Kondansatoru / Elektrik Alanini anlamak

Mikro Step

Kıdemli Üye
Kondansator diyorlar, uzerinde 100n falan yaziyor. Iki bacagi oluyor bunlarin bacaklarina lehim surtup devre falan kuruyoruz ya, ben bu kondansatoru anlamadim gitti.

iki telin ucuna birer teneke lehimlemisler tenekelerin arasini ve ustunu mercimek tozuyla kaplayip yapistirmislar.

Ben ezber bildiklerimi unutup cok gerilere gitmek istiyorum. II. Mahmut, III selim zamanlarina.

Acaba iki yuk tanesi ile oynamak caizmidir? Neyse bu kismina takilmayalim.

Elimizde 1 tane +Q yuku 1 tane de -Q yuku olsun.

Bu +Q yukunu kimildamayacak sekilde boslukta bir noktaya tutturalim.
-Q yukunu de 1 cm otede bir noktaya kimildamayacagi sekilde bir noktaya tutturalim.

Kimildayamasinlar aksi halde birbirini cekip carpisir ve imha olurlar.

Sorum su.

-Q yuku sadece 1 elektrondan olussun. Bu durumda +Q yuku de pozitron olacaktir.

Proton ve pozitron farkli seyler. Pozitronun agirligi da elektron kadar.

Bu iki yuk arasinda bir alan olusur. Yani ne demek bu iki yuk birbirini gorunmez bir kuvvetle cekiyor ya.
Bu cekim alaninin icine girdikmi alana girdik diye anlasilsin.

Alan su sekilde de tanimlanabilir. Bir bolgeye girildiginde bir kuvvet hissediliyorsa bu girdigimiz bolge alandir. (Geometrideki alan, tarla, meydan anlasilmasin)

Kutle cekim alani, elektrik alani magnetik alani diye 3 tane alan cesidi vardir.

Mesela bizi uzayda dunya ile ay arasinda bir noktaya birakirlarsa alana gireriz cunku ay ve dunya bize kuvvet uygular hangisi fazla kuvvet uygularsa aya yada dunyaya duseriz.

Mesela bir kus tuyunu evde esintisiz bir odada havaya biraktigimizda tuy yukariya yukseliyorsa demekki tuy yercekiminden daha buyuk bir cekim kuvvetine sahip alana girmis demektir. Tavana bakarsaniz bir plaka ve buna bagli yuksek voltaj kaynagi goreceksiniz.

Keza bir demir parcasi odada gene havaya yukseliyorsa bunun mantikli tek bir anlami vardir. Yukarida bir yerlerde cok guclu bir miknatisin cekim alanina girmistir.

Velhasil alan demek kuvvet uygulama yetenegi olan bolge/hacim demektir.

Peki bu cekim kuvveti gorunmez tek bir iplikcik uzerinden mi gerceklesiyor?

Ben bilmiyorum. Acaba yuk sadece 1 elektrondan ibaretse 1 tane mi iplikcik vardir? Yoksa sonsuz sayida mi iplikci vardir?

Bilen yazarsa ogreniriz.

Bir elektronun yuku -1.6 10E-19 C Burada C Coulomb. C ile gosteriliyor. (Kapasitorun C si degil.)
Kafa karismasin diye Q ile de gosteriliyor. (Okudugunuz kitaba gore degisir)

Aha bu adam bu isle ugrasmis. Onun adindan geliyor Coulomb.

200px-Charles_de_Coulomb.png

Bizim ugrastigimiz iki yuk birbirine

[math]F=\frac{-Q*Q}{4\pi\epsilon{r^2}}[/math] kuvveti uygular.

Bulunan sonuc negatif olacagindan bu cekim kuvveti anlamina gelir.

Burada epsilon harfi ortama ait sabiti gosterir.

Devam edecek.

Son düzenleme:
Ilk sorumuz iplikcik sayisi idi. (Bu simdilik cevapsiz)

Ikinci sorumuza gelelim.

Bu iki yuk bir birini ne kadar kuvvetle ceker?

Ucuncu sorumuza gelelim.

Bu iki yuk arasindaki potansiyel farki ne kadardir?

Dorduncu sorumuz da bu iki nokta arasindaki kapasite ne kadardir?

Iki yuk bir birine
[math]F=\frac{-Q*Q}{4\pi\epsilon{r^2}}[/math] kuvveti uygular.

ifadesinde

[math]\epsilon=\frac{10^-9}{36\pi}[/math]
elektron yuku -1.6 10E-19 Coulomb

Yukler arasindaki mesafe 1cm idi yani 0.01m

[math]F=\frac{-1.6*10^{-19}1.6*10^{-19}}{4\pi\frac{10^-9}{36\pi}{(0.01)^2}}[/math]
F=2.3 E-24 Newton cekme kuvvetini hesapladik. (2. Sorunun cevabi)

1cm mesafede bu kadarlik kuvvet E=F*r enerjisine sahiptir.

E=2.3 E-24 * 0.01 = 2.3 E-26 Joule enerji demektir.

Bulunan enerjiyi yuke bolersek volt cinsinden gerilimi buluruz.

V = 2.3 E-26/2*1.6E-19 = 7.2 E-8 Volt. (3. Sorumuzun cevabi)

Iki nokta arasindaki voltaji ve yuku biliyoruz.

O halde kapasite C=Q/V=2*1.6E-19/7.2E-8=4.4 E-12F buluruz.

Hesapladigimiz kapasite degeri bana biraz ucuk sekilde buyuk geldi.

Dusunsenize 1 kac mm boyutunda mercimek kondansator 4pf yapilabiliyor.

Devam edecek.

Son düzenleme:
3 elektron ve 3 pozitron cizimdeki gibi dizilmis olsun.
Yukler yerlerine simsiki bagli olsunlar ki kimildayamasinlar.

Ben sezgisel olarak kuvvet cizgilerini sekildeki gibi cizdim.

1712511305889.png

3 yuku asagidaki gibi de dusunebilirsiniz.
1712512777909.png

Ortadaki cizgi hem soldan hem sagdan itilecek sonucta duz cizgi boyunca cekilecek.
Soldaki cizgi sagdakiler nedeniyle uzaklastirilmak istenecek, sagdaki de soldaki cizgiler tarafindan itilecek
sonucta boyle bir sey olacak.

Kurallar:

1) Iplicikler asla bir birine dokunamazlar
2) Iplikcikler birbirini iterler.
3) Iplikcikler en kisa yolu tercih ederler.

Peki bu cizgileri sezgisel degil de matematiksel cizseydik nasil cizerdik?

Son düzenleme:
Abi senin nöron sayısı kaç ya? Korkuyorum bu gidişle beyni yakacan. Bizim beyinciği filan geçtim. Senin nöronlara tek tek soğutucu bağlamamız lazım. :katil2:

Cizimler yanlis asagidaki daha gercekci.
Eger 3Q yukten 3 cizgi cikacaksa bunlar arasindaki aci 120 derece olmali.
1712515265572.png

Yanmaz yanmaz. Zaten 6 da birini kullaniyormusuz.
O kadar bile cok bence abi, 25 te biri anca . En cok kullanan %7 mis . Nasil hesap ettilerse arik

Abi senin nöron sayısı kaç ya? Korkuyorum bu gidişle beyni yakacan. Bizim beyinciği filan geçtim. Senin nöronlara tek tek soğutucu bağlamamız lazım. :katil2:

Yanmaz bisi olmaz, beyin enteresandir, calisip ustune zorladikca acilir. Dipsiz kuyu. Ama dusunmekten vazgecip kacmaya baslayinca da korelmeye basliyor deli gibi. Bi bakmisin toplama yapmaktan urker oilmussun:popcorn1:

Cizimler yanlis asagidaki daha gercekci.
Eger 3Q yukten 3 cizgi cikacaksa bunlar arasindaki aci 120 derece olmali.
32552 eklentisine bak
İplikçikler neden birbirini itsin? Elektrik alanı da yerçekimi gibi düşünemez miyiz? Çekim alanın hesabı aynı, F=k*m1*m2/(r^2) F=k*Q1*Q2/(r^2). Yani aynı kütle gibi uzayı büktüktüklerini düşünerek meseleye yaklaşmakta bir sakınca var mı ki? Aynı işaretli yükler birbirini ittiğinden, negatif kütle gibi olacak. Sadece elektrik alanının etkisi kütle üzerinde değil de yükler üzerinde.

Iplikcikler birbirini itmezse kesismelerine engel kalmaz. Iki miknatisin cekmesi yada itmesi bu iplikcikler sayesinde oluyor. Bu iplikcikleri presleyip daracik bir alana tepistirince miknatisin kesitinden akan akiya benzer.
Miknatisin kutbundan cikar cikmaz birbirlerini itip denge durumu olusturuyorlar.

Iplikcikler birbirini itmezse kesismelerine engel kalmaz. Iki miknatisin cekmesi yada itmesi bu iplikcikler sayesinde oluyor. Bu iplikcikleri presleyip daracik bir alana tepistirince miknatisin kesitinden akan akiya benzer.
Miknatisin kutbundan cikar cikmaz birbirlerini itip denge durumu olusturuyorlar.
İplikçikleri yüklerin çevrelerine olan etkilerini görselleştirmek için kullanmıyor muyuz? Yükler çevrelerini 3 boyutta da etkiliyor, aslında bir veya sonsuz sayıda iplikçik yok. Pozisyonları sabitlenmiş yüklerin uzaydaki noktalara etkileri aynı yerçekimi gibi hesaplanmıyor mu? Yukarıdaki 2 yükün çevrelerindeki bütün noktalarda bir potansiyel var, ve bu potansiyelin uygulayacağı kuvvet, yüklü parçacığın işaretine ve yükün büyüklüğüne göre değer alıyor.
1712606674645.png

Bu çizimdeki iplikçikler, iplikçik üzerindeki yüklü bir parçacığa etki edecek elektrostatik kuvvetin doğrultusunu göstermiyor mu? Yükün işaretine göre de parçacığın bu doğrultuda hangi yönde kuvvete maruz kalacağı belirleniyor. İplikçikler tabii ki kesişemezler çünkü herhangi bir noktada belli bir yüke ancak tek bir doğrultuda elektrostatik kuvvet etki eder. Yani iplikçikler yok, aslında yükün etrafındaki noktalardaki potansiyeller var ve burada çizdiğin iplikçikler bu noktadaki bir yüke etki edecek kuvvetin doğrultusu. Yanlış mı düşünüyorum?

Aşağıdaki çizgiler de bir kütleye etki edecek yer çekimi kuvvetinin yönü ve doğrultusu. Sanırım halkalar da potansiyeller.
1712608119393.png

Hayali iplikler birbirinden uzaklaşıyorsa çekiyordur birbirine yaklaşıyorsa itiyordur , fizikte böyle bir kural mı var bence yok gibi.

Ben bunun similasyonunu yapmıştım

Ekler

• Project1.zip
    9.2 KB · Görüntüleme: 26
Hayali iplikler birbirinden uzaklaşıyorsa çekiyordur birbirine yaklaşıyorsa itiyordur , fizikte böyle bir kural mı var bence yok gibi.

Ben bunun similasyonunu yapmıştım

windows çok tehlikeli diyor. Açtırtmıyor dosyayı. Açtım yine de...

Virus yok . cizgiler birbirini hep itiyor sadece yönü değişiyor

sdfd.PNG
untitled.PNG

Son düzenleme:
Öyle tabi , fakat çizgilere bakarak fikir edinebilir miyiz diye düşünürsek cevap hayır,

@devreci

Cizimde alan cizgilerini bellki bir kurala gore cizmissin. Iste ben de bu kurali ariyorum. Cizgiler siklasiyorsa ne kadar siklasiyor aralaniyorsa ne kadar aralaniyor?

Elektrik alanın doğrultusunu göstermiyorlar mı? Ok da yönü. Neden nasıl birbirlerini itsinler ki? Çizgilein yoğunluğu elektrik alan şiddetini temsil etmiyor mu?

Cizgiler birbirini itmeseydi ordan burdan cizer gecerdik. Carpismiyorlar. Bu ancak cizgilerin bir birini itmesiyle mumkun olur. Zit yuklerde ise zit cizgiler cakisiyor tek cizgiye donusuyor.

Simdi o cizgilerden sadece herhangi birisini parmagimizla itebilseydik tum diger cizgiler yeniden konumlanacakti.

@devreci

Cizimde alan cizgilerini bellki bir kurala gore cizmissin. Iste ben de bu kurali ariyorum. Cizgiler siklasiyorsa ne kadar siklasiyor aralaniyorsa ne kadar aralaniyor?

Cizgiler birbirini itmeseydi ordan burdan cizer gecerdik. Carpismiyorlar. Bu ancak cizgilerin bir birini itmesiyle mumkun olur. Zit yuklerde ise zit cizgiler cakisiyor tek cizgiye donusuyor.

Simdi o cizgilerden sadece herhangi birisini parmagimizla itebilseydik tum diger cizgiler yeniden konumlanacakti.
Çizgiler yok alan var. Çizgiler sadece bunun temsili. Uzayda elektrik alanının yönünü temsil ediyorlar, çizgi yok, alanı göstermek için biz çiziyoruz, Bir yük ile elektrik alanı bozduğumuzda bu farazi çizgileri itmiş veya çekmiş oluyoruz. Aslında sadece alanı etkiliyoruz ve bunun sürekliliği var.

Mesela bir derede su akışı bir adacık tarafından bozulduğunda adacığın etrafında debi artıyor. Bu derede, adacık etrafındaki her nokta için su yun akış yönü farklı ve çizgilerle temsil edilebilir (türbülanslı alanlar vb.). Adanın etrafından hızlı akmak zorunda su için çizgilerin daha fazla olduğu söylenebilir mi? Debi-Akı-alan şiddeti daha fazla sadece.

Tabiki o cizgiler hayali. Alan dedigimiz kisim normalde gozle gorulen bir sey degil. Biz anlamak icin ciziyoruz.

Fakat alana alanda etkilesime giren toz gibi nesne birakildiginda bu cizgiler gorunur oluyor.

Mesela magnetik alanda demir tozu, elektrik alaninda alitkan toz.

Tek elektron varsa tek iplikcik mi vardir sorusuna cevap hayir olmali. Sonsuz sayida olmali.

Ancak cizim yaparken kendi koyacagimiz kural olmali. Cizim cok karmasik olmasin ben 10 cizgi ile gosterecegim. O zaman 10 cizginin acisini hesaplamamiz gerekecek.

Bir kere basitlik acisindan yuklerimizi noktasal yuk ya da kuresel yuk kabul etmemiz lazim. Bu durumda N cizgili cizimde cizgilerin cikis acisi 360/N olmali. Tabiki burda aci uzay aci. 2 boyutta cizerken bunlarin isdusumunu cizmemiz lazim. Izdusum cizildiginde bu acilar esit olmaz ve cizim bizi yaniltir.

Fakat iki boyutlu cizimde su varsayimi yapabiliriz. N tane cizgi ile cizecegim. Bu durumda cizgilerin giris ve cikis acilari 360/N olur. Bu durumda cizim daha anlasilir olacaktir.

Eger iki yuk varsa, o zaman yuklerden birisi icin cizgi sayisi belirlemissek, diger yukun cizgi sayisi oranti ile bulunmali, tam sayisi cikacak sekilde gerekiyorsa diger yukun cizgi sayisi yeniden belirlenmeli.

Ornegin yuklerden birisi +2Q digeri -Q ise

+2Q yukten 10 cizgi cikacaksak,
-Q dan da 5 cizgi cikmaliyiz.

2Q nun 5 cizgisi -Q ya giderken, kalan 5 cizgi sonsuza gitmeli.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back