QFN lehimleme

hakan8470

Kıdemli Üye
Internette o kadar cok cesit QFN lehimleme yapiyorlar ki, sanirim bir tek dogru yok gibi. Ya da herkesin kendi dogrusu var.
Burada Texas sirketi bir pdf dosyasi paylasmis, inanilmaz basit.

Bu teknige en benzer uygulama yapan bu adam i gordum.

Is in gercegi pek begenmedim.

Ama sanki bu asagidakinden iyi yapiyor, bu isi gibi geldi.

o kadar baktim ama daha iyisi var mi diye sormak istiyorum.

32 pin qfn leri sıcak hava olmayan yerlerde değiştirmek için üzerinde erimiş lehim topu bekleterek çipi söküp takıyorum(flux da kullanıyorum), tavsiye etmiyorum ama sorun yaşamadım henüz:dusun2:

Bu solder paste in bu sekilde cesitleri (Type 3 - Type 5- Hatta Type 9 gordum ) oldugundan haberim olmamasini gecin, bu kadar fark olmasi cok enteresan. :kahveic1:

Ilk gonderdigim video da Type 5 kullaniyor olabilir. Bendeki de Type 3 mis :pillowfight1:

Son düzenleme:
Ilk videoda kullanilan jel flux ise ve bir diger baslikta belirtilen yuksek flux fiyati dogru ise cok pahali bir islem.

Ilk videoda kullanilan jel flux ise ve bir diger baslikta belirtilen yuksek flux fiyati dogru ise cok pahali bir islem.
evet biraz pahali gozukuyor ama diger konuda bakin ne denmis

ben chip quick 20cc almıştım mouserden. en az 1.5 yıldır kullanıyorum ve qfn-bga chiplerde inanılmaz fark ediyor. 10cc jel fluxlar 11 euro civarı pahalı ama dediğim gibi çok uzun gidiyor. benim kullandığım tam bu değil ama örnek olması için bir link bırakıyorum.
https://www.mouser.com.tr/ProductDetail/Chip-Quik/WS991?qs=Wj/Vkw3K%2BMCRxtKw3WmPcg==
1.5 yildir kullaniyorum demis. QFN insanin karsisina cok cikmiyor olabilir. Ama standart yakalanmayinca sanirim lehim yapayim derken insanin burnundan gelebilir. Bir de raf omru var tabi, gerci 1.5 yil sonra is e yariyor mu o da onemli.

evet biraz pahali gozukuyor ama diger konuda bakin ne denmis

1.5 yildir kullaniyorum demis. QFN insanin karsisina cok cikmiyor olabilir. Ama standart yakalanmayinca sanirim lehim yapayim derken insanin burnundan gelebilir. Bir de raf omru var tabi, gerci 1.5 yil sonra is e yariyor mu o da onemli.
qfn dışında da 20cc şırınga flux sürekli kullanıyorum ama imalat yapmıyorum tabi. kullandığım miktar qfn için chipin etrafını ıslatacak kadar ya da smd lehimlerken ufak bir damlayı cımbızın ucu ile yayıyorum. fluxı aşırı fazla kullanmanın lehimlemeye ekstra bir katkısı olmuyor. yeterli doğru miktara insanın eli zamanla alışıyor.

iyi ve iş gören jel flux pahalı, içerigini sebebini bilmiyorum. ucuz fluxlar aynı etkiyi veremiyor.

bu flux konusuna louis rossman isimli bir macbook ve iphone tamir kanalı var orada çok detaylı tartışıldı. onlar amtech kullanıyor ama amtech'in hiçbir katalog firmasında satışı yok. türkiyede ve aliexpress vs bunların hepsi de ucuz taklitler.

Son düzenleme:
bendeki flux çeşitleri bunlar 2 tane resin bazlı ve 2 tane de resin içermeyen flux var. en sık kullandığım büyük beyaz krem tüp chip quick. sağ alttaki ise ucuz olanlardan ama basit durumlada iş görüyor.

mesela qfn lehimlerken fluxda aşırı buharlaşma ve kaynama olursa ve chip çok ufaksa sağa sola sıçrıyor.

benim kullandığım flux tam modeli bu :

bendeki 30cc tüpmüş ve 40usd civarı. 1.5 senede yarısı ancak bitti. 10cc olan alınabilir 13usd. tabi bunlar hobi veya tamir için. imalat yapar gibi kullanılacaksa bu ürünler olmaz. o zaman toptan elektronik kimyasalları satan firmalarla görüşmek gerekir.

Ekler

• flux.jpg
    flux.jpg
    358.8 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
doğrudur ama 30cc almaya gerek yok. ersanın 10cc şırınga 300tl satılıyor bence iş görecektir.
Ersanın şırıngasında şoyle bir sıkıntı var ama ısıtılmadıgında viskozitesi düşük şırınganın iğnesinden çıkmıyor iğnesiz kullanınca da çok gidiyor bu iş için kullanılan silindirik iğnelerden bulmak gerek

Ersanın şırıngasında şoyle bir sıkıntı var ama ısıtılmadıgında viskozitesi düşük şırınganın iğnesinden çıkmıyor iğnesiz kullanınca da çok gidiyor bu iş için kullanılan silindirik iğnelerden bulmak gerek
şırınga ucu yanlış. normalde metal iğnenin çok daha kısa ve kalın olması gerekli. aslında pembe renkli olan uçladan alınırsa bu sorun çözülür.

Bir zamanlar uclari modifiye edip kullanmak icin cok kalin siringa ignesi bulmustum ama bir koli almak zorunda kalmistim. (Herhalde 500 yada 1000 tane)

Buyukbas hayvanlar icin kullaniliyordu galiba.

Flux in yaninda plastik bir parca daha var, huni gibi, onu bir kac videoda igne yerine kullandiklarini gordum.

Keşke amazondan alsaydın. Mouser gümrük işlerine karışmıyor, bizim işgüzar gümrük bunu matah birşey zannedip 15 bin TL masraf çıkarabilir sana ...

Abi E komponent bana bir sepet hazirladi, saolsunlar. Ama burada cok ciddi bir sey soyluyorsun. Mesela bu 15 bin TL masraf cikarsa illa odemek zorunda kaliyor muyuz?

Mesela bu 15 bin TL masraf cikarsa illa odemek zorunda kaliyor muyuz?

O durumda devlete "hediye" ediyorsun. Devlet de bir süre sonra açık arttırma ile satıyor onları ... Bu yapılanı "devlet" sözcüğünü kullanmadan birisine anlatsan, mafyadan bahsettiğini zanneder :kizgin1:

Benim başıma aynısı geldi. Kanada'dan amfi gönderildi. Tabi anında gümrüğe girdi. Baya uğraştık gümrükten çekmek için. Parası neyse vermeye de razı idik, çünkü işimiz var cihaz ile. Ama haftalarca uğraştık çekemedik. "Cihazın nevini belirleyemedik" dediler. Amfi dedik. Bu amfiye benzemiyor dediler. Sonunda amfi olduğuna ikna ettik. Bu sefer "fiyat bilgisi belirleyemiyoruz" dediler. "Prototip bu, daha piyasaya çıkmadı, üzerinde yazılım geliştirme yapılacak" dedik, ikna olmadılar. Sonra "bu eski bir cihaza benziyor, ikinci el mi? İkinci el cihaz sokmak yasak" dediler. Sonra "bunu yurt içinde satacak mısın? Satacaksan teknik destek ağı kurman lazım" dediler. Sonra da "bunun TSE ye girmesi, oradan çıkınca da TAREKS'e girmesi, oradan çıkınca da ..." diye başladılar. Baktık bu cihaz sürekli bir yerlere girip çıkacak, ne kadar para versek de çıkaramayacağız, pes ettik.

Bir yıl sonra telefon geldi. "Biz açık arttırma ile bir amfi aldık gümrükten, üzerinde de senin telefonun var. Sana 1000 dolara satayım bunu" dedi. "lazım değil kardeşim" dedim kapattım telefonu.

"Biz açık arttırma ile bir amfi aldık gümrükten, üzerinde de senin telefonun var. Sana 1000 dolara satayım bunu"
Bu cok garip, kendi insanimizin yuzu bu ise:kafa_samar:, yoneticiden farkli bir sey beklemek dogru olmuyor. Biz neysek onlarda o.:uzgun1:

Benim başıma aynısı geldi. Kanada'dan amfi gönderildi. Tabi anında gümrüğe girdi. Baya uğraştık gümrükten çekmek için. Parası neyse vermeye de razı idik, çünkü işimiz var cihaz ile. Ama haftalarca uğraştık çekemedik. "Cihazın nevini belirleyemedik" dediler. Amfi dedik. Bu amfiye benzemiyor dediler. Sonunda amfi olduğuna ikna ettik. Bu sefer "fiyat bilgisi belirleyemiyoruz" dediler. "Prototip bu, daha piyasaya çıkmadı, üzerinde yazılım geliştirme yapılacak" dedik, ikna olmadılar. Sonra "bu eski bir cihaza benziyor, ikinci el mi? İkinci el cihaz sokmak yasak" dediler. Sonra "bunu yurt içinde satacak mısın? Satacaksan teknik destek ağı kurman lazım" dediler. Sonra da "bunun TSE ye girmesi, oradan çıkınca da TAREKS'e girmesi, oradan çıkınca da ..." diye başladılar. Baktık bu cihaz sürekli bir yerlere girip çıkacak, ne kadar para versek de çıkaramayacağız, pes ettik.

Bir yıl sonra telefon geldi. "Biz açık arttırma ile bir amfi aldık gümrükten, üzerinde de senin telefonun var. Sana 1000 dolara satayım bunu" dedi. "lazım değil kardeşim" dedim kapattım telefonu.
bir kere o gümrük kara deliğine girince araya ya mevzuatı çok iyi bilen gümrükçü ya da bir ağır abi sokmadan çözülmüyor.

aslında amfiyi cihaz görüntüsünden kurtarıp birkaç karta bölerseniz gümrükten yedek elektronik kart diyerek çekmek çok daha kolay oluyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back