki bu saydiklarimin neredeyse hepsinin isini 77 serisi goruyor, adam baska olcu aleti tanimamiski, adam labaratuar ortaminda milyonda 1 hassasiyette multimetre kullaniyor prob uclarinada zilteli benzeri bir kablo baglamis sonrada diyorki olcum cok geziniyor neden, neden acaba:(, ama fluke un hakkini yemeyeyim sanirim bunlarin kalibre prosedurlerinden dolayi biraz populer, ama kalibresi yeni yapilmis 87, 89, 287 ve 289 ile ortak bir dc voltaj olcumu yaptim garip bir sekilde herbiri kafasina gore takiliyordu sahsen ben 1 kac mv fark olmasini beklerken en az 15mv farklarla geziniyor, demem oki o cihaza o parayi verdiriyorsan hakkinida vermen lazim buzzer ile kisadvre kontrolu yapacagim diyede fabrikaya 1000usdlik cihaz aldirmakta gunah, saglamligina birsey diyemem daha ekrani bile kirilani girmedim, flulelarin en sevdigim yani komutatorun hassasiyeti nedense ondan baska kimse beceremedi bu isi.

fluke 287 veya 289'u ut181a ile karşılaştırmayı gayet makul buluyorum.
fluke 87v ile brymen 869s tabiki karşılaştırabilirsiniz ama bence aynı klasmanda değiller.
sanki ut171 serisi brymen 869s ile daha bi karşılaştıralabilir duruyor :dusun2:

Bence olaya "klasman" gibi soyut bir bakış açısıyla bakmamak lazım. İhtiyaçlar listesine göre bakmak lazım. Bir elektronik laboratuvarında kullanılacak bir multimetre arıyorsak, hem 869s, hem de UT171, Fluke 87V den daha iyi bir multimetre. Fiyatlarının daha ucuz olması da bir bonus.

Ama bir kömür madeninde kullanılacak bir multimetre arıyorsan, o zaman kriterlerin değişiyor ve 84000 TL olan Fluke 28 II EX uygun bir multimetre oluyor. Ölçüm doğruluğu ve çözünürlüğü iyi olduğu için değil. Potansiyel gaz kaçağı olan bölgelerde patlamaya sebep olmayacağı garanti edildiği için.

@taydin bende onu diyorum o cihaza ihtiyac varsa tabiki alinmali ama piyasadaki cogu is icin elzem degil, cok basit isler icin o kadar luks cihazlar kullaniliyorki, benim elstirim o yuzden, adam duzgun olcum alsinlar diye multimetreye sense jaki koyuyor aklievvelin biride gidiyor olcum probunun dibinden kisadevre ediyor, bu tip adamlara birak fluke vs brymen bile haram.

fluke 87v'in gaddarlığını bi kenara bırakırsak brymen 869s'in artı özellikleri oldukça fazla. bilmiyorum belki sahada fluke kadar da dayanıklı olabilir. laboratuvar kullanımda benim tercihim de 869s olur fakat kendi kriterlerimde bu iki multimetreyi aynı klasmanda bulmuyorum.

Bu fluke ile brymen kıyaslamasında en merak ettiğim şey belki bugün 869s, 87V den daha hassas ve doğru ölçüyor ama benzer bir kullanım sonrasında 10 yıl sonra hangisi ne kadar sapacak ve tekrar kalibre edildikten sonra 2 yıl daha kullanılıp mesela bakıldığında sapmaları ilkindekine benziyor mu? Yani kalibrasyonu cihazlar ne kadar süre koruyabiliyor ve yaşlanmaya(aging) karşı kaliteden ne kadar ödün veriyorlar. Bu seneryoyu anca brymen yaşlanma testi setupı ile kendi kıyaslayabilir(fluke bunu denemeyeceğine göre ;D)

Diyelim ki fluke çok daha iyi çıktı hobici için hatta birçok firma için bile sıkıntı yok ama gerekli işlerde fluke tabi çok lazım denebilir.

Bu arada süreklilik testinde 867s ve fluke 117, 179, 87V denemiş biri olarak üzülerek şunu söyleyebilirim:
Süreklilik yani continuity test olarak bu üç fluke da benece neredeyse aynı tepki süresini veriyor ve 867s den bir tık hızlı gibi.
Hız olarak aynıysa bile flukelar 1 ya da 0 gibi çalışıyor dokunduğu gibi tam bir bip verirken,
Brymen çok hızlı ve zayıf bir kontakla dokununca az dokundun az öterim diyor. Sanki rising edge yarım kalıyor tam bir bip sesi gelmeyebiliyor.

Yüksek doğruluklu cihazlarda yaşlanma kavramı, kullanılan voltaj referansının yaşlanma karakteristiğini ifade eder. Belli bir doğruluk sınıfındaki cihazlarda, benzer referans entegreleri kullanılır. Mesela Agilent'in 6.5 haneli 34401A masa tipi multimetresinde LM399 kullanılıyor. Gene 6.5 haneli Rigol DM3068 de de aynı referans entegresi var. Benim 10.00000 V referans standardı kartında da bu entegre var. Dolayısıyla bunlarda yaşlanma karakteristiğinin benzer olacağını söyleyebiliriz. Daha ucuz multimetrelerde kullanılan referanslarda az çok ortaktır ve benzer karakteristiğe sahip olacaktır.

Ama imalat kalitesinden kaynaklanan yaşlanma tabiki çok fark edecektir. Komütatör kontaktlarının sürttüğü PCB yolları ne kadar dayanıklı? Cihaz sızdırmaz bir şekilde kapatılmış durumda mı? Onlarca yıl çalışan ve çalışmaya devam eden Fluke bulma ihtimalin, onlarca yıl çalışan UNI-T bulma ihtimalinden daha fazladır kesin :)

Yüksek doğruluklu cihazlarda yaşlanma kavramı, kullanılan voltaj referansının yaşlanma karakteristiğini ifade eder. Belli bir doğruluk sınıfındaki cihazlarda, benzer referans entegreleri kullanılır. Mesela Agilent'in 6.5 haneli 34401A masa tipi multimetresinde LM399 kullanılıyor. Rigol DM3068 de de aynı referans entegresi var. Benim 10.00000 V referans standardı kartında da bu entegre var. Dolayısıyla bunlarda yaşlanma karakteristiğinin benzer olacağını söyleyebiliriz. Daha ucuz multimetrelerde kullanılan referanslarda az çok ortaktır ve benzer karakteristiğe sahip olacaktır.

Ama imalat kalitesinden kaynaklanan yaşlanma tabiki çok fark edecektir. Komütatör kontaktlarının sürttüğü PCB yolları ne kadar dayanıklı? Cihaz sızdırmaz bir şekilde kapatılmış durumda mı? Onlarca yıl çalışan ve çalışmaya devam eden Fluke bulma ihtimalin, onlarca yıl çalışan UNI-T bulma ihtimalinden daha fazladır kesin :)
Benim için çok yararlı bir yazı oldu Timur abi sağol.

@Atak oyle 10 yillik kalibre yok 2 yada 3 yili gecmez, bunu sanirim uretici belirliyor.

o dedigini ancak labaratuar ortaminda kalibrator cihazlarla deneyebilirsin, isi nem gibi daha birsuru faktoru saglaman gerek, ozel bir istek, bununla kimse ugrasmaz bence, ancak firma urunu kanitlamak icin yapar.

Bir Fluke ile Brymen kıyasında, 10 yıl sonraki dayanımı konuştuğumuzda, 10 yıl sonra ikinci Brymen satın alma ihtimalini de konuşmak gerekiyor.

Yani bugün 3-4 misli fiyat farkı olan bir cihazı 10 yıl gibi uzun soluklu maliyetini de hesaplarsak Brymen her türlü daha hesaplı.

Şahsen 1 Fluke alıp 10 yıl onun sağlamlığına bel bağlamak yerine, 10 yılda 3 tane Brymen eskitebilme potansiyeli bence daha iyi. 3 yılda bir cihazı değiştirsen sürekli kalibre ve yeni bir cihaz kullanmış olursun. Üstelik eskidi dediğin cihaz bir öğrenciye hazine değerinde hediye olur. :D

Forum istatistikleri

Konular
5,970
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back