Bobini az ve kalin sarip cok mu akim akitalim yoksa cok ve ince sarip az mi akim akitalim?

Mikro Step

Kıdemli Üye
Lineer motor tasarimi yapacagim. Profesyonel bir sey ortaya cikmayacak fakat bu bir baslangic.

F=BIL

B miknatislar tarafindan uretilen aki yogunlugu.
I telden gecen akim.
L de miknatis akisina maruz telin boyu.

Eger 1 tel parcasi yerine N tane tel parcasi kullanirsam bu baginti

F=BILN olacak.

Miknatisin yuzey alani belli. Dolayisi ile sigacak sarim sayisi limitlenmis oluyor. Keza iki miknatis arasindaki mesafe de belli. Bu durumda ust uste binecek bobin kati sayisi da limitli. Ustelik bu mesafeyi artirirsam bobini kesecek aki haliyle B azalir bu da F kuvvetin azaltir.

Iki miknatisi yaklastirirsam mesafe daralir bu kez de bu mesafeye sokabilecegim tel sayisi azalir.

Amac en yuksek kuvveti uretmek.

Haliyle optimum bir tasarim icin tel sayisi, tellerden gececek akim ve iki miknatis arasindaki mesafe onemli hale geliyor.

Bu konuya dikkat edilmeden motor tasarimi yapilir ve ortaya bir sey konursa sonucta motor her halukarda F kuvveti uretir ama isi gorur gormez sansa kalmis.

Sarim sayisini artirmak bobin icindeki iletkenlerin isiyi disari atmasini zorlastirir. Sarim sayisini azaltip akimi artirmak bu kez guc kaynagi ve motor surucu tasarimini zorlastirir. (Hatirlarsaniz 01v 100A guc kaynagi uzerine fikir cimlastigi yapmistik). Tasarlanacak motor %100 duty ile calisabilmeli.

Akimi harici bir enduktans ile kontrol altina almak mumkun ancak bu ilave maliyet ve hacim demek.

Bu durumda bu soruna matematiksel yaklasmak gerekecek.

En onemli soru su;

Bir bobinin uretecegi I*I*R isisi bobinde nasil sicaklik artisina neden olur? Orta katmanlardaki sicaklik diger katmanlara kiyasla ne kadar artabilir?

Metal karkas kullanmadan sarilacak bobinde sicaklik nasil dusurulur?

1713085661374.png

Sargiyi kesip kesitine baktigimizda 16 tane tel goruyoruz. Her bir telin kesiti S ise, her bir telden gecen akim I ve
Bobinimizin NI degeri 16*I olacaktir.

Eger biz bu sarimi tek sarim yapsaydik telimizin kesiti 16*S buna karsilik icinden gecen akim da 16*I olacakti.
NI degerimiz ise 16*I olacakti.

Dolayisi ile tel kesiti ve sarim sayisiyla oynayarak belirli bir hacme girecek NI degerini degistiremiyoruz.

Tek sarimli bobinin direnci R ise, 16 sarimda tel boyu 16 katina, kesit de 1/16 olacagindan
16 sarimli bobinin direnci 256R olacak.

n1N
SSS/N
RRR*(N^2)
I II/N
nIII
PI*I*R(I/N)*(I/N)*R*(N^2)

Tel kesiti ile oynayarak ayni hacme farkli bobinler sarmak suretiyle NI degerini ve I^2 R kaybini degistiremiyoruz.

Degisen R ve L.

Bu durumda bu soruyu termal anlamda incelemek gerekecek.

Mantiken az sarimli yuksek akimli bobin daha iyi sogur gibi gorunuyor.

Son düzenleme:
Ote yandan eger bobinimizi az sarimli yuksek akimli sararsak back emfnin yuksek olmasi icin iletkenin cok hizli hareket etmesi gerekir.

Yani yaptigimiz duzenegin hizi cok yuksek olur. Bu durumda kontrol elektroniginin servo cevrim suresi cok kisalacak islemcinin yeteneklerinin (islem gucu, clock frekansi, pwm frekansi) artmasi gerekecek.

Sarımı artırınca endüktans ve haliyle bobinin tepki süresi yükselmiyor mu?

Lineer motor arizalarina baktigimizda hep bobinler yanmis oluyor.

Lineer motor arizalarina baktigimizda hep bobinler yanmis oluyor.
Kısa ömür çok satış.
Evde 1960 dan kalma ütü var hala çalışıyor. :)

Dairesel kesitli bakır yerine dikdörtgen kesitli lama bakır kullan.
Trafo formülüde işe yarar. Bakır tel kesiti hesabıda var. Demir çekirdek kesiti hesabıda var.
Isıya dayanıklı cam içine göm sargıları. :)
vida açılmış seramik kanalada gömebilirsin sargıları.
https://mekatronik.org/forum/threads/trafo-konusunda-oeneri-istiyorum.5793/post-101848

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back