Osiloskobu öğrenmene motivasyon olsun. SDS1104X-E ile SPI dijital protok çözümleme :)

28610 eklentisine bak

Böyle bir şey banada lazım. Geçenlerde ses kartı ve audacity programı ile yaptım. Zamanlamaları osilaskoptan okudum, bitleri grafikten saydım vs baya deli işi oldu...

1704725471739.png

Çözümlemeyi nasıl yaptın anlamadım.

Audacity yapımcıları şu görseli görse ağlar :D

Seri lamba yapmayı 14 dakika seyrettim :)
Kaliteli malzemeler kullanarak ışıklı çift kutuplu anahtar ve 2 li priz (Videodakinin aynısı yani) kullanın.Ensondaki erkek fişi test için kullandı.Siz oraya arızalı cihazları takarak test için kullanacaksınız.

Son düzenleme:
Ben sondan başa doğru yaptım, en son almam gerekenleri en baştan aldım :D

Aslında en doğrusunu yaptın. Keşke herkesin imkanı olsa da senin gibi baştan alınması gereken doğru ekipmanları alabilse. Ben daha bu işlere yeni başladığımda kafamda bir sürü proje vardı ama yapacak ekipman yoktu.

Aslında en doğrusunu yaptın. Keşke herkesin imkanı olsa da senin gibi baştan alınması gereken doğru ekipmanları alabilse. Ben daha bu işlere yeni başladığımda kafamda bir sürü proje vardı ama yapacak ekipman yoktu.
Ben bazı spefisik ekipmanları ( osiloskop gibi ) aldım çünkü hem ileride zamlanacağını biliyordum hem de bu aşamada ekipmanları kullanmayı da birlikte öğrenerek tecrübe kazanmayı istiyordum.

Amacım bu öğrenme sürecinde osiloskopu da bozmadan öğrenmek.

İkidebir her fırsatta ondan soruyorum osiloskopu bozmamak için nelere dikkat etmek gerekir nasıl kullanmalı diye :)

20240109_152121.jpg

20240109_160629.jpg

Sağdaki korad bugün geldi ekran gösterge kısmı soldakinden farklı.

Farklı bir ekran mı kullanmışlar?

Düzenleme : KORAD larında sahtesi varmış elinde iki tane olan varsa ekranlar farklı mı kontrol edebilir mi?

Son düzenleme:
...İkidebir her fırsatta ondan soruyorum osiloskopu bozmamak için nelere dikkat etmek gerekir nasıl kullanmalı diye :)

Simdilik aklima gelenler;

Cihazin icine su kacirma, cihaz uzerindeki deliklerden iceriye kucuk metal objeler kacirma.
Cihazi dusurme. yada sert nesneler carpmasin.
Cihazi nominal voltajindan daha yuksek voltajda calistirma.
Cihazi olabildigince toprakli prizde kullan.
Cihazi sebekeden, toprakli prizde kullanirken probun GND ucunu prizin fazi ile dogrudan yada dolayli baglantili noktalarina dokundurma.
V/Div degerindeki degerden cok yuksek sinyal girme. Mesela 20mV/div sectiysen 100v falan girme. (Dalginlikla olmadigi surece 0.5v dan fazla girmem)
Problardan birisinin GND krokodili devrenin GND hattina bagliysa diger probun GND probunu da devrenin GND olmayan bir baska noktasina dokundurma. (Scopun belki zarar gormez ama uzerinde olcum yaptigin cihaz zarar gorur)

En onemli konulardan birisi de. Cihazin bu duruma korumalidir degildir bilemem.

Eger scop PC'ye USB kablo ile baglanabiliyorsa, scopun GND si ile PCnin GND si muhakkak bir birine bagli olsun. Toprakli prizin topragina guvenme.

Son düzenleme:
Simdilik aklima gelenler;

Cihazin icine su kacirma, cihaz uzerindeki deliklerden iceriye kucuk metal objeler kacirma.
Cihazi dusurme. yada sert nesneler carpmasin.
Cihazi nominal voltajindan daha yuksek voltajda calistirma.
Cihazi olabildigince toprakli prizde kullan.
Cihazi sebekeden, toprakli prizde kullanirken probun GND ucunu prizin fazi ile baglantili noktalara dokundurma.
V/Div degerindeki degerden cok yuksek sinyal girme. Mesela 20mV/div sectiysen 100v falan girme. (Dalginlikla olmadigi surece 0.5v dan fazla girmem)
Problardan birisinin GND krokodili devrenin GND hattina bagliysa diger probun GND probunu da devrenin GND olmayan bir baska noktasina dokundurma. (Scopun belki zarar gormez ama uzerinde olcum yaptigin cihaz zarar gorur)
Teşekkür ediyorum.

Tüm cihazlarımı line interactive FSP EP1500 upsten besliyorum. İçinde 2 adet Yuasa 12v 9Ah akü var.
Usb bağlantısı ile bilgisayardan akü durumu ve elektrik kesilince akü belli bir seviyeye geldiğinde sistemi kapatma vs vs ne zaman elektrik kesilmiş ya da voltaj düşmüş gibi güzel statistikleri de var.
Bazen usb bağlantısı kesiliyor kabloyu pcdeki başka usb porta takınca bağlantı yeniden kuruluyor. 2 metrelik usb kablodan şüpheleniyorum.

Üzerinde çalıştığım devreyi ayrı hattan direk 220 v hattından besleyeceğim lambalı kısa devre test prizi yaptığımda.

20240109_154724~2.jpg

20240109_154750.jpg

Son düzenleme:
Bende iki tane var ekranlar aynı. İstersen içlerini aç fark var mı gör. Bence fark yoktur. Herhalde Çinli farklı bir pleksiglas cam kullanarak 0.0001 Cent tasarruf etti. Onlar sever böyle şeyler :D

28708 eklentisine bak

28714 eklentisine bak

Sağdaki korad bugün geldi ekran gösterge kısmı soldakinden farklı.

Farklı bir ekran mı kullanmışlar?

Düzenleme : KORAD larında sahtesi varmış elinde iki tane olan varsa ekranlar farklı mı kontrol edebilir mi?
Sağdakinin ekranj daha güzel direkt karartmalı cam kullanmışlar Bendeki de soldaki gibiydi sanıyorum

Korad baya uzun zamandır uretiliyor ve birçok revizyon geçirdi hatta gecen konusuldu yeni bir revizyonu daha varmış aynı uretici farklı cam kullanmış da olabilir

Koradın sahtesi çok mantıklı gelmiyor bana zaten orjinali baya ucuz İçlerini açıp bakabilirsiniz ozellikle trafoda fark olabilir Cakmaysa

İçini açıp baktım versiyonlarına kadar birebir aynı, vida yerleri birebir aynı.

Birde iki ünite voltaj çıkışları farklı değer veriyor.
Örnek birisi 5.0996 volt verirken diğeri 5.111 volt gibi değerler çıkıyor. Birebir aynı değil bu fark normal olabilir.

Herşey normalse;
Ekran yüzünden değiştirmeye gerek varmı?
Yan yana koyunca uyumsuzluk oluyor, yoksa böyle mi kalsın?

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,934
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back