0-48V Güç Kaynağı Projesi

Şöyle 2x12v trafo var elimde. Teypden söktüm. Kaset çaları döndürüp, radyo çalabildiğine göre 2 tane zımbırtıyı besler heralde.

20191127_020429.jpg

Bunu baz alarak aşağıdaki devreyi çizdim. Bilmiyorum oldumu...

psu.png

Silicon Chip dergisinin son 2 (Ekim-Kasım 2019) ayında 0-45V 0-8A ayarlı güç kaynağı projesi var. Aralık ayında da projenin son bölümünü (toplamda 3 bölümde yayınlanacak) paylaşacaklar. Onu bir incelemeni tavsiye ederim. Ben bir iki ekran görüntüsü göndereyim.

1574813969929.png

Genel şema

1574814003067.png

Bu da tam versiyonu

1574814056528.png

Bu da PCB

1574814230718.png

1574814258609.png

Silicon Chip dergisinin son 2 (Ekim-Kasım 2019) ayında 0-45V 0-8A ayarlı güç kaynağı projesi var. Aralık ayında da projenin son bölümünü (toplamda 3 bölümde yayınlanacak) paylaşacaklar. Onu bir incelemeni tavsiye ederim. Ben bir iki ekran görüntüsü göndereyim.

Güzel bir tasarım. Akım izleme için tam da bu işi en iyi yapacak şekilde tasarlanmış "current sense amplifier" kullanılmış.

Ama bunda da düşük voltajda yüksek akım çeken yükleri çalıştırdın mı, yükün çektiğin gücün 10 katını cihazın kendisi israf edecek. Bunun trafosunu yaptırırken kadelemi yaptırılırsa (15, 30, 45 VAC şeklinde) ve örneğin düşük voltaj yüksek akım durumunda 15 VAC sargısı kullanılırsa çok iyi sonuç alınır. Profesyonel lineer güç kaynaklarında trafo mutlaka kademeli oluyor ve voltaj ayarlandıkça cihaz otomatik olarak kademeyi değiştiriyor.

Yalnız bu dergiye bayıldım! Çok ayrıntılı, güzel projeler yayınlıyorlar.

Benim de daha önce bir süre circuit cellar aboneliğim olmuştu ama iş güç hiç okuyamadan 1 sene dolmuştu.

1735 eklentisine bak

Genel şema

1736 eklentisine bak

Bu da tam versiyonu

1737 eklentisine bak

Bu da PCB

1738 eklentisine bak
1739 eklentisine bak
Kendimiz mi çizicez yoksa hazır veriyorlar mı?
Ben bunu çizmeye kalksam bu resimdeki kadar modüler çizemem. Ayrıca kutuya da sığdıramam.

Ama dergiyi bende beğendim. Ara da bakınıyorum alayım diye ama çoğu telefon tablet özelliklerinden bahsediyor. Böyle teknik şeyler yok.

Sekonderler ayrı değil Gökhan. Eğer ameliyatla ayırabilirsen olur, yoksa olmaz.
Yok abi o ameliyat olmaz. Bu tür trafoların zamanla içindeki malzeme kuruyor. Elledin mi kum gibi dökülüyor. Direnç.net dekini alırım ben.

Yorumları alabilir miyim? Göze çarpan bir aksaklık var mı?

psu 2.png

Son düzenleme:
Kendimiz mi çizicez yoksa hazır veriyorlar mı?
PCB çizimini genelde paylaşıyorlar. Malzeme listesi de son sayıda mevcut. Bu dergide hobiciler için baştan sona tasarımlar veriliyor. O yüzden son sayıda vereceklerdir diye düşünüyorum. Üretebilirim dersen PCB çift taraflı ya da çizimi bilgisayara aktarıp graber dosyası ile Çin'den 2 dolara 5-10 tane sipariş verebilirsin.
Ben bunu çizmeye kalksam bu resimdeki kadar modüler çizemem. Ayrıca kutuya da sığdıramam.
Çizim kolay. Av Mevsimi içinde geçen replikten alıntı yapayım; Bakış açını değiştirip kutuya cihazı sığdırmak yerine cihaza kutu yapmayı dene :D

PCB çizimini genelde paylaşıyorlar. Malzeme listesi de son sayıda mevcut. Bu dergide hobiciler için baştan sona tasarımlar veriliyor. O yüzden son sayıda vereceklerdir diye düşünüyorum. Üretebilirim dersen PCB çift taraflı ya da çizimi bilgisayara aktarıp graber dosyası ile Çin'den 2 dolara 5-10 tane sipariş verebilirsin.

Çizim kolay. Av Mevsimi içinde geçen replikten alıntı yapayım; Bakış açını değiştirip kutuya cihazı sığdırmak yerine cihaza kutu yapmayı dene :D
Yalnız dergi ingilizce galiba? Projeyi yapmada sıkıntı yaşamam ama okuma konusunda sıfırım :D

Kutuyu Alüminyum kompozit malzemeden yapabilirsin veya yaptırabilirsin. Ölçülerini çıkartınca alüminyumcular kesip doğrayıp veriyorlar. Kat yerlerinide makinada açıyorlar. Ben amfi kutusunu bu malzemeden yapmıştım. Adam para bile almadı. Diğer seçenek ise bozuk PC lerden çıkma CD Rom. 2 tane bulabilirsen içlerini boşaltıp birbirine ters şekilde tutturabilirsin. Örneğini daha önceki konuda vermiştim. Geriye sadece biraz el işçiliği ve el becerisi kalıyor...

Screenshot_20191127-171740.jpg

YİNE TARİF EDİYORUM.
1749 eklentisine bak
Kutunun arkası 4 köşe kesilecektir. Bu deliğin ebatları kullanılacak soğutucuya bağlıdır.
Soğutucu arkadan arka panele vidalanacak şekilde ayarlanacaktır.
Verilen ölçülere göre tahmini olarak 10cm ye 8cm kadar bir plaket kullanabilme şansımız olacaktır.
Bu büyüklükteki bir plakete bizim devremiz rahatlıkla sığacaktır.
Plaket arka panele dikey olarak yerleştirileceği için kutunun geri kalan kısmı boş kalacaktır.
Bu boşluğa hem büyük trafo hem de gösterge trafosu rahatlıkla sığacaktır.
2N3055 var elimde şapkalı dediğin 4 tane.
Kutuyu kesmek biraz zor olsa da deneyeceğim.
Yarın sabah yeni işime başlıyorum.
Muhtemelen 1 hafta kadar full çalışıp adapte olmaya çalışacağım. Belki bu süre zarfında güç kaynağı için çalışamam.

2N3055 ler bu devrede kullanılmaz.
Yüksek akım kazançlı ve yüksek power dissipation transistörler gerekli.
Benim devrede kullanılan MJ15004 ler ortalama 125 hfe ye sahip ve 250W güç harcamasına sahip transistörlerdir.
İlla MJ kullanmak zorunluluğun yok tabii. Ancak akım kazancı yüksek ve güçlü bir transistör haliyle şarttır.
Gıcıklık olsun diye 4 adet senin ELVİS amplideki BD transistörlerden kullanabilirsin bile.
Her birisi için ortalama 1A akım öngörürsek toplamda devreden 5A çekebilirsin.
Tabii ki tek transistörü montajlamak ile 4 küçük transistörü montajlamak farklıdır. İşçiliği artıracaktır.
Yok abi ben o kutuyu keseceksem eğer hakkı neyse onu takayım.

Merhabalar,

Bu ve diğer konuyu ciddi takip ediyorum ve bir soru sormak istiyorum.

Neden LM317 üzerine bir devre kurmak istiyorsunuz? Başka entegre veya opamplarla kurulmuş güç kaynakları var. Dizaynı ile sadece bana ait olsun diyemi bu yönde ilerliyorsunuz?

Forum istatistikleri

Konular
5,990
Üyeler
2,518
Son üye
ceyhun

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back