+12 -12 Simetrik SMPS Bulamıyorum

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
20 amper civarı +12v -12v DC çıkışlı simetrik smps trafo lazım. Bin bir türlü çeşidini buldum ama bu ikisinin bir arada olduğu bir smps bulamadım.
Yalan olmasın 1 tane buldum ama +12 5A -12v 1A olduğu için yetmedi bana.
Varmı böyle bir smps bilen?

Öyle birşey varsa da içinde iki tane bağımsız 12V 20A SMPS vardır. O yüzden sen baştan iki tane bağımsız alırsan daha iyi olur. Hem daha iyi de soğutabilirsin.

Öyle birşey varsa da içinde iki tane bağımsız 12V 20A SMPS vardır. O yüzden sen baştan iki tane bağımsız alırsan daha iyi olur. Hem daha iyi de soğutabilirsin.
SMPS yapıları simetrik bağlayabiliyor muyduk? Normal trafolara özgü o bağlantı diye aklımda kalmış benim.

Senin kullanacağın SMPS'in içinde trafo olacaktır, yani şebekeden tamamen izole olacaktır. Bu açıdan bir lineer güç kaynağından bir farkı yok. İstediğin gibi, istediğin yönde seri bağlayabilirsin.

Senin kullanacağın SMPS'in içinde trafo olacaktır, yani şebekeden tamamen izole olacaktır. Bu açıdan bir lineer güç kaynağından bir farkı yok. İstediğin gibi, istediğin yönde seri bağlayabilirsin.
Bu olay 2 tane 19v laptop adaptörü için de geçerli dimi abi ?

+12v -12v DC ayrı ayrı kaç Amper çekeceksin?
2 Adet 12 volt smps seri bağlanarak olabilir.

.. 24V adaptörler izoleli değildi. Bilginize..
Yanlış hatırlamıyorsam şu ürünler:
Bence izolelidir. Fakat çıkış ile giriş toprak arasında 10nF gibi bir kondansatör oluyor. Bu yüzden izolesiz gibi algılanmış olabilir. Bu kondansatör nedeniyle bir çok devrede sorun çıkmıştır. Ses frekans amplifikatörü beslemek gibi işlerde...
1698962189875.png

Son düzenleme:
Her laptop adaptöründe tam izolasyon yoktur mesela benim laptopum topraklaması çok kotü olan bir yerde yere temas ederken kullanıyorsam hafiften çarpıyor

Tabi adaptörüm yan sanayi olabilir hatırlamıyorum orjinal adaptörlerde sıkıntı olmaması lazım yüzlerce dolarlık bilgisayarların yanında verilen adaptörlerde 1-2 dolar daha fazla kar etmek için izolasyondan kaçacaklarını pek sanmıyorum

Yan sanayi olmasa da vardır.
İzolasyon ihlali gibi görünen bu durum o kondansatör nedeniyle oluyor. Onu sökerek sorunun ortadan kalktığı görülebilir. Bir faydası var diye ekleniyor. Tam izolasyon istenmiyor

Her laptop adaptöründe tam izolasyon yoktur mesela benim laptopum topraklaması çok kotü olan bir yerde yere temas ederken kullanıyorsam hafiften çarpıyor

O hissin sebebi de gene bahsedildiği gibi SMPS deki Y kapasitör.

Yan sanayi olmasa da vardır.
İzolasyon ihlali gibi görünen bu durum o kondansatör nedeniyle oluyor. Onu sökerek sorunun ortadan kalktığı görülebilir. Bir faydası var diye ekleniyor. Tam izolasyon istenmiyor
O olmazssa akım interwinding kapasitans(sargılar arası kaçak kapasite ) üzerinden geçmeye çalışacağı için zamanla trafonun izolasyonunu tamamen bozuyor sanırım

O hissin sebebi de gene bahsedildiği gibi SMPS deki Y kapasitör.

Ozaman ben adaptördeki y kapasitörü aynı değerde ve sınıfta güvenilir bir yerden tedarik edip değişmeyi deneyeyim benimkisi orada bahsedilen hissin ötesine geçiyor baya inceden çarpıyor kolumu dayayamıyorum metal şeridine

Daha az değerde de seçebilirsin. Önemli olan, çakma olmayan bir Y kapasitör olması.

Yukarıdaki konudaki işi 2 farklı smps alıp seri bağlayarak çözdüm.

Yeni konu açmayayım dedim. Şimdide 12v/5v smps bulamıyorum.
Çıkışları en az 12V 10A / 5v 3A olması lazım.
Bunları iki farklı smps olarak alamıyorum çünkü yerine sığmıyor. İlla Tek trafo üstünde hem 12v hem 5v olacak.
Var mı bunu satan biri nette? Yada sırf bu Trafoların satışı ile uğraşan bir kişi / firma / e-ticaret sitesi vs.

WhatsApp Image 2023-11-14 at 15.10.10.jpeg

Yukarıdaki konudaki işi 2 farklı smps alıp seri bağlayarak çözdüm.

Yeni konu açmayayım dedim. Şimdide 12v/5v smps bulamıyorum.
Çıkışları en az 12V 10A / 5v 3A olması lazım.
Bunları iki farklı smps olarak alamıyorum çünkü yerine sığmıyor. İlla Tek trafo üstünde hem 12v hem 5v olacak.
Var mı bunu satan biri nette? Yada sırf bu Trafoların satışı ile uğraşan bir kişi / firma / e-ticaret sitesi vs.

26681 eklentisine bak
Meanwellde minnak 15w vardı sanırım o sıgar muhtemelen

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back