Güç kaynağı konusunda tavsiye

MUSTAFA1

Yeni Üye
Merhaba, elimde resimde görmüş olduğunuz güç kaynağı var. Elektronik öğrenmeye çalışıyorum bu sebeple devrelerde kullanmak için bu güç kaynağını 0-24V ayarlı yapmak istiyorum. Bunun için xl4016 alıp güç kaynağına bağlasam sağlıklı olur mu? veya siz ne tavsiye edersiniz sıfırdan bir güç kaynağı yapmak daha mı iyi olur?
IMG_20231016_163018.jpg
IMG_20231016_162909.jpg
IMG_20231016_163216.jpg

XL4016 o trafo cin fazla guclu kalir. Pahali da ustelik. LM317 ve 2N3055 o trafo icin fazlasiyla yeterli. Uzerinde 7812 - 7912-7805 var gorunuyor. Trafo 1A'den fazlasini karsilamaz zaten. Entegrelerde sogutucu kullanilmamis, sogutucu taksaniz iyi olur. Daha fazla guc ihtiyaciniz varsa notebook adaptorune XL4016 baglayip ayarli hale getirebilirsiniz.

Son düzenleme:
XL4016 o trafo cin fazla guclu kalir. Pahali da ustelik. LM317 ve 2N3055 o trafo icin fazlasiyla yeterli. Uzerinde 7812 - 7912-7805 var gorunuyor. Trafo 1A'den fazlasini karsilamaz zaten. Entegrelerde sogutucu kullanilmamis, sogutucu taksaniz iyi olur. Daha fazla guc ihtiyaciniz varsa notebook adaptorune XL4016 baglayip ayarli hale getirebilirsiniz.
Malzemelerin arasında lm2596 varmış üzerindeki trimpod'u söktüm 10k pot taktım bu şekilde bağladım güç kaynağına 1,25-12V arasında gerilim alabiliyorum şu anda ihtiyacımı karşılıyor. Gerilim ayarı istediğim hassaslıkta olmadı 1k pot'u 10k pot'a seri bağlasam daha hassas ayar yapabilirim sanırım 1k pot alıp deneyeceğim. Dediğiniz gibi laptop adaptörüne xl4016 bağlasam öğrenme aşamasındaki tüm projelerde ihtiyaçlarımı karşılar mı?

Malzemelerin arasında lm2596 varmış üzerindeki trimpod'u söktüm 10k pot taktım bu şekilde bağladım güç kaynağına 1,25-12V arasında gerilim alabiliyorum şu anda ihtiyacımı karşılıyor. Gerilim ayarı istediğim hassaslıkta olmadı 1k pot'u 10k pot'a seri bağlasam daha hassas ayar yapabilirim sanırım 1k pot alıp deneyeceğim. Dediğiniz gibi laptop adaptörüne xl4016 bağlasam öğrenme aşamasındaki tüm projelerde ihtiyaçlarımı karşılar mı?
Ortalama notebook adaptoru 19V / 4A civarinda. XL4016 ile 18V /4A gerilim ve akım ayarlı güç kaynağı yapabilirsiniz böyle bir adaptörle. Uzun süre ihtiyaçlarınızı karşılarsınız. Daha fazla guc gerektiginde de XL4016'yi yine kullanabilirsiniz adaptorden ayirip.

Siz LM2596'ya elinizdeki karttan 12V degilde 24V verirseniz yine 24V 'a kadar ayarlı 1A güc kaynagi olarakda kullanabilirsiniz.

Ortalama notebook adaptoru 19V / 4A civarinda. XL4016 ile 18V /4A gerilim ve akım ayarlı güç kaynağı yapabilirsiniz böyle bir adaptörle. Uzun süre ihtiyaçlarınızı karşılarsınız. Daha fazla guc gerektiginde de XL4016'yi yine kullanabilirsiniz adaptorden ayirip.

Siz LM2596'ya elinizdeki karttan 12V degilde 24V verirseniz yine 24V 'a kadar ayarlı 1A güc kaynagi olarakda kullanabilirsiniz.
Tamamdır hocam, teşekkür ederim.

İlave olarak 220 volt kablolarına kesinlikle makaron kullanın .Ayrıca bağlantılarda kullandığınız kabloları daha kalınları ile değiştirin .
(Örneğin bilgisayar power supply ların arkasındaki kabloların kalınlığında olması iyi olur)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,842
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back