Space X uzaya çıktı

Status
Yeni mesajlara kapalıdır.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Space X sorunsuz bir şekilde uzaya çıktı. Bir Türk astronot da çıktı ve hepimiz çoştuk, gururlandık, ama benin yörünge ile ilgili birşey kafama takıldı.

Şimdi, ISS kabaca 400 km yüksekte ve 28000 km/h hızda uçuyor. Ama SpaceX, 200 km yükseğe çıktı, hız de 28000 km/h idi ve bütün motorları kapattı. Bu nasıl olur yav? Eğer 400 km yüksekliğin yörünge hızı 28000 km/h ise, 200 km yüksekliğin hızının çok daha fazla olması lazım. Adam motorları kapatınca da o uzay aracının hızla irtifa kaybetmesi lazım. Ama kaybetmiyor. Ya motorlar kapatılmadı (görünüşte kapalı idi ama ...) yada başka anlamadığım bir ayrıntı var :dusun2:

Eliptik yörüngeye girecek yani tam dünya üzerine düşerken hızla kenardan teğet geçip iki kat uzak yönrüngeye geçecek. Hatta bu yöntemle yöründegen bile çıkacak hıza ulaşıyor. Elan muskun arabası böyle gitti uzayın derinliklerine :katil2:

Yanlız bunun neyiyle gururlanıyoruz anlamadım :bilmem3: Elan musku aslen türk muymuş hep öyle çıkıyo da :katil2: .

Ne gerek var var diyenlere bilim istemiyorsunuz diye suçluyorlar ama...
14 günde ne kadar bilim olacaksa artık.
O 55 milyon, bilime yerde gençlere harcansa kaç katı kazanım oluşur ve yıllarca devamı aynı bütçeyle gelir.

"Turist Omer Uzayda!" Evet, olay tam olarak bu. Uzaya giden pilot arkadas alinmasin ama astronot falan oldugu yok, bayagi turist oldu adamcagiz. Bu harcanan 55 milyon dolar arabikolarin altin klozet yaptirmasindan 100 kat daha sacma. Adamlar paraya sikissa soker satar o klozeti. Sen ne yaptin? Uzaya turist goturen firmadan koltuk alip hava atmaya calistin. Hindistan 75 milyon dolari kendi "yerli ve milli" sanayisine verip Mars'a uydu gonderdi yahu. Gecen bir iki yila bakin. 80 yasinda bir is adami, 74 yasinda teyze falan gitti uzaya bu yontemle. Tam Merkez Bankasi Baskani'nin ana babasinin bankaya coktugu haberini izlemistim, sonra bu sacma olayin haberi geldi onume. Yav bu ulkede akli basinda bir tane adam kalmadi mi, hepsi Almanya'ya doktor olarak mi iltica etti?

siz erkekler neden böylesiniz yarım akıllı çocuk gibisiniz ya :yerlereyat1:
ne yapsaydı adam sizler magaranızda ISS yapıp falcon 9 gibi roket mi yapmanızı bekliyecekti. :katil1:

fakat merak ediyorum sizler evde arabamı yapıtınız? seheyat için :D
gideceğiniz zaman ya da şehirler arası otobüs yapıp mı gittiniz farklı şehirlere ?:tamam2:
Uçak yapıp şehirler arası sefermi yaptınız nedir bu nasıl mantık :D

konu kitlenmesin gerçekten konu süper (yarıda kestim)

-------------------------------------------------------------------------------

yapay zeka ne müthiş bişey, kapkara olmuş roketi indirdi

senin soruna gelicek olursa sanırım orası 0 noktası ama ayrılırken bir ateşleme daha yaptılar yogun duman çıktı

Benim merak ettiğim ISS e diğer astronotlara ne hediye götürüyor bence lokum sizce ?

ayrıca dün fırlatma sırasında TUA montları vardı habercilere bile vermişler:kizgin2:
çok kıskandım tanıdığınız varmı TUA da :D torpil yaptırın
heryeri araştırdım satılık yok paramda yok
kredi çeker o montu alır giyerim

bu konuda önerinizi bekliyorum...

Screenshot 2024-01-19 at 07-07-04 Tua nedir canlı yayın - Google Search.png

Son düzenleme:
Bu güzel bir olay. Bu tür olaylar, bilimsel çalışmalar desteklenmeli. ISS'de bir Türk olması güzel olur.

Ancak maliyet bana da uçuk geldi. Kazanımla orantılı gelmiyor. Bunun yerine uzay programı olan bir ülke ile işbirliği çerçevesinde TUA adına çok daha fazla bilimsel ve teknik kazanım elde edilebilirdi.

Ancak, nihayetinde bir para ödenip bir seyahat satın alınıyor. Bununla dalga geçilmesini doğru bulmamakla beraber; abartılmasını, bir siyasi şova dönüştürülmesini de aynı derecede vahim ve komik buluyorum.

Space X sorunsuz bir şekilde uzaya çıktı. Bir Türk astronot da çıktı ve hepimiz çoştuk, gururlandık, ama benin yörünge ile ilgili birşey kafama takıldı.

Şimdi, ISS kabaca 400 km yüksekte ve 28000 km/h hızda uçuyor. Ama SpaceX, 200 km yükseğe çıktı, hız de 28000 km/h idi ve bütün motorları kapattı. Bu nasıl olur yav? Eğer 400 km yüksekliğin yörünge hızı 28000 km/h ise, 200 km yüksekliğin hızının çok daha fazla olması lazım. Adam motorları kapatınca da o uzay aracının hızla irtifa kaybetmesi lazım. Ama kaybetmiyor. Ya motorlar kapatılmadı (görünüşte kapalı idi ama ...) yada başka anlamadığım bir ayrıntı var :dusun2:
km/h cinsinden verilmiş yani çizgisel hız. daha yüksekte çizgisel hız aynı bile olsa açısal hız çok daha düşüktür.
"hepimiz"in gururlandığı konusuna maalesef katılamıyorum. ortada bir "hepimiz"in kaldığına da pek inanmıyorum gerçi.

siz erkekler neden böylesiniz yarım akıllı çocuk gibisiniz ya :yerlereyat1:
ne yapsaydı adam sizler magaranızda ISS yapıp falcon 9 gibi roket mi yapmanızı bekliyecekti. :katil1:

fakat merak ediyorum sizler evde arabamı yapıtınız? seheyat için :D
gideceğiniz zaman ya da şehirler arası otobüs yapıp mı gittiniz farklı şehirlere ?:tamam2:
Uçak yapıp şehirler arası sefermi yaptınız nedir bu nasıl mantık :D

konu kitlenmesin gerçekten konu süper (yarıda kestim)

-------------------------------------------------------------------------------

yapay zeka ne müthiş bişey, kapkara olmuş roketi indirdi

senin soruna gelicek olursa sanırım orası 0 noktası ama ayrılırken bir ateşleme daha yaptılar yogun duman çıktı

Benim merak ettiğim ISS e diğer astronotlara ne hediye götürüyor bence lokum sizce ?

ayrıca dün fırlatma sırasında TUA montları vardı habercilere bile vermişler:kizgin2:
çok kıskandım tanıdığınız varmı TUA da :D torpil yaptırın
heryeri araştırdım satılık yok paramda yok
kredi çeker o montu alır giyerim

bu konuda önerinizi bekliyorum...

29224 eklentisine bak
Torpille, parayla TUA montu satın almaya çalışıyorsun. Bunun yerine okuyup üniversitenin ilgili bölümlerinde kendini geliştirip uzay programına dahil olmak yerine "siz ne yaptınız" diye çıkışıyorsun.
Bu soruyu önce kendine sorup sonra yorum yapmam gerekirdi ki aynı soruyu başkası sana sorunca cevap verebilesin.

"Yarım akıllı" sözün için forumdan uyarı alacaksın. İnşallah bir gün seviyeyi düşürmeden tartışmayı öğrenirsin.

Turkiye'de "Delta V" (V, bes degil) isimli firma su an uzaya cikabilecek kapasitede motor uretip diger alternatiflerin 1/10 maliyetle bu isi gerceklestirebiliyor. 100 Kg'yi su tasimayi basarmislar. Bu, kendi bunyelerindeki Ar-Ge ile. O firmaya sen atesle 55 milyon dolar, uzaya ISS kurar. Ama olmaz, gidip Elon MUSK isimli muptezel hirboya vermek gerek o parayi.

Son düzenleme:
Turkiye'de "Delta V" (V, bes degil) isimli firma su an uzaya cikabilecek kapasitede motor uretip diger alternatiflerin 1/10 maliyetle bu isi gerceklestirebiliyor. 100 Kg'yi su tasimayi basarmislar. Bu, kendi bunyelerindeki Ar-Ge ile. O firmaya sen atesle 55 milyon dolar, uzaya ISS kurar. Ama olmaz, gidip Elon MUSK isimli muptezel hirboya vermek gerek o parayi.

Katılmıyorum. İkisi birden de yapılabilir ve yapılmalı (tabi uygun şartlar altında).
Ancak, bence sorulması gereken:

1- Bu çalışmada elde edilecek bilimsel ve teknik kazanımın bedeli 55 Milyon Dolar mı?

2- Bu işi başka bir şekilde yapmak daha faydalı ya da ucuz olur muydu?

3- Seçim olmasaydı ve siyasi şov değeri olmasaydı yine 55 Milyon verilip bir astronotumuzu gönderir miydik?

dostum nasa adamla çalışıyor bu sana bana bize özel bir durum değil ayrıca bu konu neden bu kadar büyütüldü
bu adamın gideceği yıllar öncesinden planlanmıyormu

ax1 de israilli
ax2 de arabistanlı gitti bizim neyimiz eksik gidelim ögrenelim

araba sürmeyi bilmeyen birinden sürüş dersi almak ne kadar mantıklı olur ben bu şekilde bakıyorum.
ben siyasi tarafıyla ilgilenmiyorum.

Yunus Emre'nin dediği gibi : Mal da yalan mülk de yalan, gel biraz da sen oyalan .. :)

Birkaç sene önce Hindistan Mars'a araç gönderdi. Aracın akibetini hatırlamıyorum ama işin maliyeti $70M civarında idi. Uzaya adam gönderdik, bayrağımız göklerde dalgalandı diye övünmek yerine Hindistan'ın yaptığı gibi kalıcı bir araştırmaya yatırım yapılsa çok daha mantıklı olurdu. Uzaya bayrağımız gönderildi ama unuttuğumuz şey "15gün sonra" geri gelecekleri. siyasi hamle olarak düşünüyorum ben de.

Propolisin bakterilere etkisini "uzayda" denemeye gerek var mıydı anlayamadım.
Başka uzayda deneyecek şey bulamadılar mı

Bizim neyimiz eksik? Paramiz, sanirim biraz da aklimiz. Daha depremzedeler cadirda yatiyor, sehidin ailesi cadirda cikti televizyona. Sen depremzedeye ev yapamazken sirf "hava atacagim" diye uzaya turist gonder. Sacmalik. Buradan hicbir bilimsel veri elde edilecegine de inanmiyorum. "Ama bu depremden once planlanmisti" Bu bolgede deprem olacagi 5 yildir soyleniyor. Ama onlem almayi aklina dahi getiren olmadi. Hayir dostum hayir. Ulkecek onceliklerimizi belirleyemiyoruz. Ihtiyaclar ve isteklerimiz arasinda mantikli karar veremiyoruz. Bu cocuklarin sikca yaptigi bir seydir. Eger 70 yasinda, billurlarindaki killar agarmis adamlar yapiyorsa ya art niyet vardir ya da zeka geriligi.

Son düzenleme:
Doğru ya lüks içinde yaşıyoruz.
Telefon lüks
Yurtdışından ebay/ aliexpress/ banggood/amazon üzerinden bişey almak lüks
Araba almak lüks + lüks (Modeline göre lüks yada lüks + lüks olabiliyor. Çünkü bazı arabalarda kdv + ötv %140 iken %240'a kadar çıkabiliyor.)

Doğru ya lüks içinde yaşıyoruz.
Telefon lüks
Yurtdışından ebay/ aliexpress/ banggood/amazon üzerinden bişey almak lüks
Araba almak lüks + lüks (Modeline göre lüks yada lüks + lüks olabiliyor. Çünkü bazı arabalarda kdv + ötv %140 iken %240'a kadar çıkabiliyor.)
elmasa vergi yok benim telefona %20 :D

Mücevher ticareti pek para kazandırmıyormuş. O yüzden onda vergiyi kaldırmışlar.

Neyse konu fena dağıldı. :facepalm1::facepalm1::facepalm1:

• Haha
Reactions: nt
Status
Yeni mesajlara kapalıdır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,985
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back